Historie Pro Sieben: Od Eureky k Axelu Springerovi

Vydavatelství Springer projevilo už loni na podzim zájem o skupinu ProSiebenSat.1, která obsahuje televizní stanice Pro7, Sat.1, Kabel eins a zpravodajský kanál N24. Protože by takovým spojením …Vydavatelství Springer projevilo už loni na podzim zájem o skupinu ProSiebenSat.1, která obsahuje televizní stanice Pro7, Sat.1, Kabel eins a zpravodajský kanál N24. Protože by takovým spojením vznikl mediální podnik s příliš velkou mocí, úřady tuto fúzi nechtějí povolit. Nakladatelství Springer uvažuje, že by tedy z fúze vypustilo televizi Pro7.


Springer asi nabídku stáhne

Definitivní rozhodnutí antimonopolního úřadu by mělo padnout už 20. ledna. „Kartelové řízení jsme prohráli,“ prohlásil nejmenovaný zdroj z vydavatelství a jeho konstatování citoval Handelsblatt. V rámci třímiliardové akvizice (počítáno v eurech) byl sice koncern ochoten učinit jisté ústupky, ale Spolkový úřad na ochranu hospodářské soutěže je označil za nedostačující. Axel Springer byl ochoten vzdát se společností, které provozuje s konkurenčním mediálním gigantem Bertelsmann, např. tiskárenské firmy Prinovis či společných rozhlasových stanic; byl připraven přistoupit i na různá licenční omezení pro televizní stanici Sat.1, ale to vše se dosud jeví antimonopolnímu úřadu jako nedostatečné. Určité výhrady má rovněž Komise pro výzkum koncentrace v mediální oblasti. Vydavatelství Axel Springer má ještě možnost předložit další návrhy tak, aby definitivní rozhodnutí monopolního úřadu mohlo padnout nejpozději 20. ledna. Ve hře je taktéž žádost o ministerskou výjimku. Proti té by se ale mohl postavit antimonopolní úřad, což by celé vyjednávání značně prodloužilo.

Podle mediálních analytiků je však pravděpodobné, že Axel Springer nabídku na převzetí zcela stáhne. V případě, že k akvizici nedojde, budou muset ProSiebenSat.1 převzít zpět její původní podílníci a skupina investorů v čele s americkým mediálním podnikatelem Haimem Sabanem. Ti pak budou hledat nového zájemce. Mohlo by jít kupříkladu o francouzskou televizní stanici TF 1, která měla již dříve zájem vstoupit na německý trh. O možném podílu na ProSiebenSat.1 vyjednávala již na jaře roku 2003. „Haim Saban je navíc členem dozorčí rady TF 1,“ dodávají analytici.

Vlastimil Růžička

My se dnes podíváme na historii tohoto kanálu, jak ji popisuje encyklopedie Wikipedia. Předchůdcem stanice Pro Sieben byla televize Eureka (řecky: Našel jsem to). Tato stanice vysílala od 1. května 1987 do 31. prosince 1988. Program obsahoval informace, náboženské pořady a teleshopping. Svým formátem televize připomínala dřívější n-tv. Večer přebírala Eureka původní anglicko-jazyčný program informačního kanálu Worldnet. Televizi trápil nedostatek diváků a tak po necelých dvou letech téměř zkrachovala. Společník Gerhard Ackermans proto hledal spoluvlastníka. Jednoho našel v Thomasu Kirchovi, synovi mediálního magnáta Lea Kircha. Kirch získal 49 procent a společníkem se stal i současný šéf placené televize Premiere Dr. Georg Kofler.

13. října 1988 se ze společnosti Eureka Television GmbH stává ProSieben Television GmbH. Televizní stanice Pro 7 začíná vysílat 1. ledna 1989 a původně nabízela jen 9 hodin programu denně. Z Eureky přešel na Pro 7 i moderátor zpráv Norbert Anwander. Zprávy na Pro7 ale nebyly tak časté. Z Pro 7 se postupně stala úspěšná plnoformátová televize.

Už od 8. prosince 1988 vysílá program přes satelit Astra 1a. V březnu 1989 zaměstnávala Pro 7 70 lidí a sledovali ji 2,44 miliony diváků. V červenci 1989 začíná signál stanice šířit i družice DFS Kopernikus. Vysílací čas se postupně zvyšuje až na 17 hodin denně. První terestrickou frekvenci dostala televize v Mnichově. 1. března 1990 se stěhovala z mnichovské čtvrti Schwabing do Unterföhringu u Mnichova, kde sídlí dodnes. Tou dobou už pro ni pracovalo 120 lidí. Studia v Unterföhringu byla dokončena o dva měsíce později. Od 1. října 1990 se vysílá nepřetržitě.

