Česká televize včera slavnostně zahájila provoz regionálního studia v Olomouci. Televizní studio, které bylo vybudováno v 17. patře budovy Regionálního centra Olomouc, je jakýmsi prototypem pobočky, které by Česká televize …Česká televize včera slavnostně zahájila provoz regionálního studia v Olomouci. Televizní studio, které bylo vybudováno v 17. patře budovy Regionálního centra Olomouc, je jakýmsi prototypem pobočky, které by Česká televize postupně chtěla zřídit i v dalších krajských městech. Přestože ČT nechce zmiňovat přesnou výši investice do zřízení studia, jde podle šéfredaktora zpravodajství ČT Ostrava Karla Nováka o více než milion korun.
{img id=121 align=right border=1}„Generální ředitel Jiří Janeček měl ve svém záměru, s kterým vstupoval do funkce, rozšířit počet malých regionálních studií, která vyrábí plnohodnotné regionální zpravodajství a nastal čas tento záměr nějakým pokusným způsobem realizovat,“ prohlásil při slavnostním otevření studia ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal. „Olomoucké studio je vlastně takovou vlaštovkou v koncepci rozvoje regionálních studií České televize,“ dodává ředitel TS Ostrava Ilja Racek s tím, že Olomouc byla vybrána proto, že zde bylo k dispozici kvalitní parsonální i technické zázemí.
Vysílání nového studia bylo včera zahájeno živým vstupem do zpravodajského večerníku Report, který se vysílá z Ostravy. Příspěvky do Reportu budou jednou z hlavních činností olomoucké pobočky, mimo to bude připravovat klasické zpravodajské vstupy do Dobrého rána s ČT, Týdnu v regionech či klasických zpravodajských relací České televize. Každý týden navíc připraví osmnáctiminutový pořad Týden v Olomouckém kraji, který by měl být vysílán každou neděli ve 12:32 na programu ČT 24.
Provoz olomouckého studia České televize bude zajišťovat sedm zaměstnanců, jeden technik, tři redaktoři a tři kameramani, kteří zároveň plní funkci produkčních a techniků. Externě bude s olomouckým studiem spolupracovat i jeden sportovní redaktor, což podle Racka souvisí se zítřejším startem kanálu ČT 4 Sport. Podobné sestavy by Česká televize v budoucnu chtěla mít i v dalších krajských centrech, v současnosti jsou v ostatních krajích obvykle pouze dva štáby, s výjimkou Jihočeského a Karlovarského, kde jsou již nyní k dispozici tři.
Podle Šámala je právě Jihočeský kraj vedle Královéhradeckého jedním z nejžhavějších kandidátů na založení dalšího regionálního studia. „Česká televize zatím neví, kde zřídí další studia, v těchto dvou regionech ovšem máme dobré personální zázemí,“ řekl Šámal s tím, že je nejdříve potřeba vyřešit technické záležtosti, tzn. zejména vhodné prostory. Zatímco olomoucké studio sídlí v ideálních prostorách 17. patra moderní výškové budovy, štáby v řadě ostatních krajských center pracují často v podstatně nuznějších podmínkách.
Zahájení provozu studia uvítalo podle ČTK vedení olomouckého kraje. V minulosti ČT kritizovalo, že zprávy z Moravskoslezského kraje ve večerníku Report výrazně převyšují informace o dění v olomouckém regionu. „Zřízení regionálního studia je z pohledu kraje krok správným směrem. Již delší dobu usilujeme o to, aby se zprávy o dění v Olomouckém kraji ve větší míře dostaly nejen do ostravského studia, ale i na celostátní úroveň. Věřím, že dokonalé technické zázemí zpravodajů zde v Olomouci k tomu může vést,“ řekl dnes ČTK hejtman Olomouckého kraje Ivan Kosatík.