Heleně Fibingerové se nelíbí oblečení moderátorů České televize. Prý jí natolik rozčiluje, že se nemůže soustředit na zpravodajství. Radní tak znovu sklouzli ke snaze řídit televizi, a nikoli ji kontrolovat, jak jim ukládá zákon.
Oblečení moderátorů České televize neladí s jejich pozadím a provokuje diváka. S takovou kritikou přišla na posledním veřejném zasedání Rady ČT její členka Helena Fibingerová. Po půl roce své existence tak nová televizní rada sklouzává k nešvarům, které se naplno projevovaly u jejích předchůdkyň: místo kontroly, kterou jí určuje zákon, se snaží televizi přímo řídit.
Fibingerová se nemůže soustředit
Poznámka Heleny Fibingrové, že jí nesoulad mezi oblečením moderátorů a jejich pozadím rozčiluje natolik, že nemůže věnovat pozornost zpravodajství, vyvolává úsměv. V ničem si však nezadá s prohlášeními předchozí rady, která hodnotila výkony moderátora pořadu Naostro Milana Šímy a navrhovala změny, které spadají do kompetence televize a nikoli jejího regulačního orgánu.
Zajímavý je také postup předsedy Rady ČT Jana Mrzeny v případě materiálu Hospodaření ČT – věc veřejná, který radní obdrželi od iniciativy ČT – věc veřejná. „Tyto iniciativy jsou nesystémové a nedemokratické. Doporučuji všem členům Rady, aby nastíněné problémy byly řešeny v rámci pracovního programu Rady a vedení ČT,“ řekl Mrzena na posledním veřejném jednání rady minulou středu.
Služební mobily? Hluché.
Mrzena také varoval své kolegy před neuváženými výroky v médiích. Jinými slovy, bez vědomí zbývajících členů rady by se neměli jednotlivci kriticky vyjadřovat k chodu veřejnoprávní televize a činnosti rady. Ta přitom ze zákona plní funkci zástupce veřejnosti. Těžko si lze představit, že by všech 15 radních mělo stejný názor. Mrzenovo varování je paradoxní i proto, že radní pobírají plat z rozpočtu ČT, na který nemalým dílem přispívají koncesionáři.
Radní si například na příští rok schválili 800 tisíc korun na poplatky za služební mobilní telefony. V přepočtu tak může jeden radní měsíčně provolat přes 4.400 korun. V situaci, kdy většina radních mívá služební telefony vypnuté, takže se jim novináři ani veřejnost nemůže dovolat, je na místě otázka, na co tedy tyto telefony mají. A na co zveřejnili čísla těchto telefonů na webové stránce Rady ČT.