100 dní televize TA3

radiotv22Slovenská zpravodajská televize TA3 má za sebou prvních 100 dní vysílání a uvažuje o expanzi do České republiky. Má šanci?

První slovenská čistě zpravodajská televize TA3 oslavila začátkem ledna 100 dní svého vysílání. Stanice oficiálně odstartovala 23. září 2001, i když předpremiéru prožila už 11. září, v den teroristických útoků na Spojené státy. Slovenští diváci přijali TA3 se zájmem, i když jim místo filmů a zábavných pořadů, které vysílají plnoformátové stanice, nabídla „pouze“ půlhodinové zpravodajské bloky.

První informace o TA3 se objevily již v červenci 2000, kdy bývalý mluvčí slovenského premiéra Mikuláše Dzurindy a současný šéf TA3 Martin Lengyel zveřejnil úmysl požádat o licenci. Společnost C.E.N., kterou v té době společně s Lengyelem vlastnili ještě další dva slovenští podnikatelé, licenci v září téhož roku skutečně získala. Ovšem ne na vysílání prostřednictvím pozemních vysílačů, ale v kabelových rozvodech.

Bude to Dzurindova televize?

Lengyelova profesní minulost vedla ke spekulacím, že za projektem TA3 stojí Dzurindova vláda, jejíž popularita na Slovensku výrazně poklesla a která ztratila dřívější podporu nejsledovanější slovenské televize Markíza. Její spolumajitel Pavol Rusko se v červenci 2000 nechal slyšet, že by se zpravodajská stanice na Slovensku neuživila a označil projekt TA3 za politický tah: „Slouží jen k tomu, aby uspokojil osobní zájmy některých skupin mít televizi a zaplatit za ní cokoliv. Však – asi je z čeho.“

Na podzim 2000 probíhala jednání mezi budoucím provozovatelem TA3, společností C.E.N., a slovenskou firmou Hanco, která měla být hlavním investorem nové televize. V prosinci však Hanco od další spolupráce upustila a TA3 se rázem ocitla bez finančního krytí. Loni na jaře se objevil „tajemný“ investor, britský fond Millenium Electronic, který po souhlasu Rady pro vysílání a retranslaci získal 57 procent v licencované společnosti C.E.N. V květnu TA3 jmenovala do funkce šéfredaktora zpravodajství Zdeňka Šámala, v srpnu podepsala smlouvu se společností Telenor Slovakia o šíření televizního signálu.

Ke kabelu přibyla satelitní licence

Těsně před zahájením vysílání TA3 rozšířila licenci o vysílání na satelitu a brzy po 23. září se dostala do povědomí většiny Slováků. V prvních dnech vysílání dokonce v určitých časech předstihovala ve sledovanosti dominantní Markízu. Jednotvárný program však diváky nenutí, aby u sledování TA3 zůstávali delší dobu. Půlhodinové zpravodajské bloky složené z domácího, zahraničního a finančního zpravodajství, zpráv ze sportu a počasí, se opakují stále dokola a na dříve odvysílané zprávy se nabalují nové.

Vzhledem k tomu, že TA3 začínala krátce po teroristických útocích na USA a během odvetné akce Trvalá svoboda, převažovalo v jejím vysílání zahraniční zpravodajství. V tom se osvědčily například přímé vstupy reportéra Martina Rajce z Afgánistánu, diváci však mohli mít dojem, že se nová televize více zajímá spíše o zahraničí než o dění na Slovensku. „Vypadalo to, že TA3 má cokoli, co se šustne v severním Afgánistánu a chybí jí to, co se děje na severním Slovensku,“ říká bývalý šéfeditor TA3 Vladimír Mišauer.

Televize také už propouštěla

Po uklidnění situace ve Spojených státech a Afgánistánu se TA3 začala více zabývat domácím děním„S Primou jde o stálou spolupráci, s TVD spolupracujeme dál operativně a podle situace,“ upřesňuje šéfredaktor Zdeněk Šámal. Určitá spolupráce existuje i s maďarskými televizemi.


