Seriály: Kojak – když přestalo být kouření in, dal se na lízátka

Seriálový hrdina Kojak musel jít s dobou. Často jezdil rychle, s nikým se nemazlil a to ani s kouřením. Když přestalo být v módě, začal raději lízat lízátka. Poručík Kojak je stejně jako jeho představitel Telly Savalas původem z Řecka. I když v jednom maďarském filmu je považován za Maďara. Udělat si legraci z jeho plešky chtěl i scénárista Supermana, nakonec se zamýšlená scéna vyškrtla.

Kojak zasahoval poprvé 24. října 1973 na CBS. To se ještě neobjevoval s lízátkem, protože byl vášnivým kuřákem. V Americe ale začalo velké tažení proti kuřákům, kouření nebylo in a tak i Kojak s tímto zlozvykem přestal. Místo toho stále cucal lízátko. A to až do 18. března 1978. Do té doby vzniklo celkem 120 (dle některých zdrojů 118 dílů, jde o to zda je úvodní film počítán jako dva díly nebo se nepočítá vůbec) po 45ti minutách. Některé anglicky psané stránky uvádějí 60 minut. To je čas i s reklamními breaky.


Universal Television angažovala scénáristu Abbyho Manna mj. držitele Oskara, aby napsal seriál postavený na jednom případu  z roku 1963. Abby Mann (narozen 1927 ve Philadelphii, stát Pensylvania) je scénáristou a producentem. Známý je svým dramatem o Norimberském procese Judgement at Nuremberg. Právě za toto dílo dostal v roce 1961 Oskara za nejlepší scénář. Zkušenosti ale měl a má i se seriály. V letech 1956 až 1961 běžel na CBS jeho Playhouse 90.  Některé díly Kojaka psal Donald Bellisario, který se pak podílel na seriálech Magnum nebo JAG.


Další významnou osobou seriálu je holohlavý poručík Theo Kojak, kterého ztvárnil Telly Savalas (21. ledna 1922 – 22. ledna 1994). Telly Savalas byl potomek řeckých přistěhovalců. Matka byla umělkyně, otec majitel řecké restaurace. Když přišel Telly na střední školu, hovořil jen řecky. Anglicky se ale naučil a tak se mu podařilo v roce 1940 odmaturovat. Pracoval jako plavčík. Výčitky z toho, že jednoho člověka nedokázal zachránit před utonutím, si nesl po celý život. Po té se dal na vysokoškolské studium. Zamiloval se do rádia a také televize.  Už během války moderoval pořad Your Voice of America a pak hlásil zprávy na ABC a moderoval talk-shows. Teprve až ve svých cca třiceti letech se dal na hereckou dráhu.


Telly Savalas se mále objevil i v Supermanovi. V díle z roku 1978 se počítalo s tím, že Superman hledá svým výborným zrakem holohlavého kriminálníka Lexe Luthora. Rozpozná holou hlavu, muže tedy sebere a teprve až při letu zjistí, že vzal omylem Kojaka. Ten Supermana pozdraví svým typickým: “Who loves ya, baby?“ Tato scéna nakonec byla ze scénáře vyškrtnuta.


Na Kojaka je narážka i v Simpsonových, které jsou plné odkazů na různé seriály. V jednom díle Homer Simpson přeruší koncert U2, po té co napadne holohlavou členku crew kapely a nazve ji Kojakem.


Seriál Kojak se ale dočkal i své nové verze. První přišla v letech 1989-90. Po letech pak přišlo další pokračování a opět napsané Abbym Mannem. To běželo od 25. března do 22. května 2005 na kabelové televizi v USA a na britském kanále ITV4. Protože původní představitel Kojaka Telly Savalas zemřel už v roce 1994, nahradil ho v novém pokračování afro-američan Ving Rhames. Narozen 1959, držitel Zlatého glóbu. Hlava bez vlasů, lízátko a věta “Who loves ya, baby?“  zůstaly. V některých detailech je ale nový poručík Theo Kojak samozřejmě jiný. Seriál má jen deset dílů (60timinutoých).


V roce 2005 také Universal Studios Home Entertainment vydalo první sérii původního Kojaka pro regiony 1 a 2 na DVD.


Část kulis postavených pro miniseriál Kojak z let 1989-90 se do dneška používá v seriálu Law&Order. Budova, která představovala za Kojaka třináctý okrsek, posloužila v seriálu NYPD Blue jako patnáctý okrsek. V současné době jde o sídlo opravdového devátého okrsku. Adresa této budovy je 321 East 5th Street, New York, NY 10003.


Telly Savalas vystoupil jako guest-star v sitcomu Alice, kde si zahrál sám sebe. Seriál byl ale úspěšný i mimo hranice USA. A tak v roce 1980 vznikl v Maďarsku nízkonákladový film Kojak Budapesten (Kojak v Budapešti). Poručíka si tady zahrál Lászlo Inke, který Kojaka v maďarské verzi daboval. V této parodii úspěšného seriálu a satiře o socialismu v Maďarsku je popřen Kojakův řecký původ a ten je nahrazen maďarským.


I původní americký Kojak si zahrál v řadě filmů. Tady je jejich seznam. Kojak: The Belarus File (1985), Kojak: The Price of Justice (1987), Kojak: Ariana (1989), Kojak: Fatal Flaw (1989), Kojak: None So Blind (1990), Kojak: None So Blind (1990), Kojak: It’s Always Something (1990) a Kojak: Flowers for Matty (1990). Telly Savals samozřejmě zazářil i v řadě jiných nekojakovských snímcích.


A na závěr jedna perlička. Savals jednoho dne dostal dopis odeslaný z Afriky, na kterém byla uvedena jen tato adresa: Kojak, USA. Pisatel nevěděl adresu oblíbeného herce a tak napsal jen toto. Zaměstnanci americké pošty ale pochopili, kam chtěl odesílatel dopis poslat a tak ho bez problémů doručili adresátovi.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .