Česká televize by podle Vladimíra Železného neměla mít vlastní digitální multiplex. Zařazením do multiplexu komerčních stanic by určitě ušetřila, navíc digitalizace se potýká se značnými problémy, míní Železný.
Zvyšování koncesionářských poplatků pro Českou televizi ze současných 75 na 100 korun měsíčně kritizuje Vladimír Železný, podle finanční skupiny PPF a právníka Aleše Rozehnala odvolaný ředitel televize Nova. Zvýšení poplatků ve svém programovém prohlášení připustila vláda premiéra Vladimíra Špidly, a ministr kultury Pavel Dostál potvrdil snahu zvýšit současný poplatek o 25 korun. Další zvyšování by mělo přicházet každoročně v souvislosti s výškou inflace. Železný v sobotním pořadu Volejte řediteli naznačil, že jde ze strany veřejnoprávní televize o nekalou konkurenci.
Podle Železného tímto krokem ČT navýší své roční příjmy o jednu miliardu korun, na kterou si musí komerční stanice vydělat prodejem reklamního času. Nova tak bude proti veřejnoprávní televizi v nevýhodě. Na ČT se ale zase vztahuje omezení pro vysílání reklamy, která by neměla překročit jedno procento vysílacího času. U komerčních stanic to může být až patnáctkrát více. Zvyšování koncesionářského poplatku má podporu u Rady České televize a vládní koalice. Naopak ODS a někteří poslanci KSČM navyšování poplatku odmítají. Televize by podle nich měla najít vnitřní rezervy.
Železný v sobotu také kritizoval návrh novely zákona pro rozhlasové a televizní vysílání, který počítá s vytvořením dvou digitálních multiplexů – jednoho pro veřejnoprávní televizi a druhého pro komerční stanice. Železný míní, že by pro všechny současné televize stačil jediný multiplex, čímž by ČT ušetřila na vysokých nákladech provozu vlastního multiplexu. Tím by ale ČT přišla o možnost spuštění nových kanálů ČT 3 a ČT 4, protože do jednoho multiplexu se „vejde“ zhruba pět televizních stanic. Při současném obsazení televizního trhu by se tak jediný multiplex obsahoval kanály ČT 1, ČT 2, Novu, Primu a pravděpodobně i Galaxii.
Chystaný zákon i Česká televize ale počítají se spuštěním minimálně dvou až tří nových programů: zpravodajského kanálu ČT 3, vzdělávacího kanálu ČT 4 a sportovního kanálu ČT Sport. Projekt generálního ředitele ČT Jiřího Balvína dokonce uvažuje také o programech ČT 5 a ČT 6. Podle „digitální“ novely zákona o vysílání by veřejnoprávní televize měla spustit digitální kanály ČT 3 a ČT 4 do šesti měsíců od nabytí účinnosti nové legislativy. Předkladatelé zákona – ministerstvo kultury a ministerstvo dopravy a spojů – předpokládají, že zákon sněmovnou a Senátem projde ještě letos na podzim a platit začne od 1. ledna 2003.