I tento týden nalezneme v kalendáriu jméno osobnosti, která je pro mnoho moderátorů vzorem a jejíž jméno je známé v celém mediálním světě. 29. ledna slaví své padesáté narozeniny úspěšná americká moderátorka, producentka, herečka a podnikatelka Oprah Winfreyová. Ta se narodila v roce 1954 v Kosciusku v americkém státě Mississippi a měla se jmenovat jako jedna postava v Bibli Orpah. Farář prý ale udělal při vypisování rodného listu chybu. Kvůli této chybě si nikdy nestěžovala, spíš naopak, protože Oprah se jednodušeji vyslovuje. Dnes se její televizní show objevuje v seznamu nejsledovanějších amerických pořadů a její obliba daleko přesahuje představitelnou mez. Její život přitom asi nejlépe vystihuje pohádka O Popelce.
Oprah vyrůstala na farmě v Mississippi u babičky, která ji už velice brzy naučila číst. V devíti letech se přestěhovala ke své matce do Milwaukee, kde byla poprvé znásilněna. Matka nad zneužíváním své dcery přivírala oči, a tak Oprah po pěti letech utekla z domu. Za opakované útěky se ve 14-ti letech dostala do vězení pro mladistvé. Soud ji nakonec poslal k otci. Tou dobou byla těhotná a o dítě přišla. Otec byl velice přísný a kladl velký důraz na vzdělání. Po dceři vyžadoval, aby každý týden přečetla jednu knihu a pak o ní napsala zprávu. To Oprah dělala s chutí a později sama uvedla, že knihy pro ní byly cestou do světa, které ji ukázaly všechny možnosti, které se jí v životě nabídly.
Z holky, která utíkala z domova, se stala výborná studentka. V 19-ti letech si při soutěži krásy jejího silného a příjemného hlasu všimla lokální rozhlasová stanice. Oprah Winfreyová tak začala ještě během studia na střední škole pracovat jako zprávařka nashvillského rádia WVOL. Zároveň dostala nabídku z lokální televize, tu ale odmítla. Před kamerou se objevila o něco později. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, kdyby se tak zároveň nestala první černoškou, která četla v televizi zprávy.
Po maturitě odešla na státní univerzitu do Tennessee, kde studovala herectví, komunikaci a rétoriku. Do zpravodajství se moc nehodila, protože zprávy příliš prožívala a dávala jim emocionální nádech. Proto ji v baltimorské televizi nechali moderovat “jen“ ranní talk-show. Tento formát jí padnul jako ulitý. Sama Oprah na tento start své cesty k titulu “královna televizní talk-show“ vzpomíná takto: „Pro mne bylo mluvení tak jednoduché jako dýchání.“ Z Baltimoru vedly její kroky do větrného města Chicaga, kde v roce 1984 zaperlila v talk-show AM Chicago. Pořad lokální televize se stal úspěšným a za nedlouho se přejmenoval na The Oprah Winfrey Show. Pod tímto jménem se začal vysílat po celých Státech a teď ho ve více než stovce zemí sleduje týdně 21 milionů diváků. Tady už vidíme zvyk pojmenovávat talk-show po moderátorech. Velice často se s tímto jevem můžete setkat v sousedním Německu.
Show Oprah Winfreyové je přímo čítankovým příkladem, jakou moc média mají. V roce 1996 rozmlouvala Winfreyová s vegetariánským aktivistou, který řekl, že se z lidské obdoby BSE stane epidemie, oproti které bude AIDS jen běžným nachlazením. Na tato slova moderátorka odpověděla: „Tak po tomhle si skutečně nedám další hamburger.“ Winfreyová si je svého vlivu na veřejné mínění vědoma a nezneužívá ho. Tehdy trochu přestřelila a její spontánní reakce skončila u soudu. Texaští dobytkáři ji žalovali kvůli škodě, kterou jim způsobil pokles prodeje hovězího, který způsobila jedna jediná věta. Ze složitého procesu naštěstí moderátorka vyšla bez trestu. Přitom právě spontánní reakce, emoce a cítění se svými hosty udělalo z Oprah Winfreyové tak úspěšnou moderátorku. Během vysílání si dokáže stejně tak dobře dělat legraci ze svého snoubence Stedmana Grahama, jako otevřeně mluvit o sexuálním obtěžování, kterým prošla.
Pravděpodobně asi nejznámější, nejslavnější a také nejbohatší americká moderátorka si poměrně rychle splnila svůj sen dobýt stříbrné plátno. Ostatně herectví studovala. V roce 1985 debutovala ve filmu Purpurová barva režiséra Stevna Spileberga. Za vedlejší roli Sofie získala dokonce nominaci na Oskara. Námět filmu byl moderátorce velice blízký. Jde o příběh černošské dívky, která je vystavena ponižování.
Teď je slečna Winfreyová majitelkou firmy Harpo Films, která se snaží na filmové plátno přenést literární hrdinky z knih o utlačovaných černošských ženách a dívkách. Za všechny jmenujme román Milovaná od Toni Morissonové, ve které si Oprah zahrála hlavní roli a navíc tento film produkovala.
Angažuje se i na poli literatury. Jednak vydává vlastní časopis s názvem O a také knihy. Například její nejlepší recepty jsou k dostání na pultech amerických knihkupců pod názvem V kuchyni s Rosie (In The Kitchen With Rosie). Díky literatuře se Oprah otevřely dveře do světa a ona sama razí názor, že jedině výchova, hlavně skrze literaturu, osvobozuje, že vzdělaná žena může být samostatná a proto nemusí trpět ponižování muži. Aby četbu co nejvíce přiblížila lidem, připravuje vedle své show i jakési knižní okénko, ve kterém chce vzbudit zájem o čtení. Další z jejích pořadů The Oprah Magazine je průvodcem k osobnímu růstu, speciálně pro ženy připravuje jednak televizní pořad a taky internetovou stránku Oxygen. Na tu navazuje několik jejich obchodních aktivit.
Aby byl výčet oblastí do kterých tato dáma zasáhla kompletní, nesmíme vynechat politiku. V roce 1991 lobovala za založení databáze lidí usvědčených z pohlavního zneužívání dětí. Její snaha skončila podpisem prezidenta Billa Clintona pod zákonem, který umožnil vznik registru pedofilů. Vliv Oprah Winfreyové zasahuje i do dalších oblastí. Nemalou část ze svých příjmů věnuje na dobročinné účely a i na poli charity dosáhla uznání.
Doposud se sice ještě nevdala, ale už od roku 1992 je zasnoubená s marketingovým odborníkem Stedmanem Grahamem se kterým žije od roku 1986. Se sňatkem nevyčkává kvůli obdivovatelům, ale protože se jí prý líbí pocit, že je tu někdo, kdo touží si ji vzít.
Oprah Winfreyová už pomohla tisícům lidem. Ať už tím, že jim dala prostor se ze svých problémů vypovídat před kamerou, nebo tím, že sama šla příkladem. V každém případě si zaslouží obdiv nejen jako mediální hvězda, ale hlavně jako člověk. Škoda, že u nás nemáme vlastní českou Oprah Winfreyovou, která by obohatila české obrazovky o další zajímavý pořad. Talk-show jako Áčko nebo Sauna už u nás bohužel skončily, ale životní příběh Popelky Oprah je rozhodně výzvou pro nové moderátorské talenty a tvůrce nových pořadů.