V pondělí 30. července oznámila britská veřejnoprávní televize BBC spuštění internetové služby, která umožní stahování programů odvysílaných v uplynulých sedmi dnech. Mark Thomson, ředitel stanice, oznámil, že příchod iPlayeru je stejně důležitý jako barevné vysílání v 60. letech.
„BBC iPlayer Beta je v závěrečné fázi testování,“ uvádí web BBC. „iPlayer vám umožní stáhnout si širokou škálu programů stanice BBC odvysílaných během posledních sedmi dní a zdarma.“ Vámi stáhnuté soubory se po zhlédnutí anebo uplynutí 30 dní automaticky z počítače vymažou, zároveň jsou chráněny programem proti kopírování. Službu naleznete na http://www.bbc.co.uk/player/. Pokud uvažujete o stahování, musíme Vás zklamat. Služba je dostupná pouze osobám, které žijí ve Velké Británii a mají počítače vybaveny operačním systémem Microsoft XP, novější Visty tuto službu nepodporují. Co vše BBC nabízí? Diváci mají na výběr ze 400 hodin programu, asi 60-70% celkového vysílání BBC. Podobné služby ale již dávno nabízí stanice Channel 4 a ITV. Aby byla služba pro diváky co nejlepší, televize vyzývá občany Velké Británie starších 16 let k zasílání zlepšovacích návrhů. Pokud pošlete do televize informace o sobě a o počítači, zbývá jen čekat, zda-li bude spolupráce opravdu nabídnuta.
Služba je reakcí na nástup internetu a mobilů, pevná struktura televizního vysílání byla narušena, televize jsou pod tlakem. Musí divákům nabídnou program v časech, který požadují. „Naší vizí je, aby se BBC iPlayer stal univerzální službou dostupnou nejen přes internet, ale i přes jiné televizní platformy, a nakonec na mobilních a moderních zařízeních do dlaně,“ uvedl Ashley Highfield, ředitel oddělení BBC pro média a technologii budoucnosti, pro agenturu TASR. Po delší době se tak o BBC objevila kladná zpráva, kterých je v poslední době opravdu poskrovnu. Podívejme se na poslední problémy v BBC.
Od Regulačního úřadu pro telekomunikace (Ofcom) dostala společnost BBC poprvé v historii pokutu ve výši 100 tisíc amerických dolarů. Pravidla porušila televize tím, že zinscenovala výhru v dětské soutěži. Kvůli technické chybě se nemohli diváci dovolat do studia. Televize celou situaci vyřešila tím, že holčičce ve studiu prozradili správnou odpověď a ta se vydala za volající. O hračku si do vysílání zavolalo zbytečně okolo 40 tisíc dětí. Právě zapojení nezletilé osoby do celého podvodu nejvíce rozlítilo regulační úřad. Později „padaly hlavy“ vyššího managamentu. Tisková mluvčí odmítla upřesnit počty či jména vyhozených zaměstnanců. Všechny telefonické soutěže na BBC, jak v rádiu tak v televizi, byly okamžitě pozastaveny.
Aby toho nebylo málo, tak se společnost 13. července tohoto roku musela omluvit královně Alžbětě za záběry, „které naznačovaly, že královna ztrácí sebeovládání a předčasně opustila fototermín s renomovanou americkou fotografkou Annie Leibovitzovou,“ informovala agentura TASR. V celém sporu šlo o záběry z připravovaného dokumentárního filmu, termín byl dohodnut před královniným výročím. Ze záběrů vyplývá, že královna odešla poté, co byla požádána o odložení koruny. „Myslím, že to bude lépe vypadat bez koruny,“ řekla fotografka královně. Královna reagovala ledovým pohledem. Následoval záběr, na němž královna odchází a říká, že nic měnit nebude. BBC bere celou záležitost jako dezinterpretaci, jednalo se prý o záměnu pořadí záběrů. Chcete-li se na upoutávku podívat, stačí navštívit tento odkaz.
A navíc se v deníku The Guardian objevil nový průzkum, v němž se ukázalo, že lidé BBC přestávají věřit. Mohla za to právě série skandálů. Dle tohoto průzkumu 60% dotázaných věří BBC méně než předtím. Největší pokled důvěry byl zaznamenán u lidí ve věku nad 65 let, pokles důvěry byl u 67% z nich. Tomu, co vidí na obrazovkách, věří pouze 22% respondentů.