Není jisté, zda se obyčejný občan této země má smát, nebo brečet. Může asi oboje a k tomu si navíc zanadávat. To je všechno. Nic jinému mu totiž nezbývá. Je odsouzen do role pouhého pozorovatele, který nic neovlivní a jen sleduje, jak úzká elita rozhazuje veřejné peníze.
Poslední dva týdny se to dějí věci ohledně veřejnoprávního média. Poslanci sto jedničkové koalice zvedli ruku pro zvýšení tzv. koncesionářského poplatku pro Českou televizi (ČT). Navíc si ulehčili práci vymýšlením restriktivních opatření pro ty, co mají ve své domácnosti alespoň jeden televizní přijímač a přitom neplatí. Co se tím zabývat, proč myslet, lze to přece udělat jednodušeji – řekli si. Do zákona o poplatcích připsali kouzelnou větičku, že platit bude každá domácnost. A je jedno, zda čtyřčlenná rodina má v bytě tři televize nebo jen jednu, zda důchodce v 1+1 vlastní jen jeden přístroj nebo dokonce zda existuje domácnost, která televizi vůbec nevlastní. Platit bude každý. A stejně. Prý to jinak zajistit nelze. Hotovo.
Poté co Poslanecká sněmovna kladně pro ČT rozhodla, se to najednou vyrojily zprávy. Kdekdo se musel pochlubit, jakýže je to mistr v lobbování. Sám „velký vůdce“ Kavčích hor se nechal pozvat (nebo si o to přímo řekl?) do studia komentovaného zpravodajství veřejnoprávního subjektu. Moderátorka Drtinová se sice snažila být ostrá jako břitva, tak jak to dělá jiným, ale nešlo to. Položila sice jasnou otázku, ale Janeček s úsměvem veřejnoprávního kliďase si povídal tu svou. Takže jsme se z jeho úst dozvěděli jen, že zafungovalo lobbování ze strany ČT. A to ať už přímé, či nepřímé.
Vzpomeňme jen na některé formy nátlaku: televizní reklamní spot o inflaci, lobbování a pomlouvání v pořadech jako Český lev, hysterická vyjádření některých poslanců o tom, že pokud se poplatek nezvedne, tak chudák ta televize klekne, reklamní cédéčko vyrobené speciálně pro poslance. Nejnověji se však dozvídáme, že se vytvořila jakási poradní skupina okolo současného premiéra Špidly.
Ve svých vlastních materiálech se označují za „účastníky poradní skupiny předsedy vlády“ či přímo za „Špidlův tým“. Pokud se ale většiny těchto „poradců“ zeptáte, co vlastně s premiérem konzultují, odmítají cokoli prozradit. Dokonce tvrdí, že žádnými poradci nejsou. To píší Lidové noviny z tohoto týdne.
Nejzajímavější je však na tom to, že v této skupině je a teď pozor! Ano, Erazim Kohák. Profesor filozofie na Filozofické fakultě UK a publicista, do 90. let žil a přednášel v USA, ale hlavně člen Rady České televize.
Schválně, co se píše o radním ČT ve stanovách: Člen Rady nesmí zastávat žádnou funkci v politických stranách nebo v politických hnutích, společenských organizacích a sdruženích, občanských iniciativách apod., ani nesmí jejich jménem vystupovat nebo působit v jejich prospěch nebo ve prospěch jiných skupinových zájmů při výkonu své funkce v Radě; dále nesmí být členem společností, které působí v oblasti hromadných sdělovacích prostředků, ani zastupovat obchodní zájmy, které by mohly být v rozporu s výkonem jeho funkce nebo by mohly nepříznivě ovlivňovat jeho nestrannost a objektivitu rozhodování.
To není všechno, pokračujme: Rada České televize je podle zákona č. 483/1991 Sb., o České televizi, v platném znění, orgánem, jímž se uplatňuje právo veřejnosti na kontrolu činnosti České televize.
Vraťme se na začátek ke Kohákovi. V údajné poradní skupině premiéra Špidly jsou další zajímavá jména: Alena Gajdůšková, Pavel Mertlík, Jakub Patočka, Lukáš Jelínek, Milan Ekert, Jan Šabata, Lubomír Zaorálek, Jaroslav Šabata. Jsou to všechno lidé nějakým způsobem spjatí se sociální demokracií. Dobře, proč ne, je to legitimní. Špidla si asi nebude nechávat radit od ideologů ODS. Co tam ale dělá ten Kohák?
Lidové noviny to vypátraly: Filozof Erazim Kohák podle svých slov přijal pozvání premiéra do tohoto kroužku proto, že je Špidla „velký myslitel a filozof“. Spolu prý nejčastěji řeší otázku české státnosti a vztah k EU. „Filozofie má dlouhodobý dopad, ale málokdy je aktuální. Nevybavuji si ale, že bych premiérovi radil, co má dělat zítra,“ tvrdí Kohák.
Velmi často „poradní skupina“ rozebírá také média. I díky těmto debatám měl Špidla ujasněný názor na zvyšování koncesionářských poplatků pro Českou televizi. „Ověřoval jsem si v debatě názor na to, že Česká televize a Český rozhlas jsou v podstatě jedinými médii, která jsou pod národní kontrolou. I proto jsem považoval za důležité podpořit myšlenku zvýšení poplatků,“ sdělil premiér.
To je bezvadné! Nyní už víme, jaké „osobnosti“ řídí tuto zemi. Je opravdu smutné, že si pan premiér nenechá poradit od lidí, kteří se médií zabývají a řídí se raději radami lidí, kteří média znají jen z toho, že se na ně dívají nebo poslouchají. To se opravdu nemůžeme pak divit, jaké zákony v této zemi vznikají.
Radní ČT by měl být nestranný. To je asi nemožný úkol pro Koháka. Je až úsměvné, jak dětinsky zdůvodnil skutečnost, že Rada ČT přiklepla Janečkovi k Velikonocům výslužku 300 tisíc korun českých. „Od ledna dochází ke zlepšení programu (ČT), tedy spokojenosti diváků a vyšší sledovanosti,“ dočteme se v Právu. Co si o tom myslet? Nechtěl bych být Vaším studentem, zkoušku bych u Vás neudělal…
To, že je to blábol, naštěstí rozpoznal radní Milan Badal: „Nedával bych sledovanost a spokojenost do souvislostí s kvalitou, protože Nova by byla podle toho superúspěšnou televizí.“
Jaké je ponaučení? Pan Kohák v Radě ČT nemá co pohledávat, protože jasně dává najevo, že pokud minimálně nekoketuje se stavem – střet zájmů, tak maximálně ukazuje, že mediálnímu prostředí nerozumí. A to si ještě od nás, obyčejných lidí odsouzených k pasivnímu sledování neuvěřitelných událostí, nechává vyplácet výplatu.