Placený kanál HBO nabídnul České televizi, že odkoupí dočasná vysílací práva na balík českých filmů. Televize, která se potýká s finančními problémy, to však odmítla.
Veřejnoprávní televize nevyužívá všech možností, jak vylepšit svou špatnou finanční situaci. Placený kanál HBO České televizi nabídnul, že odkoupí dočasná vysílací práva na některé české filmy, které ČT koprodukovala. Za takový obchod nabízel velmi lukrativní částku. V případě televizních premiér by šlo o sumu, která by ČT výrazně pomohla překonat nedávné problémy se sestavováním vyrovnaného rozpočtu.
Podle generálního ředitele HBO Česká republika Luboše Jetmara stanici šlo o možnost odvysílat v televizní premiéře některé filmy, ke kterým má práva ČT a jiné terestricky vysílající stanice se k nim nedostanou. HBO měla zájem také o filmy z archivu ČT. V obou případech však na Kavčích horách neuspěla. Programový ředitel ČT Petr Koliha na dotaz RadioTV popřel, že by HBO přišla s nějakým konkrétním požadavkem: „Žádný balík českých filmů jsem na stůl nedostal.“
Přeci se nevzdáme premiéry!
Podle Kolihy by ČT nemohla přistoupit na možnost, že by filmy, které koprodukovala, odvysílal v premiéře někdo jiný. Placená kabelová stanice HBO se přitom nemůže s terestricky vysílající veřejnoprávní televizí vůbec porovnávat. Počet předplatitelů HBO v ČR se odhaduje na 20 tisíc domácností. Přesné číslo HBO pochopitelně tají. Oba programy ČT mohou zdarma přijímat všechny české domácnosti.
Jako další důvod, proč by ČT nemohla prodat některé filmy HBO, Koliha uvedl reprízovou politiku HBO. Některé tituly se podle něj na této stanici objevují v krátké době až dvanáctkrát za sebou. To by mělo podle Kolihy vliv na sledovanost daného filmu ve chvíli, kdy by jej do schématu zařadila ČT. Proti tomuto argumentu však stojí příklad velkofilmu Titanic, který ještě před Novou v několika reprízách uvedla právě HBO. O jeho úspěchu na Nově přitom nemůže být sporu.
Otazníky kolem Tmavomodrého světa
HBO rovněž projevila zájem o vysílací práva na film Jana Svěráka Tmavomodrý svět, což by znamenalo jeho uvedení o rok dříve než na obrazovce ČT. Stanice se podle Jetmara s režisérem předběžně dohodla, Svěrák však podpis smlouvy podmínil souhlasem ČT, která film koprodukovala. Dohoda měla znít tak, že menší částku nabízenou HBO měl získat Svěrák a větší veřejnoprávní televize. Dohoda údajně skončila na nesouhlasu ČT. Koliha však tvrdí, že práva k Tmavomodrému světu má sám Svěrák a tudíž ČT do jeho jednání s HBO nemohla zasahovat.
Ať tak, či tak, ČT zjevně nevyužila možnosti přilepšit si k mizernému rozpočtu a radši se bude hádat o zvyšování koncesionářského poplatku, které není před parlamentními volbami průchodné. Veřejnoprávní televize tak prokázala, že stále ještě není plnohodnotnou institucí, která by se dokázala chovat tržně, ale spíš skupinkou premiantů, kteří si hrají na exkluzivitu za každou cenu.