Milan Šmíd – LoučKrátký historický úvod: Poté, co v Maďarsku v letech 1988-89 proběhla „vyjednaná revoluce“, se v roce 1990 konaly svobodné volby, ze kterých vzešla vítězně pravicová konzervativní koalice vedená Maďarským demokratickým fórem. Poté se konaly ještě troje další volby, ve kterých střídavě vítězily levicová (1994), pravicová (1998) a levicová (2002) koalice.
Podobně jako v Polsku, také v Maďarsku se zpočátku rozhodovalo o budoucím politickém vývoji u kulatých stolů. Jednou z dohod roku 1989 bylo tzv. moratorium na frekvence a úmluva, že zákony o masových médiích musejí být schvalovány dvoutřetinovou většinou.
Protože až do roku 1995 nebyly politické strany schopny dát tuto dvoutřetinovou většinu dohromady, rozhlasové a televizní vysílání dlouho zůstávalo v rukou státních institucí. Soukromé vysílání se odehrávalo pouze na lokální úrovni: buď v kabelových systémech, nebo na lokálních frekvencích, které stanice zabraly ještě před moratoriem, nebo které jim později v roce 1993 uvolnilo ministerské rozhodnutí.