Ruská média: V nabídce televizí je z čeho vybírat

Ruský divák se nemusí nijak omezovat. Televizních kanálů vysílá v této obrovské zemi spousta. Volit lze i mezi tematickými televizemi. Možná ale chybí vyvážené zpravodajství, profesionální novináři totiž často musí své pracoviště opustit, protože se někomu znelíbí.

Dnes budeme pokračovat v návštěvě Ruska. Už minulý týden padl v článku o stanici NTV název Ren TV. Tato stanice byla jednou z posledních bašt svobodné žurnalistiky v Rusku. Signál není šířen po celém Rusku. Vysílání je dostupné v 718 městech Ruska od Kaliningradu až po Sachalin a může ho sledovat 113 a půl milionu potenciálních diváků. Ren TV je i v nabídce některých kabelových operátorů. Kromě Ruska je dostupný i v jiných zemích SNS a v Pobaltských státech.


Ren TV zahájilo vysílání 1.ledna 1997. Zakladateli byli Irena Lesnevská a Dimitrij Lesnevsky. Společnost Ren TV začala existovat už dříve. Natáčela pořady, které se pak vysílaly na národních kanálech. Až do 1. července 2005 byla stanice ve vlastnictví Ireny Lesnevské a jejího syna, kteří drželi 30% a energetického koncernu EES Rosii mladého reformního politika devadesátých let Anatolije Čubaja. Po prodeji v roce 2005 získala skupina RTL Group 30% a vládě blízké koncerny Severstal a Surgutněftgas po 35%. Že by se nějakým způsobem změnil kritický postoj redakce vlastníci popírají.


V roce 2004 dostala populární novinářka Olga Romanová za svoji zpravodajskou relaci 24 hodin s Olgou Romanovou nejdůležitější televizní cenu Ruska za nejlepší informační program. I přesto že byla oceněna, dostala v roce 2005 výpověď. Stalo se tak po té, co veřejně kritizovala cenzuru. Stanice stáhla z vysílání její příspěvek o osvobození syna ministra obrany Sergeje Ivanova. Jeho syn byl puštěn na svobodu, ačkoliv jeho limuzína ve velké rychlosti najela na červenou na přechod, kde usmrtila přecházející důchodkyni.


Šéfredaktorka Jelena Fjodorová po té propustila řadu novinářů. Michail Gorbačov propuštění Romanové okomentoval takto: „Poslední stanice, která zachovávala objektivitu a nezávislost, zmizela.“ Když Romanová pohrozila žalobou, rozhodlo se vedení televize s ní jednat o tom, že by ji angažovalo v nějakém jiném pořadu.


Ren TV se orientuje na pracující mladé a lidi středního věku od 18 do 45 let z měst. Program je zaměřen na širokou vrstvu obyvatel, především na ty co mají rodinu a respektují tradiční rodinné hodnoty. Většinu pořadů si Ren TV natáčí ve vlastní produkci. Originálním programem je například seriál Vojáci, který vypráví příběh vojáků dvouleté základní služby. Seriál Studenti zas sleduje život studentů Lomonosovi univerzity a nakonec Turisti je seriál o turistech v turistickém letovisku v Turecku.


Kromě těchto původních seriálů vysílá Ren TV také řadu přejatých pořadů. Najdeme tu seriály MASH, Přátelé, Simpsonovi, Futurama, Akta X, Ally McBealová a další. Ve vysílání samozřejmě nechybí zpravodajství, komedie, mýdlové opery, akční filmy atd.


Ruský divák si ale může vybrat z celé další řady televizních programů. Hudbu mu nabízí ruská verze MTV. Ruská Mus TV je taktéž hudební stanicí, která oproti MTV nabízí mnohem víc ruské hudby. Podíl na trhu mají oba kanály přibližně stejný. Sportovní přenosy zas nabízí RTR-Sport. Statní televize orientovaná na sport. Má druhou nejvyšší sledovanost ze všech tematických televizích v Rusku. Na prvním je taktéž státní stanice Kultura. V poměru ke všem televizím v Ruské Kultura je na osmém místě.


Kromě státních tématických kanálů existují i soukromé tematické kanály. Dokumentární a naučné pořady přináší Rambler TV, který v žebříčku ruských stanic figuruje až na 15. místě. Stanice původně patřila skupině Rambler Media Group, která zároveň provozuje největší ruský internetový vyhledávač Rambler. V říjnu 2006 ale televizi koupil mediální holding Prof-Media, který patří koncernu Interros. Jeho spoluvlastníkem je podnikatel a politik Vladimír Potanin.


Méně než jednoprocentní podíl na trhu má stanice SPAS. Ta je oficiálně soukromou televizí, ale má blízko k pravoslavné církvi. Existuje teprve od poloviny roku 2005. Za cíl si klade ovlivňovat náboženskými a nacionalistickými pořady veřejné mínění. Církev na vysílání finančně nepřispívá a nemá ani žádný přímý vliv na program, ačkoliv stanice má požehnání moskevského patriarchy. SPAS nevysílá žádné pořady pro děti nebo filmy či zábavu. 12 hodin vysílacího času denně vyplňují zprávy, talk-shows, dokumenty a kázání. I přesto že se na obrazovce objevují prominentní osobnosti, nedosahuje kanál valné sledovanosti.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .