Komunisté měli během dubna nejvíce diskusních příspěvků v předvolebním pořadu České televize Bez imunity. Společnost InnoVatio upozorňuje, že elektronická média dávají malý prostor neparlamentním stranám.
Komunisté jsou nejčastějšími řečníky v předvolebním diskusním pořadu České televize Bez imunity. Vyplývá to z analýzy zpravodajství a publicistiky ČT za měsíc duben, kterou pro oddělení Analýzy programu a auditoria ČT vypracovala společnost InnoVatio. Zástupci Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM) měli během čtyř dubnových vydání pořadu Bez imunity celkem 101 diskusních příspěvků. O jeden dokonce předstihli zástupce Občanské demokratické strany (ODS).
S výrazným odstupem za KSČM a ODS jsou sociální demokraté, kteří využili 85 příležitostí k prezentaci. Stejný počet příspěvků měla Koalice, z toho 50 připadá na zástupce Unie svobody – Demokratické unie (US-DEU) a 35 na Křesťansko demokratickou unii – Československou stranu lidovou (KDU-ČSL). Nejvíce konfrontačních příspěvků mířilo na zástupce komunistů. Více než čtvrtina diskusních příspěvků patřila představitelům neparlamentních stran, z nichž byla nejaktivnější Naděje reprezentovaná předsedkyní Monikou Pajerovou (16 příspěvků).
Média více prezentují ČSSD
Ačkoli na neparlamentní strany připadlo celkem 27 procent příspěvků, InnoVatio upozorňuje, že tyto subjekty nemají v elektronických médiích takový prostor, jaký by odpovídal jejich volební prognóze. Zatímco průzkumy přisuzují více než dvaceti mimoparlamentním stranám z celkového počtu voličských hlasů 11 procent, média jim věnují pouze jednu až dvě desetiny procenta vysílacího času ve zpravodajství a publicistice. „Elektronická média mimoparlamentní strany ignorují,“ upozorňuje InnoVatio. Naopak větší prostor, který neodpovídá předvolebním preferencím, dostává vládní ČSSD.
Diskusní pořad Bez imunity dává podle analytika InnoVatia Petra Chlebouna možnost malým nebo vznikajícím stranám představit se veřejnosti. „Formát Bez imunity je tak plně v souladu s posláním ČT jako média veřejné služby: poskytuje dostatečnou variabilitu věcných informací k tomu, aby se mohl volič nezávisle rozhodnout,“ míní Chleboun. Případné výhrady k tomu, že ani tato koncepce diskuse nezajišťuje úplnou rovnost neparlamentních a parlamentních stran, podle analytika nelze brát jako opodstatněné.
Malé strany si na pořad stěžují
„V dramaturgickém plánu diskuse média veřejné služby nelze postavit stranou fakt společenské relevance: parlamentní strany jsou přímo zodpovědné za aktuální dění v zemi a jejich příznivci představují více než 80 procent voličské populace,“ upozorňuje Chleboun. Na neregulérnost pořadu Bez imunity si stěžovalo několik mimoparlamentních stran, kterým se nelíbí, že se musí v diskusním kruhu střídat po jednom zástupci za celou skupinu neparlamentních subjektů, zatímco parlamentní strany mají v každém vydání vlastního zástupce.
Česká televize od dubna vysílá pořad Bez imunity každé úterý v hlavním vysílacím čase od 20 hodin na programu ČT 1. Diskuse není mezi diváky příliš oblíbená – průměrná sledovanost se pohybuje okolo tří procent. Zařazením politické diskuse do prime timu ČT rovněž přichází o podíl na trhu a prakticky nemůže konkurovat komerčním stanicím. Televize Nova ve stejný čas vysílá velmi populární soutěž Chcete být milionářem? a Prima seriál Chalupáři.