V listopadu otřásla TA3 první personální bouře, když Lengyel ze dne na den rozvázal smlouvu se šéfeditory Vladimírem Mišauerem a Stanislavou Benickou. Důvody zůstaly utajeny. „Jsme soukromá televize, takže o nich hovořit nebudu,“ řekl tehdy šéf TA3. Mišauer však prozradil, že společně s Benickou kritizovali Šámala a proto prý museli televizi opustit. Citlivé téma nechce komentovat ani sám Šámal, pro něhož byla tato zkušenost „zklamáním“. TA3 opustila také vedoucí výroby Tibora Tepperová, která se vrátila do televize Prima.


Expanze Novy nám nevadí


Říjnové rozhodnutí slovenské Rady pro vysílání a retranslaci o vstupu České produkční invest do slovenské televizí sítě Global přijala TA3 jako jediná pozitivně. „Trh se stabilizuje, reklamní agentury budou rozdělovat peníze do více televizí a dostane se i na ty menší,“ vysvětloval Lengyel, který se s Globalem domluvil na podpoře zavedení peoplemetrového projektu na Slovensku. Ředitel Novy Vladimír Železný však zůstal k TA3 chladný. Před zahájením vysílání o ní prohlásil, že jde o televizi, kterou by si mohla dovolit jedině Evropská unie, naposledy v listopadu se o možnostech jejího přežití bavil v Bratislavě s premiérem Dzurindou.


Podpora Globalu, který se v březnu přejmenuje na JOJ TV, je ze strany TA3 logická. Stanice spolupracuje s některými regionálními televizemi, které jsou sdružené v této síti. Především jde o  TV Tatry, která sídlí v Popradu a zpravodajsky pokrývá region Vysokých Tater. V některých regionech má TA3 pouze spolupracovníky, kteří jí v případě potřeby zprávy telefonují (např. ze Žiliny). Pokud se jedná o důležitou zprávu, vyjíždí z bratislavského sídla TA3 přenosový vůz. Přímé přenosy jsou vůbec doménou této televize, takže ostatní stanice zůstávají u důležitých událostí časově pozadu.


Přenosový vůz se netrhne


Příkladem mohou být důležitá zasedání vlády, ze kterých redaktoři TA3 podávají informace už v průběhu tiskové konference, nebo loňský sraz skinů u Púchova, jehož přenos donutil slovenského ministra vnitra k rozhodnutí o policejním zásahu. TA3 také věnovala zvýšenou pozornost výskytu BSE na Slovensku a v říjnu odhalila, že na bratislavském letišti přistálo letadlo s municí určenou pro několik afrických zemí. Zahraniční zpravodajství přebírá TA3 především z agenturních zdrojů, odebírá servisy Reuters a APTN, ale má i vlastní spolupracovníky ve Spojených státech a Izraeli. Ti však do vysílání pouze telefonují.


TA3 má pro každý měsíc vyčleněný speciální fond pro mimořádné situace, který umožňuje zvláštním zpravodajům vyjíždět do zahraničí. Například zahájení vysílání TA3 měla provázet reportáž z vytahování havarované jaderné ponorky Kursk u severoruského přístavu Murmansk. Kvůli blížící se odvetě USA za teroristické útoky na New York a Washington ale televize vyslala zpravodaje Martina Rajce do Afgánistánu. Tam se v průběhu několika týdnů opakovaně vracel.


Kolotoč servisních firem


Pro každou televizi je důležitá sledovanost. TA3 první dva měsíce využívala deníčkový výzkum společnosti GfK Slovakia, v prosinci podepsala smlouvu s českou firmou RCA Research, která se zabývá výzkumem sledovanosti kabelových stanic v ČR (např. HBO, Max, SuperMax, apod.). TA3 výsledky své sledovanosti nezveřejňuje, ale podle Odboru mediálního výzkumu Slovenského rozhlasu ji ve dnech 24. až 30. listopadu loňského roku denně sledovalo 11,2 procenta Slováků (pro porovnání: Markíza ve stejném výzkumu získala 80,1 procenta, STV1 dosáhla 56,7 procenta, TV Nova 20 procent a STV 2 sledovalo 15,9 procenta dotázaných).


