V pátek 26. září definitivně prohrál svůj souboj s rakovinou plic jeden z největších herců v dějinách světové kinematografie. Paul Newman, který byl mimo jiné i veliký filantrop, zemřel ve svém domě ve Westportu v Connecticutu ve věku 83 let. Za svou přes padesát let trvající hereckou kariéru se objevil ve více než sedmi desítkách filmů a několik snímků také režíroval.
V pátek 26. září zemřel ve věku 83 let Paul Newman. Rakovině plic podlehl ve svém domě ve Westportu. Českému divákovi se zřejmě nejvíce vryl do paměti jako Butch Cassidy, který se svým parťákem Sundance Kidem (Robert Redford) okrádal nevinné obyvatele divokého Západu ve filmu Butch Cassidy a Sundance Kid (1969, režie: G. R. Hill), popřípadě jako neodolatelný Frajer Luke (Cool Hand Luke, 1967, režie: Stuart Rosenberg).
Paul Newman se narodil 26. ledna 1925 v Shaker Heightes v Ohiu. Jeho touhu po tom stát se vojenským pilotem překazila jeho barvoslepost. Začal se věnovat herectví a přihlásil se do slavného Actor´s studia, které bylo největší líhní hereckých géniů své doby (např. James Dean, Marlon Brando). Z Actor´s studia už to byl kousek na filmová plátna. Jeho prvním výrazným hereckým počinem byla postava boxera Rockyho Graziana ve snímku Někdo tam nahoře mě má rád (Somebody Up There Likes Me, 1956, režie: Robert Wise).
Rok 1958 byl pro něj významný hned ze dvou důvodů. Při natáčení filmu Dlouhé horké léto (The Long Hot Summer, režie: Martin Ritt) se seznámil s Joanne Woodwardovou, která se stala jeho druhou ženou a vydrželo jim to až do jeho smrti. Druhým důvodem byla oscarová nominace za roli alkoholika Britta Pollitta ve filmu Kočka na rozpálené plechové střeše (Cat on a Hot Tin Roof, režie: Richard Brooks). Status hvězdy prvního řádu byl potvrzen. Newman vždy svým postavám dodával jakýsi stálý vnitřní klid a hlavně se díky němu stávaly neuvěřitelně sympatickými.
Paul Newman hrál v několika desítkách filmů a stala se z něj známka kvality té nejvyšší úrovně. V roce 1966 hrál v thrilleru Alfreda Hitchcocka Roztržená opona (Torn Curtain) nebo ve své první detektivce Harper (režie: Jack Smight). O rok později si vybudoval regulérní herecký pomník nesmrtelnosti ve snímcích Hombre (režie: Martin Ritt) a hlavně ve filmu Frajer Luke. Na konci šedesátých let ztvárnil již zmiňovaného desperáta Butche Cassidyho.
V roce 1972 dokázal pomocí svého dokonalého ironického a „ledabylého“ herectví přesně ztvárnit hlavní roli ve westernu Johna Hustona Život a doba soudce Roy Beana (The Life and Times of Judge Roy Bean). V následujícím roce pak pokračovala jeho spolupráce s Robertem Redfordem a George Roy Hillem v podfukářském filmu Podraz (The Sting).
Herecká kariéra Paula Newmana byla neuvěřitelně plodná. Objevil se v katastrofickém filmu Skleněné peklo (The Towering Inferno, 1974, režie: John Guillermin a Irwin Allen) nebo v drsné sondě do práce newyorkských policistů Pevnost Apačů v Bronxu (Fort Apache the Bronx, 1981, režie: Daniel Petrie). Svého jediného Oscara získal za roli v průměrném (pro Newmana a Scorseseho spíše podprůměrném) film Barva peněz (The Color of Money, 1986, režie: Martin Scorsese). Poslední významnou roli ztvárnil v roce 2002 ve filmu Sama Mendese Road to Perdition.
Paul Newman si vyzkoušel i režisérskou židli. Z jeho filmů je nejvýznamnější režijní debut z roku 1968 Rachel, Rachel, kde se v hlavní roli objevila jeho manželka Joanne Woodwardová.
Newman se stal známým také díky své dobročinnosti. Jeho vlastní značka Newman´s Own se stala legendární a také díky ní věnoval Newman na charitu více než 200 miliónů dolarů.
Se Steve McQueenem měl společnou lásku k automobilovým závodům. V roce 1979 dokonce obsadil druhé místo ve slavném závodu v Le Mans.
Kromě manželky zůstalo po Paulu Newmanovi pět dcer. Jeho jediný syn (z prvního manželství) Scott se v roce 1978 předávkoval drogami.
Lze sníst 50 vajec? (scéna z filmu Frajer Luke)
Kamerové zkoušky (společně s Jamesem Deanem)
Raindrops keep falling on my head (Butch Cassidy a Sundance Kid)