Vladimír Železný potvrdil úvahy o tom, že se chystal nabídnout funkci generálního ředitele televize Nova a zrušení pořadu Volejte řediteli výměnou za stabilizaci situace v CET 21 a chodu nejsledovanější české televize.
Vladimír Železný v sobotním pořadu Volejte řediteli oznámil, že zůstává ve funkci generálního ředitele TV Nova. Na pravidelné sobotní relaci, ve které Železný vystupuje od vzniku Novy v roce 1994, se údajně rovněž nic nemění. Původní informace z jednání mezi bývalým Železného právníkem Alešem Rozehnalem a Jiřím Šmejcem, šéfem MEF Holdingu, který ovládá servisní organizaci Novy Česká produkční 2000, naznačovaly tomu, že Železného ve funkci vystřídá programová ředitelka Novy Libuše Šmuclerová a pořad Volejte řediteli bude zrušen.
Na dotaz diváka Železný připustil, že se při minulém vysílání Volejte řediteli loučil netradičním „pokud bychom se neviděli, pak nashledanou v lepších časech“, protože hodlal ustoupit a nabídnout funkci generálního ředitele výměnou za stabilizaci uvnitř CET 21. Jednání, která v uplynulém týdnu proběhla, ale podle Železného změnila situaci, a tak zůstává ve funkci. Požadavek na zrušení sobotní relace Volejte řediteli měl podle Železného vznést Rozehnal, kterého k tomu přesvědčili blíže neurčení lobbisté. „Volejte řediteli zůstává a uvidíme ho i příští týden,“ řekl Železný, podle něhož pořad pravidelně sleduje milión diváků (ve skutečnosti se průměrná sledovanost pohybuje okolo 700 tisíc dospělých).
Ředitel plně stojí za MEF Holdingem
Železný zopakoval páteční stanovisko MEF Holdingu, podle něhož prodej společnosti Vilja, která spravuje podíly Josefa Alána, Vlastimila Venclíka a Petra Hunčíka v CET 21, do rukou finanční skupiny PPF, je neplatný. Upozornil přitom na předkupní smlouvu, kterou bývalí vlastníci Vilji uzavřeli s MEF Holdingem v lednu letošního roku. „O tom, jak to je a jak to bude a komu náleží právo koupit tyto podíly, bude jistě s chutí rozhodovat soud. Na to si počkáme a na to se velmi těšíme,“ řekl Železný, který neopomněl dodat, že opční smlouvu mezi Viljou a MEF Holdingem sepsal jako „nezrušitelnou“ jeho bývalý právník Aleš Rozehnal, který se nyní podílel na jejím porušení.
Důležitou dohodou ohledně dalšího vývoje Novy je podle Železného převod akcionářských práv Libuše Šmuclerové na poloviční podíl ve firmě Edikon na MEF Holding Jiřího Šmejce. Podle všeho jde ale pouze o zastírací manévr, protože Šmuclerová díky podílu v Edikonu kontroluje pouze 13,5 procenta CET 21 a Šmejcova firma MEF Media dalších 27 procent, což dohromady nedává většinu. V případě, že se CET 21 nepodaří zpochybnit verdikt soudu, podle kterého neplatí navýšení základního jmění v CET 21 z roku 2000, ale MEF Media a Edikon nebudou mít v této společnosti dokonce žádný podíl.
Vlastník Vilji je pro Novu klíčový
Proto je klíčové vlastnictví firmy Vilja, která sdružuje bývalé podíly Venclíka, Alána a Hunčíka. Finanční skupina PPF, která ve čtvrtek odkoupila všechny akcie Vilji, již vyjádřila ochotu spolupracovat se současným managementem Novy a poskytnout firmám okolo TV Nova finanční pomoc. „PPF je připravena ihned převzít spoluzodpovědnost za řízení finančních záležitostí skupiny TV Nova, a to ve spolupráci se stávajícím managementem,“ uvedla v sobotním tiskovém prohlášení. PPF zároveň uvedla, že jí znepokojuje informace o pozastavení plateb zaměstnancům a spolupracovníkům TV Nova.
