Majitel společnosti CME Ronald Lauder v exkluzivním rozhovoru pro Lidové noviny připustil zájem bývalého investora o vstup do televize Nova. K tomu by prý měla pomoci nová česká vláda, s níž se CME pře o ušlý zisk z
Bývalý investor televize Nova, americká společnost CME, by chtěla s pomocí české vlády získat vliv na televizi Nova. V exkluzivním rozhovoru pro Lidové noviny to řekl majitel CME Ronald Lauder. „Myslím, že česká vláda ví nejlépe, jak to zařídit… Mám za to, že nejlepší způsob je navrátit věci do stavu, v jakém byly před rokem 1999, kdy jsme vysílat přestali.“ CME však nikdy Novu neprovozovala, pouze financovala její vznik a vedla servisní organizaci Česká nezávislá televizní společnost (ČNTS).
CME nikdy nevlastnila licenci Novy
Provozovatelem Novy je společnost CET 21, kterou v okamžiku rozchodu se CME ovládal Vladimír Železný. Americký investor vlastnil servisní organizaci ČNTS, která neměla oprávnění k vysílání, a s kterou CET 21 ukončila spolupráci (od srpna 1999 využívá služeb České produkční 2000). ČNTS tvrdí, že smlouva s CET 21 byla exkluzivní a Nova tudíž musí využívat servisních služeb pouze od této společnosti. Soud v loňském roce rozhodnul, že smlouva mezi CET 21 a ČNTS nebyla exkluzivní, CME se však úspěšně odvolala a celý případ se vrátil na začátek.
Lauder tvrdí, že jej Železný v minulosti podvedl, když Radě pro rozhlasové a televizní vysílání a české vládě zaslal dopis s požadavkem, aby CME ztratila kontrolu nad příjmy televize Nova. Rada jej poté měla vydat jako své vlastní stanovisko. „Tvrdil nám, že vysílací rada a vláda po ně chtěly, aby učinil nějaké změny v uspořádání firmy. Až následně jsme zjistili, že za tím byl jeden dopis,“ říká Lauder. Počínání Železného označuje majitel CME za „zradu“. „Pochopil jsem, že má v sobě obrovskou touhu po moci. Uvěřil tomu, že není nad něj,“ charakterizuje proměnu ředitele TV Nova.
Investor příliš věřil Vladimíru Železnému
Před rozchodem CME s licencovanou společností CET 21 umožnil bývalý investor Novy, aby Vladimír Železný získal 60-procentní podíl v CET 21 a stal se tak faktickým vlastníkem TV Nova. Za to měl Železný na valných hromadách CETu hlasovat podle přání Američanů. V době rozkolu tak CME sice ovládala servisní organizaci ČNTS, která vlastnila budovu, techniku, zaměstnávala většinu pracovníků Novy a vyráběla všechny pořady, nekontrovala ale životně důležitou licenci. To umožnilo Železnému obrátit se na jiné společníky a zahájit s nimi vysílání „nové Novy“ z pražského Barrandova.
Tříleté výročí obnoveného vysílání nedávno Železný oslavil společně se šéfem nové servisní organizace Česká produkční 2000 a zaměstnanci televize přímo v jejím sídle na Barrandově. Stalo se tak několik dní poté, co finanční skupina PPF a společnost MEF Holding, která vlastní Českou produkční, ohlásily konec sporu o vliv na CET 21. Skupina PPF ovládla polovinu MEF Holdingu a má do dvou let vybrat strategického zahraničního partnera, který by měl získat podíl ve firmách okolo televize Nova. Nelze vyloučit, že tímto partnerem bude CME – i když té by se asi za Novu podruhé platit nechtělo.