Ministerstvo dopravy, pošt a telekomunikací Slovenské republiky (MDPT SR) připravuje nový mediální zákon, jehož účinky by případně pocítila všechna tamní elektronická média. Nejhlasitějším odpůrcem nových nařízení je veřejnoprávní Slovenská televízia (STV).
Krizový management STV se domnívá, že takto připravovaný zákon o elektronických médiích, který již ke konci srpna schválila Legislativní rada vlády (LRV), ohrozí duální systém a zároveň neúměrně zasáhne do mediálního prostředí na Slovensku. Zákon totiž počítá se zavedením nových poplatků pro všechny televize a rádia za používání vysílacích frekvencí.
Slovenská vláda potřebuje získat více peněz do státní pokladny. Média se však bouří, protože takovéto požadavky by ještě více zatěžovaly ekonomické hospodaření jednotlivých subjektů. Nejvíce se pochopitelně takováto nařízení nelíbí největšímu a zároveň nejzadluženějšímu mediálnímu domu – STV. Jak uvedl agentuře SITA člen krizového managementu Branislav Zahradník, pro STV, která má 936 frekvencí, by to znamenalo zvýšení nákladů ročně zhruba o 168 milionů slovenských korun. Podle něj by takováto zátěž pro STV byla absolutně neúnosná a musela by požádat o dotaci ze státního rozpočtu.
Autor předlohy, MDPT SR, uvažuje, že by všechna elektronická média od 1. ledna 2004 byla zatížena novými poplatky. Za každou terestrickou frekvenci , kterou používají, by televize měly zaplatit roční poplatek do výše 180 000 Sk a rádia polovinu, tj. 90 000 Sk. Zvýšit by se měl také poplatek za přidělení každé terestrické frekvence, a to rovný jeden milion slovenských korun – pro všechna média.
Platit by měli všichni. Soukromá média, ale i veřejnoprávní – Slovenská televízia a Slovenský rozhlas. Výběrčím by se měl stát Telekomunikační úřad Slovenské republiky (TÚ SR).
Proti připravovanému mediálnímu zákonu vystoupilo rovněž Ministerstvo kultury SR, které považuje požadavky za absurdní. I v tomto případě se ukazuje, že křehká slovenská koaliční vláda, složená z různorodých politických subjektů, bude mít těžké, aby se shodla na konečném znění zákona, jenž předloží do Národní rady SR. Proti návrhu zákona se pochopitelně bouří i Asociace nezávislých rozhlasových a televizních stanic (ANRTS), která ústy předsedy Andreje Hryce vzkazuje MDPT SR, že dosud nepochopilo fungování mediálního trhu. Podle něj by schválení poplatků ohrozilo z ekonomického hlediska fungování jednotlivých, hlavně soukromých, médií. V konečném důsledku by se mohlo rozpadnout celé mediální prostředí na Slovensku.
STV požádá vládu o účelovou dotaci
Slovenská televízia požádá slovenskou vládu o účelovou dotaci ve výši 600 milionů slovenských korun. Televize ji chce použít na vykrytí dluhu, který zůstal z minulých let. Ústřední ředitel STV Richard Rybníček o tom minulý týden informoval členy mediálního výboru Národní rady SR. STV podle něj za první půlrok hospodařila se ztrátou 31,7 mil. Sk, přičemž tržby dosáhli 985,4 mil. Sk a náklady 1,017 miliardy slovenských korun. V porovnaní se stejným obdobím v roce 2002 tak televize snížila hospodářskou ztrátu o 66,4 milionů Sk.
Podle Rybníčka dluh v celkové výši 600 mil. Sk představuje ztrátu, kterou je nutné v nejbližší možné době uhradit. Suma se vzhledem na úroky a penále ze strany věřitelů bude stále zvyšovat.
„Chceme, aby STV začala novou etapu od ledna 2004 s nulovým dluhem z minulosti. Kdyby STV tento dluh musela vykrýt z vlastního rozpočtu, o to méně peněz by zůstalo na vysílání a výrobu programů,“ řekl agentuře SITA šéf STV. Rybníček se dušuje, že už od příštího roku nebude STV žádat žádnou účelovou dotaci ze státního rozpočtu a bude hospodařit výlučně s příjmy z koncesionářských poplatů, reklamy a podnikatelské činnosti.
O účelové dotaci nechce slyšet slovenský ministr kultury Rudolf Chmel, který se obává, že STV bude zakládat vlastní firmy, nad kterými stát nebude mít kontrolu. Rybníček ale minulý týden v Košicích kontroval slovy: „Začínám mít pocit, že výhrady pana ministra jsou motivované jistými politickými rozhodnutími šéfa jeho politické strany. A já se v žádném případě nenechám vtáhnout do politických diskusí o STV. Práce ministerstva kultury vůči STV však začíná zavánět politikou Aliancie nového občana (ANO).“
Rybníček dodal, že by byl rád, kdyby se diskuse vrátila na odbornou úroveň. Kritizoval přitom způsob, jakým ministerstvo kultury připravuje nový návrh zákona o STV.
Přečtěte si oficiální návrh nového mediálního zákona ve Slevenské republice
Přečtěte si komentář Róbert Kalmár: Zákon o elektronických komunikáciách a „záujem verejnosti“ na Radioweb.sk