Poslanecká sněmovna včera na svém zasedání zrušila výjimku, která osvobozovala provozovatele hotelů od placení autorských poplatků za televizi a rozhlas. V pozměňovacích návrzích však snížili výslednou částku, kterou navrhovala vláda o více než polovinu.
V roce 2005 si hoteliérská lobby prosadila výjimku ze zákona, jež provozovatele ubytovacích zařízení zprošťovala povinnosti platit autorské poplatky za televizní a rozhlasové vysílání v pokojích pro hosty. Argumentovala tím, že hotelový pokoj musí být vnímán jako soukromý prostor ubytovaného za nějž by neměl být tento poplatek hrazen. Proti této novelizace, která byla podle naší vlády v rozporu se směrnicemi EU, v době jejího schvalování protestovali někteří zákonodárci, umělci a odmítal ji i Ochranný svaz autorský (OSA). I přes jejich upozorňování na možnost sankcí vůči České republice však poslanci spornou novelu přijali.
Vláda navrhovala více než dvojnásobek
Odhlasovaná právní úprava prošla výraznými změnami. Vláda původně navrhovala, aby hoteliéři platili poplatek ve výši 194 korun měsíčně, přičemž výše poplatku by byla odvislá od obsazenosti hotelu. S touto částkou souhlasili i senátoři, jenže poslanci je přehlasovali a pokud prezident Václav Klaus návrh podepíše (Zákon jde nyní přímo na jeho stůl.), budou hoteliéři platit 90 korun, což je polovina součtu koncesionářských poplatků (135,– za televizi a 45,– za rozhlasový přijímač). Provozovatelé hotelů budou tuto částku platit kolektivním správcům autorských práv (OSA, Intergram).
Hoteliéři se vzpírají, ale vítají pevné limity
Asociace hotelů a restaurací se zavedením sice poplatků nesouhlasí, ale po schválení pozměňovacích návrhů vidí celou novelu jako „rozumný a přijatelný kompromis“. Za asociací stojí i Hospodářská komora ČR. Její mluvčí Viktorie Plívová uvedla: „Hospodářská komora ČR v tomto případě souhlasí s názorem Asociace hotelů a restaurací, hotelový pokoj vnímá v tomto kontextu jako soukromí ubytovaného, za něž by neměl být poplatek za rozhlasový a televizní přijímač hrazen. Na rozdíl například od restauračního zařízení, kde je umístěný přijímač běžně zpoplatněn.“
Sekretář Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek k danému zákonu řekl: „Když je ale situace taková, že platit se bude, tak jednoznačně vítáme stanovení limitů.“ Tento finanční strop je podle něj klíčový, protože dříve si částku stanovovali oni kolektivní správci autorských práv. Podle slov Václava Starky se v té době povinné sumy šplhaly až k částce 350 korun za pokoj a měsíc.
Pro novelu byla drtivá většina poslanců
Po podpisu prezidenta tak zanikne tři roky trvající výhoda, kdy poskytovatelé ubytování nemuseli platit za něco, co nabízejí. Tato výjimka zcela popírala logiku věci a tehdejší její schválení jen veřejnosti ukázalo sílu lobbingu.
Pro schválení návrhu bylo potřeba dosažení 101 hlasu. Tuto hranici se podařilo bez problémů překonat, když pro návrh hlasovalo 174 poslanců ze 188 přítomných.