V roce 1930 byl vydán zákon zakládající organizaci Ríkisútvarpið (RÚV), která zajišťovala vysílání jednoho rozhlasového programu. Rozhlas se brzy dostal do všech domácností stejně jako později televize. Tu zavedli v roce 1966 a ještě 20 let mělo RÚV na vysílání monopol. V roce 1986 bylo ale povoleno i soukromé vysílání. Internetovou stránku si islandský veřejnoprávní vysílatel otevřel teprve v roce 1999 a nebyla nijak valné úrovně.
Moderní design a lepší řešení dostala webová prezentace teprve v roce 2005, kdy usedl do funkce nový generální ředitel. Kvalitou zatím zaostává teletext nazývaný Textarvpad. Obsahuje jen zprávy, sport a název právě vysílaného pořadu. Předpověď počasí a přehled pořadů se objevuje jen na některých stránkách.
RÚV má dlouhodobě pověst podfinancovaného a špatně vedeného podniku, který neinformuje o politice objektivně. V osmdesátých letech sice proběhla modernizace, aby veřejnoprávní instituce obstála v konkurenci s komerčními vysílateli, ale situace se příliš nezlepšila. Další modernizace se chystá teď právě diky novému řediteli, který nebyl do své funkce dosazen z politických ale z profesionálních důvodů.
Formálním vlastníkem televize a rozhlasu Ríkisútvarpið je stát. Činnost je ale financována z koncesionářských poplatků a z reklamy. Veřejnoprávní vysílatel dosahuje největší sledovanosti i poslechovosti v zemi. Nejúspěšnější jsou zpravodajské pořady. Programy natáčené ve spolupráci s jinými stanicemi ať už domácími nebo zahraničními se netočí. Nabídka neobsahuje ani pořady v cizích jazycích. Programovou strukturou připomíná jediná veřejnoprávní televize na Islandu naše ČT1. Ve srovnání s českým programem je zde ale o mnoho víc diskusních pořadů a žádné telenovely.
Ríkisútvarpið vysílá dva rozhlasové a jeden televizní program. Ty mají zajištěno pokrytí signálem na celém území Islandu. Kromě toho je možné vysílání jak televizní tak rozhlasové sledovat i živě přes internet. Stanice ale nevysílají 24 hodin denně. Rádio vysílá většinou od sedmi do třiadvaceti hodin a televize ve všední dny třeba jen dvě hodiny, v neděli pak i přes osm hodin.
Nabídka pro postižené zatím skoro vůbec neexistuje. Titulky pro neslyšící, pořady tlumočené do znakové řeči nebo naopak pro nevidomé speciální rozhlasové pořady skoro neexistují. Nejdůležitější události dne jsou ve vysílání shrnuty před hlavními zprávami ve znakové řeči. V roce 2006 byl ještě zaveden desetiminutový týdeník vysílaný ve znakové řeči. Nové vedení chce ale dohnat i kvalitu programů pro postižené a dostat se na evropskou úroveň.
RÚV se účastní i hudební soutěže Eurovision Song Contest. Islandský příspěvek do tohoto klání nikdy neobsadil první místo. Nejúspěšnější byl rok 1999, kdy Selma obsadila druhé místo. V roce 2006 se na hlavu RÚV snesla kritika za chování Silvie Night. Ta urazila ostatní účastníky a ještě během zkoušky na semifinále změnila svoji písničku, což je proti pravidlům. Ríkisútvarpið se jí zastalo. Soutěž Eurovision Song Contest dosahuje na Islandu sledovanosti přes 62 procent. RÚV se jí účastní od roku 1986.
Dalším oblíbeným pořadem zavedeným rovněž v roce 1986 (kdy vzniklo i komerční vysílání) je Gettu betur (Hádej lépe). Jedná se o kviz, ve kterém soutěží tříčlenné týmy z islandských gymnázií. Celkem je pět vyřazovacích kol. První dvě se vysílají v rozhlase. Čtvrtfinále, semifinále a finále se už odehrává před televizním kamerami. Kvizu se každoročně účastní zhruba 30 škol. Celkem 12krát se už vítězem stala škola Menntaskólin v Reykjavíku.
Oblíbené jsou i přenosy z Olympijských her a mistrovství světa ve fotbale. To od roku 2002 převzala komerční stanice ze skupiny 365 Media Corporation. V roce 2010 se ale fotbalový šampionát opět vrátí na obrazovku RÚV.
Nejúspěšnějším diskusním pořadem je Kastljós vysílaný od pondělí do pátku hned po dětském programu. Slavnými hosty byly např.: Heidi Klum, Silvia Nótt a Selma Björnsdóttir. V devatenáct hodin běží každý den hlavní zpravodajská relace Fréttir, í bróttir og vedur. Pořad začíná seznamem témat, pak diváci shlédnou tři až pět klasických reportáží a v krátkém přehledu jsou pak shrnuté další tři události. Co je zajímavé, že v titulku reportáže se kromě jména reportéra objevuje i jeho emailová adresa. Nechybí ani sport. Hned na začátku je stručně probráno dění ve světě. Pak dominuje především domácí fotbal a vodní sporty. Na zprávy navazuje desetiminutová předpověď počasí Vedur. Ta se podrobně věnuje počasí na ostrově a v západní Evropě. V deset večer pak RÚV vysílá ještě jedny zprávy. Relace Tíufréttir ale netrvá zpravidla déle jak patnáct minut. RÚV jakožto veřejnoprávní vysílatel zároveň připravuje umělecké pořady, dokumenty a také zábavu. Ve vysílání najdeme i formáty jako Ztracení a Zoufalé manželky.
Skoro všechny pořady se připravují v moderní budově v Reykavíku. V ní sídlí i internetová redakce a správa. Na ostrově jsou pak ještě čtyři další kanceláře.
Tolik k veřejnoprávní televizi na Islandu. Příští týden se podíváme na rozhlas a také na komerční média.