Na obrazovku televize Nova se vrací soutěž Chcete být milionářem? Novým moderátorem se stala nejinteligentnější celebrita v Česku, Ondřej Hejma. Teprve čas nám ukáže, jak mu role milionáře sedne. Kdo občas sledujete tuto soutěž na německém RTL, určitě ocení kvality moderátora Günthera Jaucha. Ostatně ten byl v roce 2002 vyhodnocen jako Nejinteligentnější Němec. Nic proti Vladimíru Čechovi, ale v porovnání s Jauchem, tu přeci jen rozdíl v kvalitě je.
Kdo se na satelit dívá častěji, pravděpodobně Günthera Jaucha zná z řady reklam nebo i jiných pořadů. V prvním čtvrtletí letošního roku si mohli diváci Jaucha jako moderátora Milionáře a dalších pořadů a komentátora skoků na lyžích a jiných sportů užít neuvěřitelných 57 hodin a 43 minut. Ukazuje to studie časopisu Focus.
Podle ní skončil na druhém místě Oliver Geißen, který na RTL moderuje vlastní Oliver Geißen Show a pak Die 90er Show. Geißena si diváci mohli užít celkem 51 hodin a devět minut. Třetí místo obsadil s 40 hodinami a 43 minutami Johannes B. Kerner, který má na veřejnoprávní ZDF vlastní talk-show. Kromě ní se ale během prvního kvartálu jinde neobjevil, poznamenal Focus. Všestranný moderátor ARD Jörg Pilawa strávil od ledna do března na obrazovce 33 hodin a 20 minut. Reinhol Beckmann 20h a 16 min. Hvězda komerční stanice Sat1 Kai Pflaume se o přízeň diváků pokoušela 16 hodin a 14 minut. Známý bavič Thomas Gottschalk zřejmě tolik nedbal na kvantitu, protože se ukazoval jen 12 hodin a 47 minut.
Ale zpátky ke Güntheru Jauchovi. Ten se narodil v pátek 13. července 1956 v Münsteru a vyrůstal v Berlíně. Jauchovi byli starým hamburským rodem obchodníků. Güntherův otec Dr. Ernst Alfred Jauch byl šéfem berlínské kanceláře Katolické zpravodajské agentury KNA a v roce 1968 organizoval Světový kongres katolických publicistů. Po maturitě v roce 1976 studoval Jauch v Mnichově na Německé žurnalistické škole politologii a novější dějiny. Jeho profesní kariéra začala v roce 1975. Tehdy se Günther Jauch stal externím spolupracovníkem u RIAS Berlin Sportfunk. (RIAS byl německý rozhlas v Americkém sektoru.) Ve svých devatenácti letech byl nemladším sportovním reportérem rozhlasu. V roce 1977 přesídlil do sportovní redakce Bavorského rozhlasu. Později pracoval jako redaktor rozhlasových aktualit a korespondent Bavorského rozhlasu v Berlíně. Kvůli práci v rozhlase předčasně opustil školu. Protože byl ale v profesním životě úspěšný, povolala si ho škola zpátky jako docenta.
Od července 1985 se s Thomasem Gottschalkem podílel na přípravě B3-Radioshow. Tady měl Jauch na starosti žurnalistickou část pořadu. Gottschalk se staral o hudební podobu. První zkušeností v televizi byla práce reportéra v pořadu Rätselflug. To byla napínavá soutěž, ve které museli soutěžící hledat poklad schovaný na nějakém místě kdesi na světě. Jauch setak jako reportér dostal i do zahraničí. Jeho další prací v televizi byla moderace pořadu pro mladé Live aus dem Alabama (Živě z Alabamy). V roce 1986 si Jaucha všimli na ZDF. Tam začal v roce 1987 moderovat pořad So ein Zoff (Taková hádka). Ještě v tom samém roce každé odpoledne během mezinárodní rozhlasové výstavy v Berlíně provázel pořadem Na siehste (No vidíte). Pořad se jako úspěšný formát udržel až do prosince 1989 a tisk oslavoval Günthera Jaucha jako člověka, který raketově odstartoval zábavu na ZDF.
