Nový týden nezačal dobře pro vedení České televize. Od akciové společnosti Sazka obdrželo žádost o ukončení spolupráce, což fakticky znamená konec dlouholetých příjmů z reklam loterie pohybujících se v desítkách milionů ročně.
Až o sto milionů může Česká televize (ČT) ročně přijít, pokud se loterie přestěhuje na jinou televizní stanici. „Ano, já mohu skutečně potvrdit, že Sazka požádala Českou televizi o ukončení spolupráce. Jedná se o vysílání losovacích pořadů Sportky a Šťastných 10. Nyní čekáme na vyjádření ČT,“ říká Stanislava Doubravová, mluvčí Sazky. Sázkovou společnost k tomuto kroku podle Doubravové vedly ekonomické důvody a dále doplňuje: „Vzhledem k tomu, že připravujeme novou hru spojenou s televizní prezentací, tak si chceme vybírat z nabídek konkurenčních televizí, které nám v současné době nabízejí velmi zajímavé obchodní podmínky a mají také srovnatelnou, či vyšší sledovanost.“
Doubravová nechce blíže specifikovat, o kterou televizi má Sazka zájem. Zda o Primu, nebo Novu. Pro TV Nova mluví přinejmenším zajímavá souvislost. Úvěr na dostavbu hokejové haly pro šampionát v roce 2004 prý poskytla První městská banka (Sazka tuto informaci nikdy nepotvrdila), která patří finanční skupině PPF. Ta je spoluvlastníkem Novy.
Při každé dohodě musí být dva. Co tedy na vypovězení spolupráce říká ČT? Z diplomatického vyjádření mluvčího veřejnoprávní televize Richarda Klatovského vyplývá, že si ČT bude chtít loterii podržet co nejdéle to bude možné. „V zájmu oboustranné spokojenosti se Česká televize obecně nebrání žádnému jednání se svými smluvními partnery a s tím spojené smluvní závazky. V tomto konkrétním případě ČT musí a bude vycházet z platné smlouvy, která garantuje vysílání Sazky v České televizi do 31.12. příštího roku,“ sdělil Klatovský.
Kdy tedy skončí dlouholeté partnerství Sazky a České televize není nyní jasné. Zdá se však, že sázková společnost bude na ČT tlačit a ta jí nakonec podlehne. Pro Novu, jako vysílatele sázkové loterie, rovněž mluví fakt, že generální ředitel Sazky Aleš Hušák již v minulosti měl o tuto televizi zájem. V únoru v Pressklubu rádia Frekvence 1 uvedl, že už dávno chtěli své relace vysílat na této televizi. Na ČT nebyli spokojeni s vysílacími časy, na které si dlouhodobě stěžují sázkaři, ani s vedením, jenž je velmi nestabilní a neustále se proměňuje. Hušák navíc často používá argument týkající se stávky v ČT na přelomu roku 2000-2001, kdy veřejnoprávní televize z důvodu vypnutí vysílání na pokyn tehdejšího generálního ředitele Hodače neodvysílala nasmlouvané reklamní pořady.