Seriály: Věřte, nevěřte se vysílalo jen sporadicky

Teď je možné na kdejakém kanálu naladit reprízu tohoto pro některé už kultovního pořadu. Premiérové díly se ale vysílaly jen nárazově. Velkou oblibu si získal v Německu, kde dokonce inspiroval televizi RTL II k natočení vlastního pořadu, který využil prvky z původní americké předlohy. Záhady a tajemno lákají stále. O nevysvětlitelných příhodách se píšou knihy, točí filmy a seriály. Televize Nova vysílala v devadesátých letech vlastní pořad Setkání s tajemnem. Věřte, nevěřte!

Někdy v padesátých nebo šedesátých letech se kdesi v Británii na nějaký čas úplně ztratil televizní signál. O tři roky později se najednou podařilo divákům na úplně jiném místě naladit neznámý program. Poznali v něm vysílání z Británie. Šlo ale o tři roky staré pořady! Pravda nebo lež? Pravdu se dozvíte na konci.


Tento trik s “pravda nebo lež“ znají diváci dodnes hojně reprízovaného pořadu Beyond Belief: Fact or Fiction, který se u nás vysílá jako Věřte, nevěřte. „True or false?“ Takto se poprvé zeptal James Brolin na obrazovkách stanice Fox 25. května 1997. V dalším roce ho nahradil Jonathan Frakes a ten se takto ptal až do roku 2002. Jonathana Frakese znají diváci už ze Star Treku a zahrál si i v seriálu o Supermanovi. Vypravěčem příběhů byl nejprve Don LaFontaine a pak Campbell Lane.


Pro řadu diváků je Věřte, nevěřte kultovním pořadem. I přesto se ale v USA vysílal dost sporadicky. Neobjevoval se na obrazovce pravidelně, spíš nárazově. Mezi jednotlivými epizodami byly někdy týdny a někdy dokonce měsíce. Mezi díly, které vypravoval Don LaFontaine a Campbell Lane byla dokonce roční přestávka. Spousta lidí si proto už myslela, že se pořad zrušil. Tak tomu nebylo, k zrušení došlo v roce 2002 kvůli klesající sledovanosti. Pořad se ale donekonečna opakuje na řadě stanic. 28. srpna tohoto roku dokonce vyjde jeho první řada v USA na DVD. V dubnu 2006 se objevily nepotvrzené zvěsti, že se Fox údajně zajímal o výrobu dalších osmi epizod.


Velkou oblibu si seriál získal v Německu. Tady dokonce vznikl německý spin-off, který byl tímto formátem inspirovaný. V Německu se původní americký pořad Beyond Belief vysílal pod názvem X-Factor: Das Unfassbare. X-Faktor: Die fünfte Dimension je další pokračování, ve kterém se už ale ukazují jen pravdivé příběhy. Formát míchání fikce a fakt se použil i v německém pořadu X-Factor:Wahre Lügen, který uvedlo stejně jako i předešlé pořady RTL II. Wahre Lügen – Pravdivé lži už ale nebyly složené tolik z tajuplných příběhů, při kterých běhá mráz po zádech.


Tady se objevovaly různé reportáže, například o vybraných restauracích pro psi gurmány atd. a diváci mohli hádat, které jsou pravdivé a které jen vymyšlené. Naopak neobvyklé a paranormální jevy přibližuje divákům X-Factor: Die wahre Dimension der Angst. Tento pořad vysílá RTL II v nepravidelných odstupech. Jedná se už ale opět o americkou produkci. Štáb se vydává na místa, kde se děje nebo stalo něco zvláštního. V originále se tento pořad jmenuje Fear Factor. Pořad stejného názvu, který vysílá RTL je ale něčím jiným.


Jedna epizoda Beyond Belief trvá přibližně 45 minut. V Německu byly některé díly kratší. Stejně jako se tu cenzuroval například Dallas, tak se vystříhávaly některé části i tady. Ty příběhy, které přišly televizi moc kruté se v odpoledním čase na RTL II neobjevily. Kdo chtěl vidět i ty krvavější scény, musel si počkat zhruba na čtvrtou hodinu ráno, kdy se vysílaly nezkrácené verze. Seriál X-Factor si mohli diváci RTL II opravdu vychutnávat. Svého času se vysílaly dva díly najednou a v roce 2006 se dokonce vždy v pátek v jednu ráno rozjížděl maratón několika dílů vysílanýchza sebou. Rakouské ATV seriál vysílalo v odpoledních časech a to bez jakékoliv cenzury.  RTL II plánuje, že v budoucnu už bude vysílat vše. Vystřižené díly jsou ale zdarma k mání na YouTube.com.


A teď už rozřešení záhady ze začátku. Mysleli jste, že je to fikce? Es vrstva ani žádné jiné logické vysvětlení Vás nenapadá. Tento příběh se ale opravdu stal.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .