Za šestnáct dní dojde k vypnutí stávajícího analogového televizního vysílání v Praze. Obyvatelé metropole budou mít v pozemní formě k dispozici jen digitální signál. Proces digitalizace v Česku však neobsahuje jen pražské vypínání analogu. I v dalších oblastech se letos udějí zásadní změny. Někde se diváci dočkají spuštění nových multiplexů, někde je čeká už i podobné odstřižení starého způsobu pozemního přenosu signálu jako Pražany.
ČT1, TV Nova a TV Prima – o analogový signál těchto tří nejsledovanějších tuzemských stanic přijdou 30.dubna ti z obyvatel české metropole a jejího okolí, kteří mají v současnosti antény obráceny na vysílač Praha-město (Žižkov). Zde přestane být aktivní signál ČT1 na 51., TV Nova na 37. a TV Prima na 24. kanále. „Koho se ukončení vysílání z žižkovského vysílače týká, spolehlivě určuje piktogram na stanici ČT1. Komu se piktogram nezobrazuje, má ještě minimálně půl roku času, než dojde v říjnu tohoto roku k ukončení analogového vysílání z vysílače Praha – Cukrák,“ uvedl v aktuální tiskové zprávě Národní koordinační skupiny (NKS) pro digitalizaci její tiskový mluvčí Rostislav Starý.
NKS připravila pro Pražany druhé vydání informačních Diginovin. Obsahují termíny a místa konání veřejných seminářů o digitalizaci, které se konají v různých částech Prahy, informace o nových televizních stanicích a doporučení odborníků k nutným úpravám společných televizních antén.Do pražských schránek tiskovinu distribuuje Česká pošta. „Na území hlavního města bylo rozneseno celkem 610 000 výtisků, do okolí Prahy pak dalších 250 tisíc,“ vyčíslil Starý. Podobná čísla uváděla NKS i v případě distribuce prvního vydání Diginovin, které vyšly počátkem února. Ty se ale k mnoha Pražanům vůbec nedostaly.
I přesto je informovanost televizních diváků z metropole o ukončení analogového vysílání vysoká. Z průzkumu, který pro NKS provedla agentura CCcentre na vzorku šesti set dotázaných, vyplývá, že o dubnové digitální rošádě ví 98% Pražanů. Sedmdesát tři procent respondentů na digitální signál již přešlo, dalších třináct se k tomuto kroku chystá do konce dubna. Zajímavé jsou údaje o tom, kterou platformu pro příjem televize zdejší diváci využívají. Téměř polovina (47%) přijímá prostřednictvím set top boxů pozemní digitální vysílání (DVB-T). Necelá čtvrtina (22%) má předplacenou kabelovou televizi, 11% využívá satelit a 3% IPTV.
Nejen pražské vypínání analogu obsahuje tuzemský plán digitalizace pro letošní rok. Ještě v dubnu bude na chebském vysílači Zelená hora (66.kanál) spuštěn Multiplex 2. Obyvatelé nejzápadnější části republiky se tak dočají pozemního digitálního signálu pěti komerčních stanic ze sítě Českých Radiokomunikací (TV Nova, Nova Cinema, TV Prima, Prima Cool, TV Barrandov). Po veřejnoprávním multiplexu se čtyřmi programy České televize a sedmi stanicemi Českého rozhlasu tak zdejší diváci dosáhnou na kompletnější programovou nabídku, což by se mohlo stát výraznějším impulsem pro přechod Chebanů na příjem DVB-T.
V rychlém sledu budou od poloviny letošního roku následovat další oblasti, v kterých dojde ke spouštění jednotlivých digitálních sítí do řádného provozu. V červnu se Multiplex 1 objeví na 49.kanále vysílače Vimperk-Mařský vrch a 33.kanále stanoviště Jihlava-Javořice. Ve stejném měsíci zahájí svoji činnost Multiplex 2 na Klínovci nad Jáchymovem na 66.kanále. Veřejnoprávní síť 1 se v červenci rozšíří do oblastí, které pokrývají vysílače Votice-Mezivrata (53.kanál) a Liberec-Ještěd (43.kanál), o měsíc později i do východních Čech (Trutnov-Černá hora, 40.kanál).
Hned dvě komerční sítě doplní v srpnu na Kleti u Českých Budějovic v současnosti jediný zde vysílající multiplex 1. Na dočasném kmitočtu na 50.kanále se objeví MUX 2 a na 22.kanále MUX 3 (tuto síť provozuje Czech Digital Group, obsahuje stanice Z1, TV Óčko a Public TV). Podobný rozvoj čeká o měsíc později i sousední vysílač Svatobor nad Sušicí. Na dočasném kmitočtu tam od září bude k dispozici multiplex 2 na 48.kanále, trojka se objeví na řádném 52.kanále. Plným výkonem 100 kW se ve stejném měsíci posílí třetí síť na 55.kanále vysílače Ústí nad Labem-Buková hora.
V předposledním letošním měsíci se konečné podoby struktury vysílání prvního multiplexu dočkají diváci z jihu Moravy. Na 29.kanále vysílače Brno-Kojál začne vysílat výkonem 100 kW. Na stejném kmitočtu, ale desetkrát nižším výkonem, bude k dipozici i z městského stanoviště na Barvičově ulici i z vysílače Hády.
Příchod nového způsobu přenosu signálu doplňuje i postupné rušení stávajících analogových kmitočtů. Kromě dubnového vypínání v Praze čeká letos na české diváky omezování i v dalších regionech. Na středočeském vysílači Votice-Mezivraty nadobro zmizí analogová ČT1 z 30.kanálu v červnu, ČT2 z 56.kanálu o čtyři měsíce později. Během prázdnin dojde k odpojení ČT2 na Ještědu 43.kanál (červenec) a na Černé hoře u Trutnova – 40.kanál (srpen) . ČT1 se v srpnu odmlčí ze stanoviště Klatovy – Barák 22.kanál. Významné změny proběhnou na velkých vysílačích v září. Analogové vysílání skončí na Klínovci (Prima 55.kanál, ČT1 38.kanál a Nova 7.kanál), Krkavci u Plzně (ČT1 27.kanál, Prima 51.kanál) i na Krašově (Nova 10.kanál a ČT1 31.kanál).
I na Zelené hoře u Chebu bude měsíc září znamenat konečnou pro starší systém. Skončí tu Nova na 26.kanálu i ČT1 na 53.kanálu. Prima dopíše ve stejném měsíci svou analogovou historii na 60.kanále na vrchu Dyleň u Mariánských Lázní a Nova by měla zastavit své znovuobnovené analogové vysílání na 24.kanále na Vraním vrchu u Domažlic.
Silný středočeský vysílač Cukrák dopíše svoji analogovou éru v říjnu. Vypnuty budou stanice ČT1 26.kanál, TV Nova 1.kanál a TV Prima 7.kanál. Souvisí s tím i ukončení analogu na sousedních vysílačích. Votice přijdou ve stejném měsíci o ČT2 na 56.kanále a Příbram – kopec Praha o stejnou stanici na 29.kanálu.