Sen pracovat v televizi nebo v rádiu se nesplní úplně každému. Ne každý potom touží, ale ne každý konzument médií chce být jen pasivním konzumentem. Chce ovlivňovat podobu některých pořadů, hlasovat, soutěžit, vyjadřovat svůj názor.Sen pracovat v televizi nebo v rádiu se nesplní úplně každému. Ostatně o tom, jak je v poslední době interaktivita stále žádanější, píše v knize Žurnalistika – komplexní průvodce praktickou žurnalistikou Prof. Dr. Stephan Russ-Mohl. Ing. Hana Bakičová to v českém překladu dokládá například zavedením pořadu Vaše téma na ČRo1 Radiožurnálu. Konkrétně Radiožurnál nyní umožňuje ještě věští interakci, když mají posluchači možnost volat své názory na událost, o které byla řeč ve zprávách ve 14 hodin.
Nejinteraktivnější je internet. Ale i tisk, rozhlas a televize se snaží v rámci možností umožnit konzumentovi zasahovat do obsahu nabízené služby. Vzpomeňme ještě na teroristické útoky na Londýn, kdy televize využily snímků pořízených očitými svědky pomocí mobilního telefonu. Zpravodajský server iDnes nabízí autorům zajímavého videa nebo fotek finanční odměnu. Toto jsou ale příklady, kde médium vybavené vlastními reportéry pouze využívá materiálu pořízeného očitými svědky. Většinu obsahu (články, TV reportáže apod.) si ale redakce vytvářejí sami. Naopak na obsahu tvořeném pouze diváky je postavena americká televizní stanice Current TV založená někdejším prezidentským kandidátem Al Gorem. Více viz Current TV – televize a lá udělej si sám.
Něco podobného funguje i v Rakousku. Zatímco Current TV vysílá od 1. srpna 2005, rakouská Buntes Fernsehen funguje už od léta roku 2004. Current TV má ale navrch v počtu domácností, které zasahuje. Je jich dvacet milionů. Buntes Fernsehen je sice díky internetu dostupná celosvětově, ale zaměřuje se pouze na osmitisícovou obec Engerwitzdorf nedaleko Lince v Horních Rakousech. Obě televize ale spojuje tzv. User Generated Content nebo též viewer-created content. Tedy způsob, kdy si divak (uživatel) sám vytváří obsah.
Projekt Buntes Fernsehen (Pestrá televize) odstartoval vloni v létě Telekom Austria jako úplně nové médium založené na bázi televize a širokopásmového internetu. Obcí, kde se projekt rozjel, je Engerwitzdorf, který je poprvé zmiňován už ve 12. století. Filosofií projektu je, že místní samosprávy můžou provozovat lokální televizi, na níž se aktivně podílí občané. A to je právě novinka oproti šíření informací obecním rozhlasem nebo infokanálem kabelové televize. Buntes Fernsehen v Engerwitzdorfu razí heslo, že je televizí dělanou obyvateli Engerwitzdorfu s dalšími Engerwizdorfany pro obyvatele Engerwitzdorfu.
Natočit si vlastní příspěvek může úplně každý obyvatel Engerwitzdorfu, kterých je v současnosti 7 533. Po natočení pak má možnost ho vystavit na internetu, kde si ho můžou prohlédnout ostatní. Témata nejsou nijak daná ani omezená. Točit se můžou události místních spolků, reportáže o dovolené, kuriozity, zajímavosti, drby atd. Protože natáčení vyžaduje určité znalosti, pořádá Buntes Fernsehen i semináře, kde se zájemci můžou naučit potřebné základy. „Jsem nadšený, s jakým zaujetím tento pilotní projekt přijali obyvatelé Engerwitzdorfu. Kromě toho bude Buntes Fernsehen důležitým impulsem pro posílení hospodářství v regionu Gusental,“ je si jistý starosta Engerwitzdorfu Johann Schimböck.
Zatímco Al Gorova televize vyplácí autorům příspěvků, které se odvysílají, 500 dolarů, Buntes Fernsehen nabízí jinou motivaci. Tou je cena Zlatý delfín (Goldener Delfin). Ta se poprvé udělovala v roce 2004. Určena je tvůrcům příspěvků pro projekt Buntes Fernsehen. Oproti minulému roku se letos zavedla nová kategorie a tou je příspěvek hosta. Tedy autora z jiné obce. Kromě ceny udělované porotou se vyhlašuje i cena diváků. Loni se Zlatí delfíni předávali ještě před oficiálním začátkem vysílání. To začalo sice až 26. října, prakticky se už ale vysílalo od léta. Loni bylo přihlášeno 25 příspěvků. Ty získaly ocenění v pěti různých kategoriích.
V kategorii spolků vyhráli dobrovolní hasiči s reportáží o zásahu při jedné dopravní nehodě. V kategorii making of byl oceněn dokument o tom, jak vznikal vítězný snímek předchozí kategorie. Eat rusk je jméno filmu Floriana Brunnera a Romea Napflinao skateboardech, který vyhrál v kategorii pro mládež. V kategorii privát ocenila porota filmeček o cestě traktorem do Moskvy a v kategorii hospodářství přesvědčil porotce nejvíce snímek Doblhammerův chléb pekařského mistra Franze Fenzla. Felix Bauer a Bernhard Fürst dostali zvláštní cenu poroty, protože zasláním tří příspěvků ukázali opravdový zájem o projekt pestré televize. „Možnost tvořit delší filmové příspěvky zlepšuje rozhodujícím způsobem v porovnání s regionální televizí informační obsah. A pro hospodářství Gusentalského regionu a Engerwitzdorf to znamená enormní oživení,“ zdůraznil starosta Schimböck na slavnostním galavečeru, kde se předávali Zlatí delfíni. Starostu potěšila i vysoká účast (úplně vyprodaný sál pro 300 lidí) na předávání cen. Velký zájem ostatně vzbudil i den otevřených dveří, který televize uspořádala. Na něm měla veřejnost možnost si vše vyzkoušet v rámci několika seminářů a workshopů.
Platformu nazvanou Buntes Fernsehen rozjel Telekom Austria s firmou Sonovista. 26. října 2004 předali obci celé toto médium do užívání. Telekom tak má možnost propagovat své služby v oblasti nových médiích. Jako výhody projektu Pestrá televize uvádí zvýšení identifikace obyvatel se svým regionem, pro obyvatele možnost vyzkoušet si v praxi moderní komunikační technologie, příležitost pro místní podniky oslovit svoji cílovou skupinu. V porovnání s klasickou televizí jsou náklady na tento způsob prezentace televizních pořadů nižší. Výhodou přitom je, že jednotlivé příspěvky jsou dostupné kdykoliv. A to na adrese www.buntesfernsehen.at.