Zaměstnancům v médiích se nelíbí pracovní podmínky

radiotv-archiv8Rakouská televize Puls 4 má pár dní po svém rozjezdu problémy kvůli „vykořisťování“ svých zaměstnanců. Lidem se pracovní podmínky nelíbí a protestují. Protesty jsou i v severoneměckém rozhlase NDR. Externisté bojují za svá lepší práva. Stejně jako v Česku se i v Německu snaží především komerční média šetřit. A to i na mzdách pro svůj personál. Spory v rakouském Pulsu proto řeší pracovní soud.

Odbory a vedení vídeňské televizní stanice spolu už jednají jen před soudem pro pracovní a sociální záležitosti. První jednání proběhlo tento týden v úterý, kdy se zjišťovala platnost kolektivní smlouvy. Ta se podle odborů v televizi nedodržuje. První jednání je “relativně formální věc“ cituje server Derstandard.at Ronalda Raucha, regionálního tajemníka GPA-DJP (Gewerkschaft der Privatangestellten, Druck, Journalismus, Papier –  Odbory privátních zaměstnanců v tisku, žurnalistice a papírenství). Odbory nyní mj. prověřují u zdravotní pojišťovny, jestli se u volných spolupracovníků opravdu jednalo o čistě externí spolupráci. Podle Raucha nechtělo vedení televize s odbory mluvit, takže nakonec muselo dojít na žalobu. Snahy o jednáni se vedly už dva roky.

Management dal dva dny po startu nového formátu (vysílání začalo 28. ledna, viz www.radiotv.cz/televize-clanky/5007/v-rakousku-odstartovala-nova-televize-puls-4.html) dvěma zaměstnancům z řad odborářů výpovědi. A to okamžitou a bez udání důvodu. Deník Der Standard zjistil, že důvodem byla příprava žaloby kvůli nedodržování kolektivní smlouvy ohledně úpravy mezd, příplatků a pracovní doby. Propuštění zaměstnanci tuto informaci potvrdili. Pro televizi pracuje cca 200 externistů.

Manažer Pulsu Markus Breitenecker ale v rozhovoru pro Standard řekl, že v televizi žádní odboráři nebyli. Ostatně odboráře není možné ani propustit. Popřel i spekulaci, že by Puls TV měla být pokusem koncernu ProSieben.Sat1, jak levně se dá televize dělat. Oháněl se tím, že platí lépe než řada rádií nebo novin. Jen s veřejnoprávním ORF se výdělky nedají tak dobře srovnávat, připustil.

Zaměstnanci dokonce uspořádali před sídlem vedení Pulsu demonstraci. Nechyběly píšťalky a transparenty. Na nich stálo například veršované  Puls 4 sind wir – nicht ihr – Puls jsme my – ne vy či chceme naše odboráře zpátky. Vedení své podřízené před účastí varovalo. „Vysílaní chceme zachovat.“, říká odborář Kurt Rauniak. Pár dní po této protestní akci se v dětském divadle Džungle ve Vídni konalo setkání s pracovníky televize, kterým vedení sdělilo, že nemají žádnou podnikovou radu – odbory.

Po relaunchi se podíl stanice Puls 4 na trhu pohybuje okolo 0,5 – 0,8 procent, v cílové skupině  mezi 0,7 a 1,3 procenty. ProSiebenSat.1 ale šetří na personálu i jinde, podotýká rakouský Der Standard. Například šéfredaktor zpravodajského kanálu n24 Peter Limbourg vede zároveň zpravodajství na Sat.1, které zároveň i moderuje.

Nespokojenost vládne i u severoněmeckého rozhlasu a televize NDR. Tady se bouří externí spolupracovníci. Ti chtějí rámcové smlouvy i při více jak 15-tiletém působení.  NDR se brání tím, že dává lidem maximum toho, co umožňují zákony. Nesmí ale zcela smazat rozdíly mezi volnými spolupracovníky a zaměstnanci. Pak by totiž podnik riskoval žalobu.

Iniciativa externistů Initiative Freie im Norden uznala, že se NDR snaží situaci řešit. Například došlo k navýšení maximálního možného příjmu externisty bez rámcové smlouvy z 13 na 18 tisíc euro ročně. NDR ale vyslovilo přání, aby si každý z externistů našel ještě jiný zdroj příjmu. (pozn. Tím se dá předejít možnému podezření, že se jedná o zaměstnance evidované pouze jako externisty.) Protestní akce proto proběhla symbolicky před sídlem hamburských novin.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .