Česká televize dokončila práci na programovém schématu pro příští rok, jehož oponentem je bývalý programový ředitel TV Nova Petr Sládeček. Veřejnosti ho už koncem toho týdne představí generální ředitel ČT Jiří Janeček. „S největší pravděpodobností k němu něco řeknu už na zasedání parlamentní mediální komise tento týden,“ řekl Janeček serveru RadioTV. K poslancům se tak informace o novém programovém schématu dostane dříve než k Radě ČT, která zasedne až příští středu 8. října.
Stálá parlamentní komise pro sdělovací prostředky bude zasedat už v pátek 3. října dopoledne a na programu má projednávání výročních zpráv České televize a Českého rozhlasu za loňský rok. Janeček před komisí vystoupí vůbec poprvé od svého zvolení do funkce a poslancům zřejmě nastíní pouze hlavní programové teze schématu, s nímž se už seznámila programová komise ČT složená ze zástupců managementu ČT a externích konzultantů.
Programové změny zatím nechce nikdo z ČT komentovat, podle dosavadních informací ale dozná značných změn zejména zpravodajství a publicistika. Většina zpravodajských pořadů se přesune na program ČT1, pořad Události ve světě se sloučí s Událostmi, komentáři, kde se posílí zahraniční blok. Některé publicistické pořady na ČT2 zaniknou nebo se integrují, ustálí se také jejich vysílací časy. Hlavní novinkou má být nová nedělní diskuse na ČT1 s moderátorem Václavem Moravcem, která do jisté míry nahradí sobotní Šponu Jakuba Železného.
Ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal již dříve prohlásil, že televize Šponu nezruší, ale uvažuje o jejím přeformátování, protože neplní roli hlavního diskusního pořadu. Zatím není jasné, zda se nová nedělní diskuse, která by měla navázat na tradici Debaty, pořadu V pravé poledne či Naostro, bude vysílat brzy odpoledne nebo ve večerních časech. Jisté je pouze to, že veřejnoprávní televize nebude chtít přímo konkurovat Sedmičce na TV Nova a zřejmě ani Nedělní partii na Primě.
Vedení ČT zároveň začalo pracovat na dlouhodobé programové strategii, která počítá se vznikem dvou nových digitálních kanálů. Částečně přitom vychází z dřívějších plánů Petra Sládečka, který podobný výhled na léta 2004 až 2007 zpracoval ve svém projektu při kandidatuře na generálního ředitele ČT přede dvěma lety. V něm mimo jiné napsal, že po spuštění programů ČT3 a ČT4 se první dva kanály vyprofilují jako rodinné, aby je mezi 18. a 22. hodinou mohla sledovat celá rodina pohromadě.
Sládeček v projektu předpokládal zásadní nárůst původní dramatické i dokumentární tvorby v prime timu. Počítal například se spotřebitelským magazínem, mediální výchovou, českou reality show, magazínem o rodičovství a sexu, společenskou živou debatou, diskusemi o etice, ekologii či demokracii, a pravidelnými dokumenty o české společnosti a historii. Návrh dlouhodobé programové strategie ČT má být náplní neveřejného semináře, který na říjen naplánovala Rada ČT.