Největšími nepřáteli Zpravodajského deníku na Primě jsou Večerníčky a přenosy hokejové extraligy na ČT. V exkluzivním rozhvoru pro RadioTV to říká šéfredaktor zpravodajství televize Prima Jiří Závozda.Jiří Závozda vede redakci zpravodajství televize Prima od loňského léta. Pod jeho pravomoc spadají pořady jako Zpravodajský deník, Minuty regionu, ale i Nedělní partie a sportovní přenosy. Formule 1 a nejnověji i fotbalová Gambrinus liga přitáhla k obrazovce „rodinné“ televize muže, kteří mezi diváky Primy výrazně chybí. Momentálně ale Prima prochází i určitými personálními změnami.
Zpravodajství na Primě prochází určitou reorganizací. Z Nedělní partie odchází Petr Šimůnek, redakci opustil Jiří Borovec. Co vás vedlo k těmto změnám?
U Petra Šimůnka není žádným tajemstvím, že je hodně vytížený v MF Dnes. Navíc byl jedním z nejdéle působících moderátorů politických diskuzí. Z našeho hlediska byl trochu problém i v tom, že společně s dalším moderátorem partie Jiřím Podzimkem patří k podobným typům. Chtěli jsme určitou změnu. Ženu, kmenovou moderátorku. Štěpánka Duchková nás může daleko více preprezentovat i navenek, protože nepatří k jinému médiu.
Čili máte s moderátory Partie ještě další zájmy.
Ano. Prima jde cestou zviditelňování svých moderátorů. Proto chceme, aby Partii moderoval někdo přímo od nás. Petra Šimůnka znám dlouho, jsme dobří známí, takže můžu říct, že v tom nebylo nic zákulisního. Rozešli jsme se korektně a v dobrém.
Ze zpravodajství Primy zmizel také Jiří Borovec, který si hodně stěžoval na práci redakce.
Máme tady mnoho externích štábů a spolupracovníků a tento štáb jsme vyměnili. K žádným dalším velkým personálním změnám nedošlo. Naopak, jak znám ostatní média, je situace na Primě stabilizovaná. Za rok, co na Primě působím, to jsou jediné dvě zásadní změny. Navíc nešlo o kmenové redaktory. U Petra Šimůnka šlo o naprosto korektní rozchod, s Jiřím Borovcem to byla především systémová změna. Oblast, kterou zajišťoval, chceme mít pokrytou přímo redakcí, ne regionálním externím štábem. Hovoříte-li o jeho stížnosti na práci redakce, respektuji jeho názor, protože rozumím tomu, že se mu ta změna nelíbí.
Zdá se, že popularita Štěpánky Duchkové na Primě stoupá. Kromě Deníku a pořadu K věci! bude moderovat i předvolební diskusi. Už víte, jaký ponese název a kdy se bude vysílat?
Pokud jde o Štěpánku, myslím, že její popularita je zasloužená. A pokud jde o pořad, bude se jmenovat Poslední slovo a zařadíme ho na 13. června večer. Vystoupí v něm všichni předsedové parlamentních stran – Klaus, Špidla, Svoboda, Grebeníček, Marvanová. Bude to poslední veřejná prezentace politiků před samotnými volbami, které začnou 14. června.
Neporušíte tím předvolební moratorium?
Ne. Můžu k tomu ještě říci, že diskuse bude končit o půlnoci, počítáme, že bude trvat hodinu a půl. Je to pro nás nová věc. Všichni politici souhlasili, takže jsme rádi. Rádi bychom pořad udělali ještě dynamičtější než je Partie, takže budeme politiky konfrontovat s předvolebními sliby a necháme promluvit diváky. Pokud se nám to povede, budeme se pokoušet o takové pořady častěji. Navíc podle nového volebního zákona už žádné volební moratorium neexistuje.
Česká televize a Nova si najaly agentury pro výzkum veřejného mínění a denně informují ve zvláštních volebních okéncích v hlavním zpravodajských relacích o vývoji preferencí politických stran. Prima něco takového nechystá?
Začali jsme s tím minulý týden v neděli. Dostali jsme nabídku od agentury Median. Využili jsme jí, protože je pro nás výhodná. Mohli jsme si dodat své vlastní otázky do průzkumu, který dělají pro Novu.
To se vám ozvala sama agentura Median?
Agentura se ozvala společně s Novou. Výzkumy jsou drahé, takže se média často spojují. My jsme původně jednali o společném průzkumu s Hospodářskými novinami a Rádiem Impuls, protože platit si vlastní průzkum by bylo moc drahé. S vysíláním volebních okének počítáme každý pátek, sobotu a neděli, a od 15. května až do voleb budou ve Zpravodajském deníku každý den.