Pokud by došlo k dohodě s managementem Novy na společném řízení financování televize, PPF je podle svého prohlášení připravena zajistit plnění všech závazků zaměstnancům i dodavatelům služeb pro firmy okolo Novy. V případě nutnosti by k tomu využila i vlastních zdrojů. Podle mluvčího Novy Martina Chalupského ale MEF Holding nadále zpochybňuje prodej Vilji do rukou PPF a hodlá uplatnit svou opci na nákup této společnosti. Mluvčí PPF Ivan Lackovič agentuře ČTK řekl, že předtím, než došlo ke koupi Vilji, nechala si společnost vypracovat právní rozbor situace. „Nepochybujeme o tom, že jsme díky nákupu firmy Vilja spoluvlastníci CET 21,“ dodal.
CET 21 může ovládat i Peter Kršák
Původní vlastníci Vilji tvrdí, že předkupní smlouvu podepsanou v lednu letošního roku Šmejc porušil, a proto od ní odstoupili. Pokud by soud připustil, že Venclík, Alán a Hunčík prodejem Vilji někomu jinému než MEF Holdingu porušili opci, hrozí jim podle Jana Scheinosta, mediálního zástupce Aleše Rozehnala, maximálně sankce. „V žádném případě však nelze zrušit prodej společnosti Vilja skupině PPF,“ tvrdí Scheinost. Další setrvání Železného ve funkci generálního ředitele TV Nova tak patrně závisí na rozhodnutí PPF. Sám Železný ale tvrdí, že klíčovou firmou v Nově zůstává MEF Holding.
Ve hře je ale ještě další varianta, podle které je vlastníkem 70 procent CET 21 Petr Kršák. Ten zpochybňuje navýšení základního jmění CET 21 z roku 2000, kterým do společnosti přistoupily firmy Edikon a MEF Media, protože na ně měl jako původní spolumajitel CETu přednostní právo. Kršák tvrdí, že toto právo uplatnil a hodlá to dokázat u soudu. Na základě těchto informací již v lednu oznámil, že Železného odvolává z funkcí generálního ředitele a jednatele CET 21 a ukončuje mu pracovní poměr v této společnosti. Kršákova tvrzení však Železný bagatelizuje a média jim nedávají téměř žádnou váhu.
Situace se stabilizuje, ujišťoval Železný
„Nova se vrátí do standardního cyklu včetně pořadu Volejte řediteli,“ sliboval Železný ve svém sobotním vystoupení na obrazovce TV Nova. Za finanční otřes Novy je podle něj odpovědný Rozehnal, který jej způsobil tím, že v několika rozhovorech zveřejnil nepravdivé informace o hospodaření televize. Rozehnal také podle Železného věděl o tom, že Vilju již vlastní PPF a její bývalí majitelé tak nemají oprávnění jednat se Šmejcem o dalším osudu CET 21. Železný vyloučil možnost politického pozadí událostí, které vedly k jeho odvolání z funkce generálního ředitele a jednatele CET 21.
Pozastavení hotovostních plateb, které se týkají všech částek nad 20 tisíc korun, bylo podle Železného pouze krátkodobým opatřením, které souviselo s rozpaky bank, u nichž má Nova účty a získala od nich úvěry. „Situace se stabilizuje,“ ujistil šéf Novy a zopakoval informaci o souhlasu státní konsolidační agentury s restrukturalizací původně miliardového úvěru České produkční 2000 na rozjezd vysílání z Barrandova, který původně spravovala ČSOB, a snížení úroku u tohoto úvěru o téměř dvě procenta. Aktuální situaci okolo CET 21 se Železný věnoval zhruba polovinu vysílacího času Volejte řediteli, druhou část přenechal programovým novinkám.