Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zahájila správní řízení s CET 21 kvůli podezření ze skryté reklamy na minerální vodu Korunní v pořadu Volejte řediteli. Novináře o tom ale neinformovala.
Podezřením ze skryté reklamy v pořadu TV Nova Volejte řediteli se na svém zasedání 20. listopadu opakovaně zabývala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Ačkoli ve stejný den zahájila se společností CET 21, která Novu provozuje, správní řízení, v tiskové zprávě vydané po zasedání tuto skutečnost zamlčela.
Správní řízení se týká pravidelného zobrazování minerální vody Korunní na obrazovce Novy během pořadu Volejte řediteli. Na to si stěžoval radní Arnošt Wagner, kterého podpořil Josef Musil požadavkem, aby se rada na důvod umisťování lahve Korunní na moderátorský stůl Vladimíra Železného zeptala přímo provozovatele stanice.
Text tiskové zprávy tvoří rada
Zahájení správního řízení s několikadenním zpožděním potvrdil agentuře ČIA mluvčí rady Pavel Barák. Ten serveru RadioTV řekl, že věci, které probíhají v rámci správního řízení, jsou neveřejné, a tudíž o nich rada nemůže informovat bezprostředně poté, co o nich rozhodne. „Rada vyžaduje, aby informace o zahájení, průběhu a uzavření řízení obdržel nejdřív účastník, třeba předběžnou formou výpisu ze zápisu,“ vysvětluje Barák.
Podle Baráka obsah tiskových zpráv po zasedání vybírá většinou sama Rada nebo její předseda Martin Muchka. „Já jsem jen výkonný úředník a mám proto jistý vliv na formulaci tiskové zprávy, ale v zásadě o její struktuře nerozhoduji,“ říká. Nejde přitom o první případ, kdy rada zamlčela klíčové informace, o kterých se média dozvěděla se zpožděním až ze zápisu jednání, který se na internetových stránkách rady objevuje mnohem později.
Co jde na Slovensku, nejde u nás
Ani zveřejňování zápisů z jednání rady ale není bez problémů. Jejich umisťování na internetové stránky radě ukládá nový mediální zákon. Ten však nestanovuje, v jakém časovém úseku musí rada zápis zveřejnit. Běžná praxe proto je, že radní zápis z minulé schůze odsouhlasí až na té následující a teprve potom se objeví na internetu. Některé informace se tak na veřejnost dostanou až s několikatýdenním zpožděním.
V minulosti, kdy rada zápisy zveřejňovat nemusela, se veřejnost o některých rozhodnutích regulačního orgánu, placeného z peněz daňových poplatníků, nedovídala vůbec. Slovenská Rada pro vysílání a retranslaci, která ze zákona musí zveřejňovat zápisy ze svých jednání už od října minulého roku, je na své internetové stránky umisťuje dva nebo tři dny po jednání. Proč to nejde u české rady, ví snad jen její členové.