Prima je závislá na spolupráci s regiony, loni v září jste slibovali posílení regionálního zpravodajství. Jak se to vyvíjí?
Podíl regionů se zvětšuje. Ale zásadní charakter zpráv se nemění.
Nechystáte další zpravodajský pořad podobný Večerníkům na České televizi, který by se skládal jenom z regionálních příspěvků?
Vysíláme Minuty regionu pro Prahu a Středočeský kraj, licencovaná televizní studia mají pak vlastní regionální zpravodajství, které kopíruje Večerník ČT.
Jak se vyvíjí spolupráce se slovenskou televizí TA3?
Dobře. Za daných podmínek je pro nás výhodnější, než mít na Slovensku zpravodaje. Slovensko nám hlídá rozsáhlá síť zpravodajů TA3… Myslím, že spokojenost je oboustranná.
Vyměňujete si stejný počet zpráv?
Obecně platí, že TA3 bere od Primy více zpráv než my od nich. Ale to je asi dané jejich zaměřením a zájmem Slováků o dění v České republice, o NATO, Evropskou unii a další věci.
Nechystáte nějakou větší spolupráci během pražského summitu NATO?
Takovou akci si budou pokrývat určitě sami. Samozřejmě pokud bychom měli něco exkluzivního, vezmou si to od nás, ale jinak myslím, že tu budou mít své lidi. Je to logické, summit se bude Slovenska bytostně týkat.
Prima dodává zábavné pořady ze svého archivu nové slovenské televizi Joj. S tou nechystáte nějakou spolupráci?
Pokud jde o zpravodajství, tak zatím ne.
Prima získala od televize Nova sublicenci na vysílání přenosů fotbalové Gambrinus ligy. Zatím jde o čtyři zápasy do konce dubna, příští sezónu to prý bude více. Uzavřeli jste už nějakou další dohodu?
Zatím je vše předmětem jednání. Předpokládám ale, že fotbal na Primě bude.
Jak na fotbalové přenosy reagují diváci? Vyplatí se Primě vysílat fotbal v tak brzkých časech?
Z prvních zápasů se toho zatím nedá moc usuzovat. Vůbec první zápas jsme vysílali na pondělí Velikonoční, takže to bylo hodně specifické. Ohlasy na komentování, i na to, že fotbal vysíláme, jsou pozitivní, STES (marketingová agentura Českomoravského fotbalového svazu, pozn. RadioTV) je také spokojený. Teď zařadíme fotbal i v jiném čase: Budeme vysílat finále českého poháru (Sparta – Slavia) a hlavně přátelský zápas Česká republika – Itálie, nakterý před Mistrovstvím světa přijedou všechny velké italské hvězdy.
Kdy se to hraje?
V sobotu 18. května na Letné.
Na Primě se má objevit také fotbalový magazín, který Nova slíbila fotbalovému svazu. Máte už nějakou představu o tom, ve který den a v jaký čas byste jej měli vysílat?
Na to je zatím předčasné odpovídat.
Promítne se získání fotbalové Gambrinus ligy do rozšíření redakce sportu? Nebo to budete řešit náběrem externistů?
Myslím, že to zvládneme. Redakce sportu je kvalitní, máme v záloze i dost dobrých externistů.
Prima tradičně vysílá závody Formule 1, jejichž práva vlastní Kirch. Nyní se jedná o jejich převodu na nového vlastníka. Neobáváte se, že pro příští sezóny dojde ke zdražení a Prima by si nemohla formuli dovolit?
O právech se jedná. Takže teď je o ceně předčasné mluvit. Nemyslím si ale, že by práva měla být nějak výrazně dražší.
Jedním z nejúspěšnějších pořadů televize Prima je Svět 2002. Nedávno došlo k časovým posunům v jeho vysílání. Proč?
Snažili jsme se udržet pozici lídra na trhu. A hledali prostor, jak se vypořádat s novou i starou konkurencí – Zálety a Objektivem. Hledali jsme nejlepší umístění, abychom uspěli, protože jsme se trochu obávali, že by nám Zálety ubraly diváky. Nevěděli jsme ani, jakou formu pořadu Nova zvolí, jestli do něj nasadí celebrity, atd. Boj o diváky je ale zatím vyrovnaný.
Ono už prakticky nejde o boj. Původně šly Zálety částečně ve stejném čase jako Svět 2002, pak je Nova nasadila trochu později a Prima začala Svět 2002 vysílat trošku dřív, takže na sebe časově navazují. Jaká je sledovanost Světa 2002?
