Souboj mobilních televizí od O2 a UPC: je zřejmé, pro koho je Česko primárním trhem

Včerejší den byl v oblasti placené televize v jistém smyslu přelomový. Společnost UPC přišla s projektem mobilní televize Horizon Go, zatímco O2 zpřístupnila svou mobilní televizi i těm, kdo nejsou jejími klienty. O čem to vypovídá?

internet_tv-zdroj_labnol_org

Na Horizon od UPC jsme čekali dva roky, O2 stačilo několik měsíců

Nechci teď hodnotit, kdo je lepší nebo horší. Ukazuje se však, že firma v českém vlastnictví, pro kterou je Česko hlavním a takřka jediným trhem, má nesrovnatelně rychlejší rozhodování než nadnárodní skupina řízená z Nizozemí. Jak jinak si máme vysvětlit fakt, že UPC avizovala mobilní televizi Horizon Go již před necelými dvěma lety, zatímco O2 zavedla tu samou službu mnohem rychleji a bez dlouholetých proklamací?

Navíc, včerejší den přinesl ještě jednu zajímavou ukázku toho, jak flexibilně obě skupiny fungují. Zatímco UPC svezla část novinářů do Amsterodamu, aby jim představila výhody své nové mobilní platformy Horizon, manažeři O2TV ji trumfli tím, že v Praze ohlásili otevření platformy O2TV pro všechny diváky, nehledě na to, zda jsou klienty O2 nebo nikoliv.

UPC chtěla eliminovat náskok konkurence

Pokud tedy chtěla UPC svým včerejším krokem eliminovat konkurenční výhodu operátora O2TV, moc se jí to nepovedlo. Skupina O2 svým dalším krokem získala nový náskok. A nelze předpokládat, že by na něj UPC mohla v dohledné době efektivně reagovat.

Pro UPC může jít o zásadní problém, jelikož O2 do své nabídky zařadila i některé sportovní kanály, které žádný jiný operátor nenabízí. UPC tento problém vyváží tak, že svým divákům nabídne mnohem vyšší počet programů, ale pouze pod podmínkou, že se stanou přímo jejími zákazníky.

Rozhýbe se konečně trh s mobilní televizí?

Nicméně, právě včerejší den by měl symbolicky odstartovat konkurenční boj obou největších operátorů na poli kabelové televize „bez kabelu“. Význam mobilních zařízení stoupne vzhledem k tomu, že se z nich stanou plnohodnotné „televizní přijímače“, které bude možné využít kdekoliv, kde bude kvalitnější připojení k internetu.

Navíc, možnost dálkového nahrávání a zpětného shlédnutí televizního programu bez ohledu na to, kde se člověk právě nachází, by mohlo oživit zájem o klasickou televizi, která se v konkurenci různých internetových služeb dostává do úzadí, zvláště u mladých lidí.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: , ,