Ronald Lauder je u nás znám hlavně díky arbitráži a deseti miliardám spojovaných s televizí Nova. Tento podnikatel ale přes svoji společnost CME ovládá řadu televizí v několika zemích. Není sice tak významným hráčem jako Rupert Murdoch, ale rozhodně nejde o žádného provinčního podnikatele. Dnes se podíváme na televize spadající pod CME. Za týden nahlédneme víc do života pana Laudera.
Central European Media Enterprises provozuje a vlastní televize v řadě zemí střední a východní Evropy. V Rumunsku provozuje nebo se podílí na provozu stanic Acasă (Doma), Pro Cinema, Pro TV, Pro TV International a Sport.Ro. Ve Slovinsku, které je nejmenší ze zemí, ve kterých CME působí, má pod sebou kanály Kanal A a Pop TV. V České republice to je Nova a Galaxie Sport, na Slovensku Markíza, v Chorvatsku Nova TV a na Ukrajině Studio 1+1, 1+1 International a Kino.
Rumunsko
Začněme tedy v Rumunsku. Televize Pro TV vysílá od prosince 1995. Pokrývá 82% území a více jak 40% programu tvoří pořady vyrobené lokálně. Share stanice je 17,5%. Veřejnoprávní TVR1 pokrývá 99% populace a dosahuje jen 11% share. Pro TV se orientuje na městské obyvatelstvo ve věku 18-49 let se středními a vyššími příjmy. Televize přináší zprávy, sport i zábavu. Filmovou odnoží je Pro Cinema, která předstihla ve sledovanosti i AXN, Hallmark a MGM. V únoru 1998 byla na trh uvedena televize Acasă, která se snaží oslovit především ženy. Program je sestaven hlavně z telenovel, filmů, mýdlových oper, zpráv, zábav a talk-shows. Televize si některé telenovely natáčí sama.
Všem těmto stanicím šéfuje Adrian Sarbu. Tento rodák z Brašova vystudoval divadelní a filmovou akademii a stal se režisérem. V osmdesátých letech režíroval a napsal scénáře ke 150 krátkých filmům, dokumentům a reklamám. Produkoval také první dokument o revoluci v prosinci 1989. Poté byl mediálním poradcem premiéra Petra Romana a ještě v roce 1990 založil první soukromý deník v Rumunsku a to Curierul National. Pak se začal věnovat i dalším médiím, takže postupně začal přes svoji firmu Pro TV ovládat televizi, rozhlasový trh dobýval přes Pro FM, tištěná média přes Pro Publishing House atd.
Ukrajina
Dalším významným trhem je Ukrajina. Tady CME vlastní 60% stanice Studio 1+1. Od září 2004 vysílá tato stanice nonstop. Televize mísí americké a západoevropské pořady s populárními ruskými seriály a pořady vyráběnými přímo na Ukrajině. V roce 2005 se podařilo dosáhnout hezkého kulatého share 60%.
Studio 1+1 má i tradici ve výrobě filmů. Snímek Zamilovaný šéf byl v roce 1997 nominován na Oskara. Televize přispívá ke kulturnímu životu na Ukrajině. Podporuje koncerty, výstavy, festivaly a také sportovní podniky. Filmům je vyhrazen speciální kanál Kino.
Generálním ředitelem je Jurij Morozov. Ten se narodil v roce 1947 v Kyjevě, vystudoval filmovou akademii, konkrétně historii a teorii filmu. V sedmdesátých a osmdesátých letech byl literárním editorem. V devadesátých letech spolupracoval s filmaři v Bulharsku, České republice, Izraeli a také se CNN. Ve Studiu 1+1 začínal roku 1998 jako ředitel informačně-analytického oddělení. Od roku 2005 je generálním ředitelem.
Slovinsko
Nejmenším trhem je Slovinsko, to je země s pouhými dvěma milion obyvatel. Pop TV vysílá od roku 1995 a nabízí klasický program obsahující seriály, filmy, zprávy, soutěže a řadu dalších programových prvků. Zhruba třetina programu je místní produkce. A to jak zábavné pořady tak seriály. Televize též přináší sportovní přenosy. Formuli 1, basketbal, golf, světový šampionát ve fotbale a World Cup MOTO GP. Pop Tv je nejsledovanější slovinskou televizí. Třetí nejsledovanější je Kanal A. Ten má podobné schéma jako Pop TV. Vysílá ale jen 16 hodin denně.
Těmto stanicím šéfuje Marijan Jurenec narozený roku 1957 v Mariboru. Vystudoval ekonomiku a mezinárodní obchod. Tomu se věnoval před svým vstupem do světa televize. V letech 1992 až 1994 byl ředitelem soukromé lokální stanice Tele 59. V současnosti má u CME na starosti expanzi na trhy bývalé Jugoslávie.
Chorvatsko
Chorvatský trh dobývá CME jen prostřednictvím televizní stanice Nova TV. Ta vznikla v listopadu 2000. CME ji získalo roku 2004. Televize stvořila mj. první chorvatský sitcom. K dalším úspěšným formátům patří soutěž Kviskoteka, denní komediální seriál Večernja škola – Praksa. Kromě vlastní produkce uvádí i osvědčené zahraniční seriály jako je Lost, Desperate Housewives, JAG a další. Zpoždění oproti americkým premiérám je minimální.
Nova TV vlastní práva na FIS Alpine Ski World Cup. Lyžařské závody vysílá v přímých přenosech. Divák není ve vysílání ochuzen ani o FA Premier League a pohár UEFA. Ke kvalitním pořadům patří i zpravodajství. Nova TV byla v tomto regionu první televizí, která začala odbavovat vysílání z plně digitalizovaného systému bez použití kazet.
Šéfem je Dražen Mavrič narozený roku 1969 v Záhřebu. Studovaný elektroinženýr a později i manager získal titul MBA na Ecole Nationale des Ponts er Chaussees v Paříži. Zároveň je certifikovaným účetním ACCA. Po té co strávil dva roky jako krizový manager v jedné potravinářské firmě, přešel na Novu. Po roce působení jako finanční ředitel se stal ředitelem generálním.
Slovensko
Na Slovensku patří CME Markíza. Její program se dosti podobá české televizi Nova. Nabízí řadu svých vlastních formátů, filmy starší československé produkce a americké seriály a filmy. Generálním ředitelem je Václav Mika narozený roku 1963. V Bratislavě vystudoval ekonomii. Než začal působit v Markíze, byl generálním ředitelem Rádia Expres. V letech 1998 – 99 byl ve vedení STV. Tam se pohyboval už i v letech 1986 až 1994.
Na slovenském trhu je dostupná také sportovní stanice Galaxie Sport (v ČR a SR 1 milion předplatitelů), která ale vysílá z České republiky. Televizi Nova asi není třeba představovat. Generálním ředitelem je elektroinženýr Petr Dvořák narozený v roce 1964. Ten působil ve skupině PPF, která byla vlastníkem televize Nova.
Příště se podíváme na osobu samotného Ronalda Laudera a trochu také na etický kodex CME.