Původně jsme počítali s tím, že vyměníme pozadí pořadu Volejte řediteli, ale asi tu ještě chvíli zůstane, protože budeme muset šetřit. Tak vysvětlil Vladimír Železný divákům televize Nova, jaká je finanční situace na Barrandově.
Televize Nova se bude muset uskromnit a začít šetřit. Divákům to v sobotním pořadu Volejte řediteli naznačil Vladimír Železný, a demonstroval to na příkladu pozadí této relace. Podle jeho slov televize původně počítala s tím, že je vymění a nahradí nějakým zajímavějším a honosnějším. Nyní se ale podle Železného zdá, že Volejte řediteli bude muset ještě nějakou dobu vydržet ve starém. „Budeme muset šetřit,“ vysvětlil Železný. Ve stejném pořadu ale nedávno „odvolaný“ ředitel tvrdil, že finančně je na tom Nova dobře.
Firmy okolo Novy letos podle Železného očekávají zisk okolo 1,5 miliardy korun, což prý daleko převyšuje všechny úvěry, které v současné době mají. Informace, které se v minulých týdnech objevily v tisku, ale hovoří jinak: dosud známé úvěry dosahují právě částky 1,5 miliardy korun, a některé bankovní ústavy tvrdí, že půjček ze strany České produkční a jejího majitele, MEF Holdingu, je ještě více. Například slovenská finanční skupina Istrokapitál, jejíž Poštová banka půjčila MEF Holdingu 270 miliónů korun, eviduje další úvěry. Týdeníku Euro to řekl její zástupce Miroslav Remeta.
Koupila PPF „prázdnou skořápku“?
Istrokapitál by se rád podílel na restrukturalizaci CET 21 a firem okolo televize Nova, kterou nabízí finanční skupina PPF. Ta koupila od původních spolumajitelů CET 21 Vlastimila Venclíka, Josefa Alána a Petra Hunčíka společnost Vilja, na kterou původní majitelé CET 21 převedli své podíly v licencované společnosti TV Nova. Železný však v sobotu zopakoval, že na nákup Vilji měl předkupní právo MEF Holding. Navíc prohlásil, že Venclík, Alán a Hunčík dosud neprokázali fyzický převod svých podílů v CET 21 na společnost Vilja. Podle Železného se tak mohlo stát, že PPF sice koupila Vilju, ale ta nemá žádný podíl v CET 21.
Železný ve svém pořadu také upozornil, že týdeník Euro, který o finančním pozadí firem okolo Novy informoval krátce předtím, než právník Aleš Rozehnal oznámil jeho odvolání z funkcí generálního ředitele a jednatele CET 21, není v této kauze objektivní, protože jej vlastní právě PPF. Autor článků Jan Žižka ale tvrdí, že vlastníci Eura do jeho práce nijak nezasahovali a informace získal ze zdrojů, které nejsou závislé na PPF. Podle svých slov ale zvažuje další postup, protože jeho práce je tak či onak zpochybněna. Železný míní, že PPF před svým vstupem do Vilji konzultovala svůj postup s Rozehnalem.
Železný: PPF je tajemná společnost
Podle ředitele Novy je PPF „daleko nejbohatší finanční skupinou v České republice“, kterou vede „tajemný člověk“ Petr Kellner. Mediálním zástupcem PPF je bývalý mluvčí České národní banky Martin Švehla. Z veřejně dostupných zdrojů však nelze o této skupině téměř nic zjistit, tvrdí Železný. PPF minulý týden deklarovala snahu dohodnout se s MEF Holdingem, který ovládá servisní organizaci Novy Českou produkční a agenturu Mag Media 99, která prodává reklamní čas na Nově a slovenské televizi Joj. Šéf MEF Holdingu Jiří Šmejc, který stojí za Železným, ale spolupráci s PPF odmítá. Podle Železného nelze spolupracovat se společností, která vstoupila do CET 21 díky porušení dříve uzavřené smlouvy.
Slovenský Istrokapitál, který jedná s PPF o účasti na restrukturalizaci firem okolo televize Nova, má zájem na transakci v blízké době vydělat. Případnou investici považuje stejně jako PPF za střednědobou, do dvou až čtyř let by své podíly prodal případnému zahraničnímu zájemci. O vstup zahraničního investora do Novy dlouhodobě usiluje i MEF Holding, který mu chce vyčlenit okolo 34 procent „ve skupině okolo TV Nova“. V této souvislosti se nejvíce hovoří o německém mediálním domu Bertelsmann. Zahraniční investory však bude zajímat výsledek sporů mezi CET 21 a americkou společností CME, které dosud nejsou u konce, a u nichž může dojít ještě k různým zvratům.