Společnost Vilja drží v CET 21 podíl 21 procent, po navýšení o poměrnou část rozpuštěného podílu Vladimíra Železného dokonce 24 procent. Vezmeme-li v úvahu, že soud neuznal navýšení základního jmění CET 21 z roku 2000, má Vilja dokonce majoritu.
Tajemný vlastník společnosti Vilja může rozhodujícím způsobem zvrátit jednání o budoucnosti televize Nova a zejména jejího generálního ředitele Vladimíra Železného. Pokud se ve čtvrtek po poledni ještě zdálo, že Šmejcovým využitím opčních práv na nákup Vilji získá MEF Holding majoritní podíl v licencované společnosti CET 21, prohlášením dřívějších majitelů Vilji o prodeji této společnosti jinému zájemci tato varianta padá. A s ní i jistota, že Novu nadále povede Vladimír Železný.
Vilja je jazýčkem na vahách
Vilja drží v CET 21 podíl 21 procent, po navýšení o poměrnou část rozpuštěného podílu Vladimíra Železného dokonce 24 procent. Vezmeme-li v úvahu, že soud neuznal navýšení základního jmění CET 21 z roku 2000, má Vilja dokonce majoritu. Sdružuje totiž dřívější podíly zakladatelů CET 21 Josefa Alána, Vlastimila Venclíka a Petra Hunčíka. Komu tito tři intelektuálové svoji firmu prodali, však nechtějí říci. Jisté je pouze to, že Vilja neskončila u Šmejcova MEF Holdingu.
Nový vlastník Vilji, o němž by měla vědět Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, má velmi výhodnou vyjednávací pozici – pokud by platilo navýšení základního jmění CET 21, kterým do společnosti přistoupily firmy Edikon a MEF Media, záleželo by pouze na ní, ke komu se přidá a utvoří majoritu v licencované společnosti. Pokud by dva roky staré navýšení neplatilo, což tvrdí i soud, měla by Vilja a její tajemný vlastník vyhráno – patřila by jim většina v CET 21, a fakticky by tedy ovládali televizi Nova.
Vilju může kontrolovat Rozehnal
MEF Holding a mluvčí Novy Martin Chalupský tuto variantu nechtějí připustit. Podle Chalupského nemohli dřívější majitelé Vilji jen tak odstoupit od opční smlouvy o budoucím prodeji firmy do rukou MEF Media. Je to logické – ať tak či onak, Šmejc potřebuje Vilju koupit. Když ve čtvrtek oznámil, že uplatní své opční právo, Alan s Venclíkem a Hunčíkem šokovali prohlášením, že akcie Vilji již nevlastní. Do toho Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vyzvala CET 21, aby kupními smlouvami doložila, že tito tři pánové prodali své podíly do Vilji.
Ačkoli se oficiálně neví, kdo je nyní majitelem Vilji a rozhodujícího podílu v CET 21, vše nasvědčuje tomu, že v podivných změnách má prsty Aleš Rozehnal. Nelze dokonce vyloučit, že je to právě on, kdo odkoupil Vilju a mohl by zásadním způsobem ovlivnit další jednání. Rozehnal ve čtvrtek večer České televizi řekl, že dnes bude po dvoutýdenním jednání podepsána konečná dohoda. Kde však bere pro takové tvrzení jistotu? Snad jedině v tom, že buď vlastní Vilju, nebo je za dobře s jejím novým vlastníkem.
Bude Volejte řediteli? Možná.
Vraťme se ke dvěma variantám vlastnické struktury CET 21 v případě, že Rozehnal tak či onak kontroluje Vilju: v případě, že platí navýšení základního jmění CET 21 z roku 2000, kontroluje Rozehnal polovinu podílu firmy Edikon, tj. necelých 14 procent, a prostřednictvím Vilji dalších 27 procent. Dohromady tedy 41 procent a stačí mu, aby se dohodnul s dalším zakladatelem CET 21 Petrem Kršákem a odsunul Šmejce se Železným do pozadí. V případě, že navýšení základního jmění CET 21 z roku 2000 neplatí, kontroluje Rozehnal prostřednictvím Vilji nadpoloviční podíl v CET 21 a nemusí se s nikým bavit.
Jakkoli to tedy ve čtvrtek odpoledne vypadalo, že kontrolu nad CET 21 získá Šmejc a ponechá Železného ve funkci generálního ředitele, nyní záleží čistě na novém majiteli Vilji, jak se situace vyvine. Zajímavý by byl také postoj Libuše Šmulcerové, která vlastní polovinu firmy Edikon, tedy dalších zhruba 14 procent CET 21. Každopádně pokud ještě ve čtvrtek Rozehnalův kolega Ondřej Kuchař tvrdil, že Nova v sobotu s největší pravděpodobností odvysílá další pořad Volejte řediteli se Železným, dnes už to tak jistě nevypadá. Záleží čistě na dohodě.