Ochrannou známku na Metropolitní expres má akciová společnost TV3, Kindernayova firma RTV Galaxie ale tuto zpravodajskou relaci zařazuje do svého vysílání.
Společnost RTV Galaxie svým vysíláním patrně porušuje právo servisní organizace TV3, a.s., neboť používá názvy pořadů, jejichž ochranné známky vlastní právě tato firma. Jde o zpravodajskou relaci Metropolitní expres a Expres Dnes, které Martin Kindernay využívá pro lokální vysílání v Praze na 28. kanále. Investorovi TV3 to však nevadí.
Okolo TV3 je mrtvo
Podobný problém se týká také používání značky „TV3“. Kindernay sice označuje program graficky odlišným logem než servisní organizace, která vyráběla program TV3 CZ, ochrannou známku ke slovnímu názvu TV3 si však u Úřadu průmyslového vlastnictví nechala zaregistrovat společnost Galaxia, a.s., která se přetransformovala na TV3, a.s. Tudíž by ji RTV Galaxie neměla používat.
„Pečlivě sledujeme situaci, ale v současné době nic nepodnikáme,“ řekl serveru RadioTV mluvčí akciové společnosti TV3 Jiří Hrabovský. Podle jeho slov nedošlo od přerušení vysílání servisní organizace a zahájení vysílání RTV Galaxie k žádným jednáním mezi investorem a Kindernayem. „Vůbec žádná jednání neprobíhají, nedošlo k žádnému posunu,“ tvrdí Hrabovský.
Přijde Kindernay o licenci?
Kindernayova firma RTV Galaxie čelí správnímu řízení kvůli tomu, že po dobu jednoho měsíce nekontrolovala vysílání servisní organizace TV3. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání jí tento týden sdělila, že může řízení rozšířit o možnost odebrání licence kvůli porušování licenčních podmínek. RTV Galaxie se má k této skutečnosti vyjádřit do pondělí 17. prosince. O den později proběhne další jednání rady.
Pokud by RTV Galaxie o licenci přišla, ztratil by investor televize TV3, lucemburská společnost European Media Ventures (EMV), jakékoli šance na pokračování projektu TV3. Rada by poté mohla vypsat nové výběrové řízení na uvolněné licence. Toho by se sice mohla zúčastnit i EMV, její úspěch by však nebyl příliš pravděpodobný. Spekuluje se i o možnosti, že by se o kmitočty ucházela Česká produkční invest (ČPI), která ovládá slovenskou televizní síť Global.
Marný boj o Bratislavu
Pokud by ČPI uvolněné licence získala, mohla by rozšířit slovenskou síť regionálních televizí i na Českou republiku. S podobným plánem, ale přesně opačným – rozšířením české regionální sítě na Slovensko – v minulosti počítal Kindernay. Jak řekl v nedávném rozhovoru pro RadioTV, uvažoval společně s bývalým ředitelem Globalu Marcelem Děkanovským o vzniku jakési „federální“ sítě regionálních televizí.
Jejich plán překazil vstup ČPI do televize Global a rozhodnutí investora TV3 nabídnout vstup do slovenské kabelové televize Luna. Kindernay dokonce letos na podzim při „velkém“ licenčním řízení na Slovensku usiloval o licenci pro metropolitní vysílání v Bratislavě, kde chtěl šířit program TV3. Očekával přitom, že se za něj postaví Argus, který financoval provoz TV3. Snaha Argusu získat podíl v TV Luna jej však vedla k rozhodnutí z řízení odstoupit.