Projekt Evropská rodina, který monitoruje dvě rodiny ze zemí EU a dvě z nečlenských států, vymyslel Milan Syruček z vydavatelství Economia a kromě televize Prima a Českého rozhlasu 1 – Radiožurnálu se jej zúčastní také Hospodářské noviny a týdeník Ekonom.Společný projekt Evropská rodina, který bude po dobu jednoho roku monitorovat dvě rodiny z členských zemí Evropské unie a dvě rodiny ze zemí, které o členství v EU usilují, chystá televize Prima, Český rozhlas 1 – Radiožurnál a vydavatelství Economia, které vlastní Hospodářské noviny a týdeník Ekonom. V rámci projektu budou média sledovat rodiny v německém Emmeringu, francouzském Nevers, polské Radomi a Břeclavi na jižní Moravě.
Podle autora projektu Milana Syručka se čtenáři, posluchači a diváci dozvědí o životní úrovni jednotlivých rodin, bydlení, zdravotnictví, školství, dopravě a dalších aspektech, které ovlivňují jejich život. Témata jsou rozdělena do jednotlivých celků, které se budou střídat každý měsíc. V dubnu se média zaměří na spotřební koš domácností, v květnu na životní prostředí, v červnu na dopravu, v červenci na volný čas, v srpnu na zemědělství a v září na školství.
Prima zatím bez grantu
Podzimní část odstartuje v říjnu téma bydlení, v listopadu bude následovat zdravotnictví, v prosinci zaměstnanost, v lednu sociální politika, v únoru daně a v březnu přinesou média bilanci jednotlivých rodin. Ty by se měly nakonec sejít na společné akci v Praze. Rodina z Břeclavi pak navštíví některou z dalších zúčastněných zemí. První informace o projektu proběhly médii již koncem března, Český rozhlas zahájil pravidelné vstupy začátkem dubna. Prima se přidá příští týden v úterý.
Financování projektu, který údajně vyjde každé médium zhruba na půl milionu korun, si zajišťují jednotliví provozovatelé sami. Vydavatelství Economia získalo jednorázovou dotaci 100 tisíc korun od ministerstva zahraničních věcí, Český rozhlas obdržel grant od fondu Phare ve výši 25 tisíc eur. Televize Prima svou část financuje sama. „Rozhodli jsme se projekt financovat z vlastních prostředků, protože to považujeme téměř za svou povinnost,“ řekl generální ředitel Primy Martin Dvořák, podle něhož ale i Prima bude jednat o možnosti získání grantu.
Příjemné zpestření programu
Prima ani ČRo nepřipravují v rámci Evropské rodiny žádné zvláštní pořady. Jednotlivé rodiny se objeví ve stávajících relacích Svět 2002, Prima televize, Sauna, Trní, Miláčci, Mňam prima vařečka, Receptář prima nápadů a ve zpravodajství. „Rádi bychom nakonec sezvali všechny rodiny do Prima jízdy,“ přiblížila ředitelky vlastní výroby Jana Kasalová. Na Radiožurnálu se téma pravidelně objeví ve čtvrtečním studiu Evropa od 10:40 a o víkendu od 14:30. „Na tento projekt nemáme žádný zvláštní rozpočet, financujeme ho z rozpočtu redakce zpravodajství,“ řekl šéfredaktor Radiožurnálu Alexandr Pícha, podle něhož ve vybraných časech rozhlas poslouchá zhruba 700 tisíc lidí.
Podle hlavního vyjednavače České republiky u EU a náměstka ministra zahraničí Pavla Teličky je hlavním úkolem projektu informovat občany ČR o výhodách a nevýhodách vstupu země do unie. Telička při pondělní tiskové konferenci v sídle ČRo čelil dotazům, proč se místo Primy na projektu nepodílí veřejnoprávní Česká televize, kterým se taktně vyhnul. „Nebráníme se spolupráci s jakýmkoli médiem. Jestli je to Nova, Prima nebo ČT, nemáme s tím problém.“ Speciální pořad o Evropské unii nedávno ve spolupráci s ministerstvem zahraničních věcí připravovala také televize Nova.
Zahraniční média váhají
Zájem o účast na projektu projevila také zahraniční média. Podle Milana Syručka zatím probíhají jednání, například s francouzskou televizí F3: „Zatím není jasné, zda se to povede. Všechno je ve stavu vyjednávání.“ Pokud by se projektu zúčastnila také zahraniční média, mohli by jeho autoři požádat o grant na mezinárodní projekt. Ten podle Syručka představuje mnohem vyšší finanční částku než projekty v rámci jednotlivých členských států nebo zemí, které usilují o vstup do unie. Rodiny, které se projektu účastní, nedostávají žádné honoráře, média pro ně připravuje pouze věcné dary.
„Rádi bychom zprovoznili ještě internetové stránky každé této rodiny, aby se zájemci o tento projekt mohli kontaktovat přímo s jeho představiteli,“ přiblížil Syruček další plány Evropské rodiny. Novinářské štáby nebudou s rodinami neustále. „Půjde přibližně o čtyři týdenní pobyty, během kterých probereme několik tematických celků,“ řekl Syruček. V těsnějším kontaktu s rodinami bude Český rozhlas, který má ve vybraných státech zahraniční zpravodaje. Velký zájem o projekt projevila polská média, jejichž zástupci nechyběli na pondělní tiskové konferenci v sídle ČRo, stejně jako velvyslanec EU v Česku Ramiro Cibrian.
Doporučujeme
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.
© Copyright RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434, Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2