Na přání Dietera Kürtena, sportovního redaktora, který od roku 1963 moderoval pořad Das aktuelle Sportstudio (Aktuální studio sport) na ZDF, nahradil Jauch Harryho Valériena, a stal se tak jedním z pěti moderátorů Aktuálního studia sport. . V tomto pořadu debutoval 29. října 1988. V létě 1989 opustil bavorskou veřejnoprávní televizi BR a chvíli pracoval výhradně pro ZDF. Tam do roku 1996 také moderoval show Menschen (Lidé) a společně s Thomasem Gottschalkem Grosse Show der 80er Jahre.
Ještě v roce 1989 podepsal smlouvu s kolínskou RTL a od roku 1990 tady moderuje a vede pořad Stern TV. V letech 92 až 94 byl dokonce jeho šéfredaktorem. Jen pro zajímavost, pořad dosahuje u diváků od tří let a výš podílu na trhu 25 procent.Od poloviny roku 1992 pracoval ještě u soukromého Berlínského rozhlasu ve Východním Berlíně jako koordinátor programu. V červnu 1995 podepsal u RTL novou smlouvu. V květnu 1998 začal být spojován s milionáři. Tehdy ještě nemoderoval úspěšný formát Chcete být milionářem, v Německu nazývaný Wer wird Milionär? v britské verzi Who Wants To Be Millionaire? Nýbrž soutěž Milionär gesucht1-Die SKL-Show (tedy Hledá se milionář). Chcete být milionářem? Odstartovalo na obrazovkách německé RTL 3. září 1999.
Günther Jauch se zároveň činí jako podnikatel. Je vlastníkem produkční firmy 1&U Information und Unterhaltung TV se sídlem v Kolíně nad Rýnem. Tato společnost produkuje například pořady Stern TV, Grips-Show a 90er Jahre Show. Díky jeho osobitému smyslu pro humor se Jauch dostal na špici v žebříčku oblíbenosti. Jeho svěží humor, mj. blondýnkám často napovídá, vytváří pro hráče v horkém křesle uvolněnou atmosféru. V lednu letošního roku vyšel z průzkumu Institutu pro zkoumání trhu Ipsos jako vítěz žebříčku oblíbených němců, na kterém bylo 2 100 jmen.
Z dob jeho kariéry sporťáka vešel do dějin zápas Chamions-League Realu Madrid proti Borussii Dortmund 1. dubna 1998. Hra se protáhla o 76 minut. Tento čas musel Jauch společně s Marcelem Reifem vyplnit. Jejich komentář byl tak úspěšný, že počet diváků byl mnohem vyšší než při následujícím zápase.
Za svoji novinářskou práci i práci baviče byl několikrát vyznamenán. Jeho jméno se tak dostalo na seznamy oceněných, na kterých jsou i takové osobnosti jak Larry King, Ted Turner, Lech Walesa, Jan Pavel II., Sir Paul McCartney (Wordl Award, ta mu byla udělena v roce 2001 v oblasti zábavy). Prvním oceněním byla Zlatá kamera udělená v roce 1988 (poté ji ještě dostal v roce 2001), dále Bavorská televizní cena v roce 1989, Bambi (1990, 2001 a 2004), Kravaťák roku 1991, rakouská televizní cena Romy (2001), Cena Adolfa Grimmeho (2002), Německá televizní cena (2003), Osobnost roku 2004 atd. atd.
Jauch je díky své všestrannosti nejvytíženějším moderátorem německé obrazovky. Přitom ale zůstává skromným a pokorným člověkem. Ještě donedávna měl účes, který vypadal, jako by se stříhal sám a působil vizáží člověka s kravatami ze second handu. Deset procent svých příjmů věnuje na dobročinné účely. O své štědrosti se ale nerad zmiňuje. Říká jen: „Člověk by se prostě neměl chovat, jako by byl na světě sám.“ Chválu na jeho šarm, vtip a inteligenci pěl i Gunther Emmerlich, který mu 18. října 2000 předával v Berlíně Zlatou slepici. Jauch ale tehdy nemohl být na místě osobně, protože zrovna v Mnichově živě komentoval zápas Chamions-League FC Bayern proti Paris St. Germain.