Pořád výborná. Poslední vydání v neděli dosáhlo sledovanosti 6,0 procenta a podílu 45 procent.
Nova se chystá od května nasadit Zálety přímo proti Objektivu, takže oba pořady budou začínat v 9:50, zatímco Svět 2002 zůstane osamocen od 9:00.
Uvidíme, co to přinese. Pro mě je klíčové, že Svět 2002 je výborně dělaný pořad. Což je zásluha především šéfa zahraniční redakce Jana Kudláčka, který ho vypiplal a bojuje za něj na všech frontách.
Neposunete začátek Světa 2002 zpátky na 9:20?
Nevím. Určitě se o tom bude mluvit. Konečné rozhodnutí je v kompetenci Miloše Zahradníka, který je ředitelem programové skladby. Ten vidí schéma v celku. A myslím, že má velmi dobrý odhad, jak co nasadit. Takže uvidíme.
Nova začátkem dubna představila nový publicistický pořad Střepiny, který se podobá Klekánici nebo Faktům na ČT. Prima podobný pořad nemá. Nechystáte něco podobného?
V nejbližší době ne.
A v pozdější době?
Ve vzdálenější nevím… Všichni v redakci zpravodajství po takovém útvaru samozřejmě touží.
Co všechno vlastně připravuje redakce zpravodajství kromě Zpravodajského deníku, Minut regionů a pořadu K věci!?
Chybí ještě Nedělní partie, už zmíněný Svět 2002 a sport. Sport je u nás ale hodně samostatná jednotka. Tím myslím, že má velké kompetence.
Jaký je vůbec poměr zpravodajství k ostatním částem programu televize Prima?
Řekl bych, že relativně skromný. V běžném dnu připravujeme jenom patnáctiminutový Deník a pětiminutové K věci! plus regionální zprávy, takže dohromady asi půl hodiny vysílání. Ale kdo to kdy zkusil, ví, že naplnit ten čas smysluplně a zároveň zajímavě, není zase až tak jednoduché.
Neuvažovali jste o posunu vysílacího času Zpravodajského deníku?
Nejde to, odporovalo by to licenčním podmínkám, podle kterých nesmíme jít proti jiným zprávám.
Jste spokojen se sledovaností Zpravodajského deníku? V poslední době měla Prima výkyvy, sledovanost šla mírně dolů…
Měli jsme problémy se sportem na ČT 2. Jakmile začne hokejové play off, sledovanost Zpravodajského deníku klesá. Na sledovanosti se také hodně podepisuje dobré počasí, protože dny se začínají prodlužovat, je tepleji. Diváci se dívají na televizi později, a tím pádem také dávají přednost zprávám, které začínají až po nás. Jde o takové sezónní výkyvy. Ale například minulý týden jsme šli zase mírně nahoru a ostatní televize trošičku klesly. Za poslední období jsme udělali několik rekordů ve sledovanosti.
Jak konkrétně se na sledovanosti Deníku podepsala hokejová extraliga?
Byl to tvrdý boj. Zápasy vrcholily v době, kdy začínal Deník. V sedm hodin čelíme největší konkurenci. Například jdeme proti večerníčku, který má poměrně vysokou sledovanost. Když to vezmu trochu z humorem, vezměte si třeba neděli večer: můj pětiletý syn se chce v každém případě dívat na Večerníček a manželka čeká, jak Columbo dořeší na Nově případ. Takže já vidím zprávy tento den se sedmiminutovým zpožděním z videa…
Nedalo by se to řešit nějakou pozdější zpravodajskou relací, která by byla delší než klasické večerní zprávy?
Není prioritou naší televize začít bojovat na tomto poli. A nebylo by to ani úspěšné. Myslím, že se Primě daří, šlape na paty ČT. Můžeme se na to dívat ze dvou stran. Pro nás je důležité, abychom byli vůči ČT konkurenceschopní. Aby ten, kdo se nedívá na Události, věděl, že ho Zpravodajský deník ve zhuštěné podobě informuje o všem důležitém. Tohle se nám, myslím, daří, i když pracujeme za skromnějších podmínek než ČT.
A co kdyby vedení televize schválilo pro zpravodajství další peníze?
Myslím, že bychom šli cestou vylepšování stávajících pořadů. Také by záleželo na sumě. Samozřejmě by se mi líbilo, a určitě bych to lidem ve zpravodajství přál, aby si mohli udělat i nějakou publicistiku. V minutové reportáži nemůžete často prodat vše, co máte k dispozici. Ale prioritou je Zpravodajský deník.
Doporučujeme
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.
© Copyright RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434, Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2