Praha, 4. prosince 2001 V Evropském parlamentu a v Radě Evropské unie v současnosti vrcholí proces schvalování souboru právních předpisů, které společně vytvoří nové regulační prostředí sektoru elektronických komunikací (telekomunikací, vysílání a informačních technologií). Podle závěrečných dokumentů zasedání Evropské rady (vrcholné schůzky představitelů států a vlád patnácti členských zemí Evropské unie) ve Stockholmu (březen 2001) a v Göteborgu (červen 2001) mají být tyto předpisy schváleny do konce roku 2001. Členské státy EU je pak budou implementovat do svých právních řádů.
Ná právní řád se po schválení nových právních předpisů vrcholnými orgány EU dostane v oblasti regulace telekomunikací a vysílání v řadě otázek do nesouladu, řekl prezident České asociace kabelových komunikací (ČAKK) JUDr. Zdeněk Vaníček. Český právní řád bude zároveň v rozporu s ustanoveními Evropské dohody, která zakládá přidruení mezi Českou republikou na jedné straně a Evropskými společenstvími a jejich členskými státy na straně druhé (asociační dohoda).
Česká asociace kabelových komunikací upozorňuje, e v oblasti regulace telekomunikací půjde předevím o správné definice (elektronické komunikační sítě a sluby namísto telekomunikací). Podle nového evropského rámce jsou kabelové televizní sítě plnohodnotnou a rovnoprávnou elektronickou komunikační infrastrukturou se vemi z toho plynoucími důsledky, například v oblasti jejich ochrany, dodal Vaníček.
V sektoru vysílání vznikne nesoulad u tzv. must carry (povinná nejnií programová nabídka, kterou v českém právu upravuje § 54 zákona č. 231/2001 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání a o změně dalích zákonů). Podle evropského rámce musí stát nejdříve zákonem stanovit, které vysílání se bude ve veřejném zájmu povinně přenáet. Potom tuto povinnost stát uloí kadému subjektu, který je schopen technicky přenos vysílání zajistit (na základě principu technologické neutrality tedy nikoli selektivně), v přiměřené míře (s ohledem na definovaný veřejný zájem) a za rozumnou úhradu (tedy analogicky například tzv. univerzální slubě v telekomunikacích).
Pokud by český právní řád tento soulad nezajistil, ocitl by se nejen v rozporu s novým regulačním rámcem elektronických komunikací EU (tedy se sekundárním právem Evropských společenství), ale byl by té v rozporu s Římskou smlouvou (Smlouvou o zaloení Evropského společenství), tedy právem primárním (ústavním) ES.
ČAKK proto uvítala rozhodnutí vlády zahájit legislativní práce v souvislosti s novelou zákona č. 151/2000 Sb., o telekomunikacích a o změně dalích zákonů, která do českého právního řádu soubor právních předpisů tvořících nový regulační rámec elektronických komunikací Evropské unie zahrne. ČAKK ale zároveň zdůrazňuje nutnost přípravy odpovídajících změn zákona č. 231/2001 Sb., o rozhlasovém a televizním vysílání a změny dalích zákonů tak, aby byl český právní řád v plné shodě s právem Evropských společenství v oblasti elektronických komunikací.
O asociaci ČAKK
Česká asociace kabelových komunikací sdruuje největí kabelové společnosti a alternativní operátory v ČR, poskytovatele programů, dodavatele technologií a poradenské firmy. Asociace si klade za cíl přispět k budování moderní infrastruktury a informační společnosti v České republice. Současnými řádnými členy asociace jsou UPC Česká republika, Intercable CZ, TES Media, SELF servis, SATT, HBO, Hughes Network Systems, Lica a nově i Telenor Networks.
Asociace vznikla v roce 1998. Zaloily ji přední společnosti poskytující sluby kabelových komunikací v ČR – Kabel Plus, Kabel Net Holding a Dattelkabel (dnes součástí UPC ČR), Intercable CZ a TES Media. Dalími zakládajícími členy byly HBO ČR, dodavatel programů a společnost Hughes Network Systems, dodavatel telekomunikačních technologií.
ČAKK je od roku 2000 členem ECTA (European Competitive Telecommunications Assocation) sdruující evropské telekomunikační operátory, výrobce telekomunikačních zařízení a poskytovatele dalích slueb spojených s telekomunikační oblastí. Cílem ECTA je vytvořit celoevropskou asociaci, která bude globálně řeit otázky týkající se telekomunikačního odvětví. Jedním z dlouhodobých cílů ČAKK je aktivně přispět k brzkému zaloení pobočky ECTA v České republice.
Pro dalí informace, prosím, kontaktujte:
Mozaic
Pavel Svoboda svoboda@mozaic.cz
Jan Hlaváč hlavac@mozaic.cz
Tel.: 02 232 1411 nebo 24 89 09 08
Fax: 02 2481 3066 nebo 232 1178
www.mozaic.cz