Podobně jako u výzkumu sledovanosti TA3 krátce po svém startu vystřídala i společnost, která prodává její reklamní čas. Nejprve uvažovala o ARBO.media Slovakia, ale tuto snahu vetovala veřejnoprávní Slovenská televize, která má s ARBO exkluzivní smlouvu. Proto vznikla dceřinná společnost ARBO s názvem Adman, se kterou TA3 podepsala smlouvu. Už měsíc po zahájení vysílání však televize přešla ke společnosti RMB Slovakia, která je pobočkou mezinárodní sítě RMB International se zastoupením v 19 zemích Evropy.


TA3 by ráda vysílala v Praze


Na základě divácké poptávky TA3 od listopadu rozšířila své vysílání, takže přes všední dny její zpravodajství začíná v 7:00 a končí o půlnoci, zatímco o víkendu začíná v 9:00 (první dva měsíce o víkendu zahajovala vysílání v 11:00). Změna proběhla v souvislosti s volbami do vyšších územních celků, které byly pro TA3 první velkou zkouškou, ve které se jí podařilo dobře obstát. Úderem nového roku došlo k mírným úpravám půlhodinových zpravodajských bloků, které předchází větším programovým změnám chystaným na letošní jaro. Jejich součástí bude rozšíření záběru televize o publicistiku a diskusní pořady.


TA3 si získala popularitu a řadu diváků také v České republice, kde její program šíří 22 kabelových společností. Není proto divu, že TA3 vážně uvažuje o expanzi na český trh. Martin Lengyel jej však podmiňuje získáním terestrických licencí, neboť kabelová penetrace není v ČR tak velká jako na Slovensku. TA3 má zájem o terestrické licence po metropolitní televizi TV3, které společnosti RTV Galaxie odebrala 19. prosince Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Pokud by rada na tyto frekvence vypsala výběrové řízení, TA3 by se ho zúčastnila společně s dalším subjektem, který zatím nechce specifikovat.


A jak vidí prvních 100 dní vysílání šéfredaktor TA3 Zdeněk Šámal?


Co se podle vás za 100 dní vysílání TA3 podařilo, a co se naopak nepovedlo?


Povedlo se rozběhnout zpravodajskou televizi ve velmi efektivních podmínkách. Tato televize se dokázala etablovat u diváků. Vznik a působení této specializované televize je navíc výstrahou pro všechny odborné i neodborné skarohlídy, produkující hlasy typu „není to možné, nebude to fungovat“. To je to, co se povedlo. Výrazy „nepovedlo/zklamalo“ používat nebudu, protože naštěstí nemusím. Spíše mohu prohlásit, že „ne vše se daří, jak bych si představoval“, ale je zkrátka charakteristika vývoje. Věci se nerodí hotové, je na nich třeba neustále pracovat a zlepšovat se.


Jakou pozici má TA3 jako informační zdroj mezi ostatními slovenskými televizemi?


To je spíše otázka na někoho zvenčí, kdo nás jako informační zdroj používá. Osobně můžu říci jen, že doufám v dobrou a důvěryhodnou pozici. Ohlasy, kterých se mi někdy dostává, snad potvrzují, že doufám oprávněněn


Spolupracujete s televizemi z okolních zemí? Jak reagovaly na vznik TA3 třeba televize v Maďarsku nebo v Polsku?


S Polskem nemáme tu čest. S maďarskými televizemi to funguje nárazově, každopádně některé o nás vědí, probíhalo tu nějaké natáčení (okolo voleb), v jiných případech měly zájem o naše reportáže. Spolupráce s českými kolegy je myslím dostatečně známá (stálá s Prima TV, operativně a podle situace s TVD).


Jak jste spokojen s redaktory TA3?


Větší část z nich mi dělá radost. Pracují tvrdě a spolehlivě, přemýšlejí nad prací i nad tématy, těší je, když výsledek jejich práce vypadá dobře – a to zase těší mě. Za těch pár měsíců prošli opravdu drsnou cestou a ne všichni byli schopni setrvat, anebo na to měli. Ale s tím se počítalo a stále počítá – a je příjemné pracovat v týmu lidí, pro něž je dobře odvedená práce hlavním motivem. Ale pořád platí pro všechny, šéfredaktora nevyjímaje, jedno: Pořád je co se učit.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .