Veřejnoprávní Slovenská televize zažívá největší otřesy ve své historii. Nový ústřední ředitel Richard Rybníček ještě nestačil oslavit 100 dní ve funkci, a už zaměstnance zkropil zásadní restrukturalizací. Televizi bude muset opustit 1.200 z celkového počtu dvou tisíc pracovníků, STV přejde na nejbližších 12 měsíců na nouzový režim, což povede k omezení vlastní výroby na polovinu. Televize vypověděla smlouvu se společností Arbomedia o výhradním zastupování při prodeji reklamních časů.
Všechny tyto kroky jednohlasně podpořila Rada Slovenské televize. Minulý týden v pátek Rybníček vydal rozhodnutí o propuštění 1.117 zaměstnanců, kteří by měli STV opustit do konce května. Každý dostane odstupné ve výši 160 až 200 tisíc korun. Podle Rybníčka to bude znamenat jednorázový výdaj 250 miliónů Sk, ale je to prý rozhodně méně, než kdyby STV musela všem propuštěným zaměstnancům dále vyplácet řádné mzdy. Ředitelovo počínání podporuje i vládní koalice, která má ve slovenském parlamentu jasnou většinu.
ČT nespasí jenom manažer
Skoro se chce vykřiknout, Rybníčka na Českou televizi! Samozřejmě se nedá paušalizovat. Bez znalosti konkrétní situace zevnitř ČT by se stěží mohlo spekulovat o tom, zda by se Kavčí hory i dvě mimopražská studia obešla bez přibližně dvou tisíc zaměstnanců. Určitě by však ČT neuškodila troška racionalizace. A té se nemůže dopustit nikdo jiný, než zkušený televizní odborník, který má s ČT alespoň drobné zkušenosti. Volbou „pouhého“ manažera by se totiž mohlo stát, že se racionalizace lehce změní v cestu do pekel. Televize není banka ani průmyslový podnik. Zvlášť ne ta veřejnoprávní.
Richard Rybníček před nástupem do Slovenské televize rok vedl komerční televizi Joj, slovenskou sestru TV Nova. Další rok předtím podrobně mapoval slovenský televizní trh, aby skupině MF Holding předložil varianty možného vývoje a možnosti vstupu na toto teritorium. Několik let se věnoval sociologii, vedl prestižní bratislavský Institut pro veřejné otázky. Nabízí se Radě České televize podobný kandidát? Pokud ano, měla by po něm hned sáhnout. Radní by mělo zajímat, zda nový ředitel skutečně hodlá na Kavčích horách dělat zásadní změny, ale ne zemětřesení bez předem promyšleného a logického plánu.
Nový ředitel si musí zjednat pořádek
Česká televize potřebuje svého Rybníčka. Kromě tvrdého manažera by se v osobě nového ředitele měl spojovat také dobrý sociolog a vyjednavač. Neměl by se dostat do ostrého sporu s odbory a různými vlivovými skupinami okolo ČT, zároveň by jim ale měl jasně dát najevo, že on je ten, kdo v televizi rozhoduje.
Hlas odborů je pouze poradní, do rozhodování managementu mohou zasahovat pouze v případě, kdy jim to dovoluje zákon a kolektivní smlouva. Zaměstnanci by měli mít jistotu, že pokud dobře pracují, nemusí se ničeho obávat, A ti, jejichž místa se ukáží být nadbytečná, by zase měli vědět, že je televize nevykopne na ulici, aniž by se postarala o jejich zajištění na dobu, kdy si budou hledat nové zaměstnání.