V roce 1991 vznikla dceřinná společnost Teledirekt GmbH, která podporovala rozšíření nejmodernější satelitní techniky v Německu. Ačkoliv televize byla stále ve ztrátě, založila v roce 1992 společně se společností Deutsche Telekom filmový kanál Der Kabelkanal, v roce 1995 přejmenovaný na Kabel 1. Od roku 2005 používá označení kabel eins. ProSieben na něm mělo 45 procentní podíl. Der Kabelkanal vysílal původně jen v kabelových rozvodech a měl za úkol nalákat nové zákazníky kabelové televizi Telekomu. Od roku 1995 patřil už celý tento kanál ProSieben. Stanice se přejmenovala na Kabel 1 a začala vysílat nekódovaně přes satelit Astra.

V červenci 1992 vznikla MGM MediaGruppe München (dnešní SevenOneMedia), která prodává reklamní čas stanic z rodiny ProSieben. 24. září 1993 bylo pokřtěno Vysílací centrum Mnichov – SendeZentrum München provozované společností SZM Studios přejmenovanou v červnu 2004 na ProSiebenSat.1 Produktion GmbH, která je dnes jednou z nejmodernějších produkčních firem v Evropě.

V roce 1994 začal fungovat teletext ProSieben a stanice dostala nové logo. Společnost dosáhla obratu 1,192 miliard marek a zisku 144 milionů před zdaněním. 19. prosince 1995 se ze společnosti s ručením omezeným ProSieben Television stala akciová společnost. O rok později upravila svůj název na ProSieben Media AG, od roku 2000 pak ProSiebenSat.1 Media AG. Společníkem se stala obchodní skupina REWE blízká Leo Kirchovi. Hlavním společníkem ale zůstal Thomas Kirch. Už zmiňovaný Georg Kofler se stal předsedou představenstva.

Roku 1996 získalo ProSieben povolení pro celoplošné vysílání a zároveň byly spuštěny internetové stránky televize. V dalším roce začalo vysílání odpojovaných reklam pro Švýcarsko a v roce 1998 pro Německo. Rakouská mutace dostala i vlastní zpravodajskou relaci. V červenci 1998 vstoupila společnost na burzu. Stanice zároveň přebírá zpravodajskou agenturu ddp. O rok později vzniká zpravodajský kanál N24, který vysílá od roku 2000. ProSieben, které nijak nevynikalo svým zpravodajstvím, se rozhodlo vytvořit konkurenci tehdejšímu monopolnímu kanálu, který přinášel zprávy a informace z burzy a to n-tv. N-tv tehdy díky úspěchu na burze zaznamenalo poměrně velké příjmy.

19. září 1999 začalo ProSieben vysílat přes satelit Astra v systému DVB v Dolby Digital. V březnu 2000 pak vznikla firma SevenSenses, která se počítá k nejúspěšnějším kreativním agenturám. V červnu 2004 fúzovala s SZM Studios do ProSiebenSat.1 Produktion GmbH.

Koncem roku 1999 převedl Thomas Kirch své podíly do Kirch Media GmbH&Co KGaA svého otce. Společnost se tak stala většinovým akcionářem Sat.1 i skupiny ProSieben. 1. února byl předsedou představenstva jmenován švýcarský právník Urs Rohner, který nahradil Georga Koflera. Rohner sice neměl zkušenosti v televizním podnikání. Leo Kirch ale potřeboval právníka, který by z právního hlediska zcela bezpečně spojil Sat.1 a ProSieben. 13. října 2000, 12 let po založení ProSieben se na frankfurtské burze poprvé obchodovaly akcie ProSiebenSat.1 Media AG. V následujícím měsíci se spojili i prodejci reklamních časů obou televizí Mediagruppe München, která zastupovala ProSieben a MEDIA 1, která prodávala Sat.1. Společně vytvořili SevenOne Media.

ProSieben stálo u zrodu několika vlastních filmů a samozřejmě připravovalo a stále připravuje pestrou škálu magazínů. V čem mají české komerční televize určitě náskok, je produkce vlastních telenovel. Tato stanice se totiž na svoji první telenovelu teprve chystá. Jmenovat by se měl Lotta in Love. Seriál se bude vysílat denně vpodvečer a bude vyprávět příběh pradleny (zaměstnankyně prádelny), která je podobná slavné zpěvačce. A za tu má zaskočit. Natáčet by se mělo začít začátkem února. Produkci seriálu zajišťuje firma Rat Pack s producentem a bývalým manažerem společnosti Bavaria Michaelem von Mossnerem, který musel svůj post v Bavarii v létě opustit kvůli skandálu se skrytou reklamou. Více viz Televize ARD: padají hlavy za skrytou reklamu.

Do holdingu ProSiebenSat.1 patří zpravodajský kanál N24. Na něm se objeví nový diskusní pořad moderovaný Arabellou Kiesbauer. Tu sice původně objevila rakouská ORF, hvězdou se ale stala až dík své talk-show Arabella na Pro7. Více viz Arabella Kiesbauer – Královna talk show se vrátí ke svému řemeslo. Každý týden bude s dvěma hosty mluvit v půlhodinové show o aktuálních tématech daného týdne.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .