Předvolební boj se nevyhnul ani médiím. Jeho terčem se tentokrát stala brněnská redakce České televize a redaktor Václav Friedmann. Nejasnou otázkou zatím zůstává fakt, komu tento nový spor pomůže…
Předvolební boj se nevyhnul ani médiím. Jeho terčem se tentokrát stala brněnská redakce České televize a redaktor Václav Friedmann. Nejasnou otázkou zatím zůstává fakt, komu tento nový spor pomůže či komu naopak může v chystaných volbách spíše uškodit.
Minulý týden obdržela jihomoravská redakce MF Dnes a někteří zaměstnanci České televize email podepsaný neznámým autorem Konrádem Novákem. Podle něj jej adresoval šéf mediálního oddělení Magistrátu města Brna Jaromír Pohan řediteli brněnského studia České televize Zdeňku Drahošovi. Pohan podle tohoto „dopisu“ požaduje po Drahošovi vysvětlení a odpovědi, zda-li ví, že redaktor Václav Friedmann vydíral primátorova náměstka Petra Zbytka. Friedmann podle dopisu požaduje „přiklepnutí“ bytu v Botanické ulici v Brně za fakt, že pro radnici natočí příznivé reportáže a „zastaví“ přípravu dalších, které by měly ukázat na provázanost brněnského magistrátu se společností Bytasen z hlediska zadávání veřejných zakázek. Ani to ale není zdaleka všechno…
V e-mailu Jaromíra Pohana Zdeňku Drahošovi je také televizní studio nařčeno, že záměrně svými příspěvky „škodí“ radničním členům ODS a straně vůbec. Pro páteční vydání Mf Dnes se k problému vyjádřil jak náměstek primátora, tak i šéf brněnského zpravodajství Petr Šuleř a obviňovaný redaktor Václav Friedmann. „Je to naprosto účelová kampaň buď proti mně, nebo proti televizi.“ Petr Zbytek tvrdí, že se s Friedmannem nikdy nesetkal. Všichni jmenovaní se ale shodují, že „neznámý autor“ musel velmi dobře znát poměry v brněnském televizním studiu a na magistrátě, a to zejména z toho důvodu, že v odeslaném emailu figurují přesná jména a elektronické adresy osob, o kterých se v dopise mluví.Reakce všech zúčastněných jsou ale naprosto shodné – nikdo o ničem neslyšel, s nikým se nesetkal, nic neví…
V pátečním vydání MF Dnes zazněl i názor politologa Pavla Šaradína, který spatřuje v problém i v případu ředitele brněnského studia České televize, o jehož setrvání i sesazení usiluje poměrně velký počet osob a může tak s celou záležitostí úzce souviset. „Tahle záležitost mu přitom může jak uškodit, tak jej podpořit. Uškodit tedy, pokud ho za to Rada České televize požene k odpovědnosti. Podpořit pak v případě, kdy ředitel prokáže, což kontrolou zpravodajství může, jak vyhání ve zpravodajství zlo.“ Zmíněnou kontrolu televizního zpravodajství Drahoš opravdu nařídil. Celý případ převzala policie, magistrát a redaktor Václav Friedmann navíc podali oznámení na neznámého pachatele.
Česká televize je tedy v poměrně nezáviděníhodné situaci: zatímco generálního ředitele Jiřího Balvína stíhá policie, trestní spis ředitele Drahoše prověřuje státní zatupitelství. Balvín je zároveň mužem, který i přes nesouhlas Rady České televize podržel Drahoše ve funkci ředitele brněnského studia. To vše tři týdny před sněmovními, několik měsíců potom před komunálními a senátními volbami.