Jaký je český showbyznys? Jací jsou lidé, kteří ho v Česku dělají? Ať už jde o rádia, televize nebo ‚jen‘ o hudbu, stále jsou častěji slyšet kritičtější hlasy na adresu těch, kteří současný zábavní průmysl vytvářejí.
Ti, co jsou v českém zábavním byznysu již dlouho, se rychle naučili, že bude lepší přijímat a dělat i to, co se jim ani moc nelíbí. Přesto do toho jdou, ačkoliv si často osobně myslí zcela něco jiného. Říká se tomu kompromis.
Avšak existují i ti, kteří ‚revoltují‘. Nejkřiklavějším a nejaktuálnějším vzdorem jsou údajné výroky – publikované především v bulvárním tisku – české první SuperStar Anety Langerové. Stejně kriticky se na adresu současné mediální scény vyjádřil i miláček náctiletých – Sámer Issa.
Kdekdo může namítnout, že tito dva jsou ještě nezkušení a mají ideály. Jistě je to pravda. Teprve pokud se člověk rozhodne v mediálním či zábavním průmyslu působit delší dobu a navíc bude chtít něco dokázat, sám dříve nebo později zjistí, že je potřeba nějaký ten kompromis udělat.
Pokud chce ale být osobností, neměl by ztratit svou tvář a naopak se snažit něco změnit k lepšímu. Je pouze už na jeho šikovnosti, jakým způsobem to dokáže.
Proč ale tak obsáhlý úvod? Mile mě překvapil rozhovor Jiřího Leschtiny v páteční příloze Víkend deníku Hospodářské noviny. Richard Krajčo, frontman ostravské skupiny Kryštof a člen souboru činohry Národního divadla v Praze, veřejně řekl své názory. Řekl, co si myslí o TV Nova, Vladimíru Železném, Leoši Marešovi, o současné mediální scéně – rádiích.
Vzhledem k tomu, že RadioTV čtou především čtenáři z oboru nebo ti, co se o něj zajímají a lze předpokládat, že ne všichni pravidelně čtou politicko-ekonomický tisk, vybíráme ty pasáže, které považujeme za velmi hodnotné. RadioTV má oficiální povolení níže otisknutý rozhovor publikovat.
Když jste kvůli TV Nova sabotovali předávání hudebních cen Anděl, mluvil Vladimír Železný ve Volejte řediteli o skupině Kryštof jako o klucích z vesnice. Jak jste se cítil?
To byla docela sranda. Železný musel v dalším díle své talk show vysvětlovat rozlíceným Ostravákům, že to tak s tou vesnicí nemyslel. Ale nám šlo při bojkotu Andělů hlavně o přístup Novy k hudbě. Koupila přenos, aby vydělala na reklamě. Což by nebylo nic špatného, kdyby vrazila část zisků zpátky. Kdyby měla třeba pořad, jajko je Noc s Andělem, kde by se mohly prezentovat nejrůznější kapely. Jenže Nova dělá estrády, kam zve komunistické vykopávky, které tam poskakují na playbyck. S tím se přece nemusím ztotožňovat.
Leoše Mareše jste ale popudil natolik, že v jedné písni zpívá na vaši adresu: „Jo, ty se vyznáš, máš na čele čidla, budeš skvělej předseda, až odejde Špidla.“
A taky, že mám na všechno vzorec a jsem sexuální ledoborec. Pěkné, že? Leoš Mareš je pro mě symbolem oné umělotiny, která zamořila popkulturu v Čechách. Ale v pořádku, je to jeho volba. Říkal mi: „Nechápu tě, takhle prostě funguje byznys, musíš se tomu přizpůsobit, stejně jako já.“ Ale já se snažím dělat hudbu čistě a pravdivě, namítal jsem. Slyšel nás Karel Vágner a pak prý rozhlašoval, že jsem totální blázen. Asi má pravdu. Jsem naivní sebevrah.
Některým kapelám jejich vydavatelské firmy říkají: prodali jste málo desek, tak musíte na Nově vystoupit. Vy jste s tímhle problém němeli?
Ne. Asi prodáváme dost desk i bez Novy.
Máte s odtupem doby pocit, že jste něco v souboji s nejsilnějším médiem v zemi dokázali?
Nemám, spíše naopak. Ztratili jsme spoustu posluchačů, pro něž je Nova nedotknutelný bůžek nalinkované zábavy. Někteří mi domů posílali v obálkách naše desky. Jeden rádiový editor mi napsal, že přestává naše písně nasazovat do éteru.
Takže už mediální bohy dráždit nebudete?
To je těžké. U nás nemůžete jít proti čemukoliv, aniž by vás za to umělci a národ peskovali. Takže si spíš teď říkám – vyhráli jste. Jen mě nechte hudbu dělat po svém.
V poválečném Německu to byli mladí lidé, kteří se začali ptát svých rodičů, jak mohli dopustit hrůzovládu nacistů a sloužit ji. Proč se lidé z vaší generace neptají podobně (rozuměj na komunistické Československo)?
Protože je jim všechno jedno. Mladou generaci politika nezajímá.
Před časem jste prohlásil: „Vstoupím do politiky a doufám, že se mnou další mladí, trochu jim v tom stálém smradu vyvětráme.“ To znělo bojovně.
Ano, to byla utopie. Mám tak radikální názory, že by mě z politiky rychle vystrnadili. Osamělý hlas nemá mezi partajemi šanci. A když, tak je to hlas senátora Železného, který je vynalézavý demagog a také by byl výborný typ diktátora.
Nějak si nedovedu představit, jak tyhle smutné, rozervané songy z vašeho připravovaného alba hrají naše rozjásaná rádia…
Česká rádia nejsou pro mě měřitko. Jejich dramaturgové nasazují písně ne podle toho, jestli je to dobrá věc, ale jestli jim projdou v testech. Pouštějí je vybranému vzorku lidí a podle jejich reakcí se rozhodují. Patnáct sekund a dost. To je šílené, když se umění testuje jako nějaké zboží. Malá rádia se se bojí prorážet s novými věcmi a raději pouštějí písně, které hrají velká rádia. Zatímco velká rádia říkají, počkáme, až z toho malá rádia udělají hit. Ale možná se blýská na lepší časy. Už znám pár odvážných výjimek.