Vladimír Železný potřebuje spojence pro vyjednávání o prodloužení licencí na klíčové vysílače v Bratislavě a Žilině. Platnost té první končí letošního 31. prosince, žilinský vysílač Krížava by měla JOJ TV využívat o rok déle.
Nová slovenská televize Joj, která zahájí vysílání již tuto sobotu 2. března, by mohla výrazně zamíchat předvolebními kartami na Slovensku. Důvodem přitom nemusí být jenom snaha podpořit vybraný politický subjekt. Joj si potřebuje zajistit prodloužení licencí na dvě klíčové frekvence v Bratislavě a Žilině, bez nichž by její signál přijímalo jen minimum slovenských domácností.
Licence na mediálně protřásaný žilinský vysílač Krížava končí 31. prosince 2003, bratislavský vysílač Kamzík by měla Joj TV uvolnit již letos na Silvestra. „Slovenská Nova“ získala oba kanály pouze dočasně a na základě výjimky schválené parlamentem. Původně na nich mělo začít experimentální digitální vysílání. Start projektu se ale posunul na léta 2003 až 2004. Proto by měla slovenská Rada pro vysílání a retranslaci frekvence ve stanovených termínech provozovateli odebrat.
Markíza si téma vracení licencí pohlídá
Televizi Joj i jejího investora, Českou produkční invest, ale taková budoucnost neláká. V boji s konkurenční Markízou se jim sice podařilo obhájit udělení vysílače v Žilině, problém se tím ale jenom odsunul na později. Na pondělní tiskové konferenci v Bratislavě to připustil i šéf MEF Holdingu a České produkční 2000 Jiří Šmejc. Nelze předpokládat, že by se Markíza tématu dočasnosti licencí Joj TV nezabývala. Jedinou šancí je přesvědčit „nadřízené“ licenční rady, aby projekt digitálního vysílání ještě více posunuli, případně jej výrazně omezili – třeba na noční hodiny, kdy televizi nesleduje tolik diváků.
Blížící se parlamentní volby, které se na Slovensku uskuteční letos na podzim, dávají Joj TV šanci vsadit na „správného koně“. Téměř nikdo nepochybuje o vítězství HZDS. Vladimír Železný se už stačil setkat s jeho předsedou Vladimírem Mečiarem. Prostřednictvím médií si vystřídali i několik lichotek. „Vstup Železného na Slovensko je ovlivněn tím, jak se vyvíjí slovenská mediální scéna, tedy tím, že dominuje Markíza, která má sledovanost 48 procent a bere více než 80 procent reklamy,“ řekl Mečiar na sklonku loňského roku ČTK.
Politické harašení po slovensky
Krátce předtím šéf HZDS sdělil slovenským novinářům, že stíhání Železného v České republice ještě neznamená jeho vinu. Ředitele Novy a „konzultanta“ projektu Joj TV tím nesmírně potěšil. „Byl jsem potěšen tím, že mě pan Mečiar bránil a držel se presumpce neviny,“ řekl Železný v nejbližším Volejte řediteli. Při diskusi v bratislavském divadle Stoka dodal, že předseda HZDS podle jeho názoru dovede Slovensko do NATO. „Viděl jsem Mečiara při jednání o rozdělení federace. Byl to velmi bystrý vyjednavač. To byla jedna z mých mála zkušeností s ním.“
Nezůstalo však jenom u Mečiara. „Zcela náhodně“ se uskutečnila schůzka Železného s premiérem Mikulášem Dzurindou v kavárně na bratislavském Korzu. U jablečného štrúdlu se bavili o Železného plánech na Slovensku a životaschopnosti zpravodajské televize TA3. O několik týdnů později se Železný nečekaně objevil na schůzce slovenského prezidenta Rudolfa Schustera s představiteli médií. Ovšem na úplném začátku, ještě před vstupem do televizní sítě Global (chystaná Joj TV), Železný navštívil slovenského ministra kultury Milana Kňažka, aby společně prodiskutovali možnosti rozšíření vzájemné česko-slovenské spolupráce v oblasti kultury.
HZDS je nejsilnější, bude mít nejvíce prostoru?
Jestli mělo být oním rozšířením vzájemné spolupráce umožnění vstupu České produkční invest do slovenské televizní sítě Global a její přetransformování na Joj TV, není jasné. Jisté je to, že nová stanice si bude hodně zakládat na zpravodajství. Majitelé o jeho podobě hovořili dlouho předtím, než představili programové schéma a personální složení redakce. „Prostor na obrazovce dostanou ti, kteří ve volbách uspějí, dostanou se do parlamentu a budou nést zodpovědnost za tuto zemi. Prostor nedostanou ti, kteří neprojdou volbami, a nebudou mít tudíž žádnou zodpovědnost a můžou si říkat, co chtějí,“ vysvětlil Železný a jeho argumentaci přebral i ředitel Joj TV Richard Rybníček.
Záměr Joj TV z těchto slov čouhá jako sláma z bot: spolumajitel a donedávna ředitel nejsledovanější slovenské televize Markíza Pavol Rusko loni založil vlastní politickou stranu Aliance nového občana, která balancuje na hranici volitelnosti do parlamentu. Markíza jí dělá ve vysílání agitaci, přičemž Joj TV je pro Ruska „nekalá“ konkurence. Navíc za Markízou stojí bývalí partneři Železného z americké společnosti CME, kteří považují jeho expanzi na Slovensko za další z řady výsměchů. Nejsilnější parlamentní stranou je Mečiarovo HZDS, a to by mělo podle logiky Joj TV dostat také největší prostor ve zpravodajství.
Chalupský: Jde o odpovědnost
Podle mluvčího TV Nova Martina Chalupského však není takové vysvětlení úplně přesné. „Tento princip je na postaven výsledcích voleb, tedy na zastoupení ve sněmovně v předcházejících volbách. Zásadním faktorem je však vždy politická odpovědnost,“ upozorňuje. Z tohoto hlediska jsou pro JOJ TV důležitější strany vládní koalice, dodává mluvčí. Chalupský ale nevylučuje, že Mečiarovo HZDS dostane ve zpravodajství nové televize větší prostor než ostatní strany. „Vyplývá to z výsledků voleb,“ dodává.
Hnutí za demokratické Slovensko je dlouhodobě nejsilnější politickou stranou na Slovensku, která v nedávných krajských volbách obsadila většinu „županů“ jednotlivých slovenských krajů. Mečiarova strana zvítězila i v minulých parlamentních volbách v roce 1998, výsledek však nestačil na sestavení většinové vlády. Expremiér Vladimír Mečiar o rok později kandidoval v prvních přímých prezidentskýh volbách, ve kterých se nakonec rozhodovalo mezi ním a pozdějším vítězem Rudolfem Schusterem.