Nepřetržité povodňové zpravodajství České televize porazilo na plné čáře Novu, podíl programu ČT 1 dosáhl v úterý historického maxima: 48,74 procenta. Podíl televize Nova se ve stejném dni vyšplhal na pouhých 30,40 procenta.
Mimořádné povodňové vysílání České televize přitahuje větší pozornost diváků než klasický program konkurenční televize Nova prokládaný občasným povodňovým zpravodajstvím. Zatímco Nova dosáhla v úterý u diváků starších 15 let podílu 30,40 procenta, program ČT 1 u stejné skupiny zaznamenal historický úspěch: podíl 48,74 procenta. Úterý bylo prvním dnem, kdy ČT zrušila plánovaný program a od ranních hodin vysílala kontinuální zpravodajství věnované povodním.
Povodně zajímají více ženy než muže
Sledovanost ČT vzrůstala od ranních hodin. Po šesté hodině, kdy tradičně začíná pořad Dobré ráno s ČT, porazila Novu a nepřetržitě stoupala až do 19:30, kdy začínají Televizní noviny na TV Nova. Hlavní zpravodajská relace ČT Události, která začínala mimořádně v 19:00, dosáhla v určitých chvílích většího podílu na trhu než Televizní noviny (v průměru však Události dosáhly podílu 56 procent – obvykle to bývá okolo 40 – TN však zaznamenaly podíl 65 procent). V absolutních číslech zvítězily Televizní noviny na Nově (33,7 procenta). Události sledovalo 27,1 procenta všech dospělých diváků.
„První Mimořádné zprávy ČT vysílané v pondělí 12. srpna 2002 kolem 10.00 hodiny sledovalo 2,8 procenta dospělých, jejich další vydání před 14.00 hodinou vidělo už 6,8 procenta diváků od patnácti let výše. Hlavní zpravodajský pořad Události si pak nenechalo ujít 24,32 procenta (tedy více než 2 miliony) dospělých,“ přiblížil začátek povodňového zpravodajství veřejnoprávní televize pověřený vedoucí oddělení PR a Promotion ČT David Jirušek. „O povodňové zpravodajství se poněkud více zajímají ženy než muži, ti ale vykazují větší podíl na publiku.“
Vysílání ČT prý přebírala Slovenská televize
Zájem o informační a zpravodajský servis ČT rostl s věkem. Podíl na publiku s věkem kolísal. Největší sledovanost úterních Událostí připadla seniorům nad 55 let s 36,1 procenta při podílu na publiku cca 56 procent. Největší podíl na publiku získali 25-34letí diváci (60,49 procenta při sledovanosti 24,6 procenta). „Vyhledávání povodňového zpravodajství ČT rostlo v zásadě s výší dosaženého vzdělání. Například úterní Události sledovali relativně nejvíce diváci s úplným středním a dále s vysokoškolským vzděláním,“ sdělil Jirušek.
Vysoké procento sledovanosti (30,7, respektive 30,0 procenta) doprovázelo více než dvojnásobně vysoké procento podílu na publiku (62,69, respektive 70,75 procenta). „Je třeba zdůraznit, že i úroveň nejmenší odezvy, s níž se tento pořad setkal u diváků se základním vzděláním, je více než pozoruhodná – sledovanost 21,5 procenta při podílu na publiku 49,26 procenta,“ upozornil Jirušek. Česká televize pokračovala v mimořádném zpravodajství i ve středu, program ČT 1 se k normálnímu programovému schématu vrátí pravděpodobně až během víkendu. Vysílání ČT 1 měla údajně přebírat i veřejnoprávní Slovenské televize.