Česká televize nadělila politikům před volbami dáreček v podobě dokumentu o krizi na Kavčích horách. Jeho projekce v pražském kinu Mat se ve středu zúčastnila řada známých tváří; nechyběl ani zástupce Rady ČT.
Stále živá zůstává vzpomínka na předloňskou krizi v České televizi. Po více než roce si ji budou moci připomenout také diváci ČT. Tvůrčí skupina Heleny Slavíkové a sedm nezávislých producentů sdružených v agentuře K2 připravilo hodinový dokument s názvem Chaos, který se příští týden objeví na obrazovce ČT. Jeho včerejší projekce v pražském kinu Mat se zúčastnila celá řada známých osobností včetně představitelů tzv. televizní krize.
Na projekci nechyběl mluvčí někdejších vzbouřenců Adam Komers nebo místopředseda Nezávislé odborové organizace ČT Karel Dub. Svého zástupce zde měla i Rada ČT. Radní Petr Kučera se však příliš nezdržel. Ihned po závěrečných titulcích ze sálu odešel, což mezi přítomnými vyvolalo pochyby, zda se dokument nesetká s negativním ohlasem Rady. V hledišti se objevil také neúspěšný kandidát na funkci generálního ředitele ČT Petr Sládeček. „Jde o první záběry z krize v ČT, které mám možnost spatřit. V době, kdy se tyto události staly, jsem byl v Anglii,“ vysvětlil.
O rok posunutá premiéra
Dokument se objeví ve vysílání ČT s ročním zpožděním. „O jeho zařazení jsme jednali s programovým ředitelem Petrem Kolihou již před rokem. Přislíbil nám, že jej do schématu zařadí, ale až s určitým odstupem, dejme tomu k ročnímu výročí ukončení stávky v ČT. Svůj slib tedy splnil,“ řekla přítomným šéfproducentka a jedna z mluvčích iniciativy ČT- věc veřejná Alena Mullerová. Podle autorů Chaosu televize do pořadu nijak nezasahovala, i když vznikal v době, kdy krize v ČT nebyla zdaleka zažehnána a tudíž nemusí být úplně vyvážený.
„Vyvážeností nám kde kdo argumentoval, tak jsme si řekli, že na ní nebudeme vůbec brát ohled,“ řekl režisér Roman Vávra. Pořad celkově vyznívá ve prospěch vzbouřenců, chybí v něm záběry ze zákulisí „Hodačovského“ vedení televize. Místo nich se v dokumentu objevuje dobové zpravodajství včetně „přepínání“ vzbouřeneckých Událostí na hlavní zpravodajskou relaci ČT připravenou týmem Jany Bobošíkové nebo titulek, který oznamoval „neautorizované vysílání“. Nejzajímavější jsou však prostřihy z jednání Poslanecké sněmovny.
Pořad, kde tečou nervy
Právě jednání sněmovny a některé tehdejší výroky, včetně pověstného Klausova bouchnutí do stolu, mohou vzbudit nevoli u některých parlamentních stran. Rozhodně totiž nejde o dobrou vizitku před nadcházejícími parlamentními volbami. Za dokumentaristicky velmi povedenou lze označit také hádku novináře Jana Urbana s tehdejší členkou Rady ČT Janou Dědečkovou střídanou hlasitou výměnou názorů mezi šéfem televizních odborů Antonínem Dekojem a redaktorem Hodačovského vedení ČT Antonínem Zelenkou v sídle metropolitní televize TV3.
V dokumentu se objevují také záběry TV3 z diskuse, kterou aktuálně zařadila do svého vysílání a které se zúčastnili výše zmínění zástupci obou znesvářených stran. Pořad Chaos obsahuje také dosud nezveřejněné závěry ze zpravodajského velína a vyjádření redaktorů zpravodajství a publicistiky, ale i tehdejšího vedení ČT k aktuální situaci. Při této příležitosti je zajímavé uvědomit si, kolik tváří známých z doby krize na Kavčích horách už veřejnoprávní televizi opustilo. Namátkou: finanční ředitel Ladislav Paluska, šéf výroby a techniky Vít Novotný, šéfredaktor publicistiky Martin Mrnka, redaktor Patrik Kaizr, reportéři Marek Vítek, Hanuš Hanslík, atd.
Diskuse bude bez emocí
„Špatnou“ stranu v dokumentu zosobňují lidé, kteří jsou v současné době spojovaní s komerčními televizemi Nova a Prima. Hlavní úlohu (hned po Jiřím Hodačovi, který se ale v Chaosu příliš neukazuje) hraje tehdejší ředitelka zpravodajství Jana Bobošíková, nechybí však ukázky s moderátorkou oficiálních Událostí Danou Makrlíkovou, kterou nyní diváci znají ze Zpravodajského deníku na Primě, proslulou „normalizační“ moderátorkou Dušicí Zimovou nebo ukázky pořadů Volejte řediteli, v nichž Vladimír Železný vysvětloval důvody krize v ČT. Autoři se snaží problém rozebrat z několika úhlů, který se na závěr slévá v jediný opravdový a nikdy nekončící chaos.
Dokument jistě vyvolá celou řadu emotivních reakcí, vždyť už na projekci se strhla ostrá výměna názorů mezi zaměstnanci ČT a redaktorem Lidových novin Jaroslavem Pleslem na téma levného stravování na Kavčích horách (odplata za Pleslovu poznámku v LN, že ČT poskytuje svým zaměstnancům řadu zbytečných výhod). Snad proto redakce publicistiky neobsadila diskusi, která bude následovat bezprostředně po odvysílání Chaosu, přímými účastníky „televizní krize“, ale nezávislými odborníky, jako je novinář Ondřej Neff nebo spisovatel Michal Viewegh. Diskusi bude moderovat redaktor BBC Václav Moravec.