Ministři kultury navrhují sloučení ČRo a ČT do ČRT

Bývalý ministr kultury Vítězslav Jandák navrhuje sloučení České televize a Českého rozhlasu do jedné veřejnoprávní instituce. Hlavními výhodami tohoto kroky by byly výrazné úspory ve výdajích na neprogramové složky a zefektivnění výběru koncesionářského poplatku, řekl Jandák v pořadu Otázky Václava Moravce a současný ministr Václav Jehlička tuto myšlenku podpořil.

Vítězslav Jandák má v úmyslu zahájit diskuzi na téma sloučení České televize a Českého rozhlasu co nejdříve, a to jak v Poslanecké sněmovně, tak mimo ni. Hlavní výhodou, kterou by spojení přineslo, je podle Jandáka úspora financí. „Budou spojeny neprogramové složky, bude méně zaměstnanců, více odborníků, efektivnější využití výrobních prostředků, autorská práva, ekonomika, personalistika, správa budov, autopark. Dále bude spojeno zpravodajství a publicistika, ušetří se na dopravě, zahraničních zpravodajích, částečně i technice, jedno auto, jeden technik, dva redaktoři, jedna kamera,“ řekl Jandák.


Další výrazné úspory vidí Jandák v zjednodušení výběru koncesionářských poplatků, součástí jeho návrhu je „výběr jednoho poplatku místo poplatků, ušetří se polovina stávajících nákladů na provoz České pošty a to jsou obrovské částky, které by mohly jít na tvorbu.“ Další pozitiva vidí exministr ve výhodnější pozici jedné instituce při jednání o právech při sportovních přenosech. „Když jedná Česká televize o právech na mistrovství světa ve fotbale a k tomu jedná i Český rozhlas, tak se to platí dvakrát.“


Jandák už má pro sloučenou veřejnoprávní instituci i pracovní název – Český rozhlas a televize (ČRT) – a o podporu svého návrhu vede v kuloárech neoficiální jednání i s poslanci ODS. Současný ministr kultury Václav Jehlička s Jándákovou představou víceméně souhlasí. „Rozhodně by to bylo levnější, ale prvními odpůrci jsou jak Česká televize, tak Český rozhlas. Myslím, že by to možné bylo, bylo by to moderní, bylo by to pružnější. Ale samozřejmě by tam Český rozhlas nesměl trpět pod Českou televizí,“ řekl v pořadu Otázky Václava Moravce.


Společná veřejnoprávní instituce by nebyla v Evropě ničím vyjímečným. Nejznámější je bezesporu britská BBC, společný rozhlas a televizi mají také v Rakousku, kde vysílá ORF. Další naši sousedé provozují veřejnoprávní média odděleně, v Německu vysílají televize ARD a ZDF, zatímco veřejnoprávní rozhlasové stanice jsou provozovány na regionální úrovni. Také na Slovensku a v Polsku fungují rozhlas a televize nezávisle.


 

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .