„Jste blázen,“ konstatoval Milan Knížák, když Petr Kučera potvrdil na zasedání Rady České televize, že se na telefonickou výzvu policie dostavil k podání vysvětlení v kauze nákupu přenosového vozu od ČNTS.
Nebývale ostrá slovní potyčka doprovázela středeční zasedání Rady České televize. Předseda Rady Jan Mrzena během jednání vyzval radního Petra Kučeru, aby ostatní seznámil z důvody, proč ve věci nákupu přenosového vozu od ČNTS, kvůli kterému vyšetřovatel vedl trestní stíhání generálního ředitele ČT Jiřího Balvína, podával vysvětlení na policii. Podle Mrzeny tím totiž porušil předchozí ustanovení Rady, podle kterého se neměli její členové vměšovat do trestního stíhání, a ani ho nijak ovlivňovat.
Policie Kučeru telefonicky kontaktovala po předchozím zasedání Rady ČT v Praze, na kterém se radní poprvé zabývali trestním stíháním Balvína. Několik svědků totiž vypovědělo, že Kučera s několika dalšími radními měli o chystaném nákupu přenosového vozu od ČNTS vědět. „Zavolala mi policie, že by mě ráda předvolala k podání vysvětlení, tak jsem šel,“ řekl Kučera. „To jste tedy blázen,“ konstatoval zjevně nervózní radní Milan Knížák, ke kterému se přidala Helena Fibingerová. „Mě také kontaktovala policie, ale výslech jsem odmítla,“ dodala.
Fibingerová: Odvolejte Kučeru
Podle Fibingerové na ni policisté vyvíjeli značný nátlak, když odmítla kvůli podání vysvětlení přijet do Prahy (v době, kdy ji policie kontaktovala, byla v místě svého bydliště v Uherském Ostrohu). „Bylo mi sděleno, že za mnou pošlou vyšetřovatele z Brna, což jsem odmítla. Pak mi řekli, že mě mohou klidně nechat předvést,“ líčila Fibingerová, kterou policie kontaktovala ve chvíli, kdy byla v kadeřnickém salónu. Radní později žádala, aby byl Kučera kvůli své aktivitě z Rady odvolán. „Kontaktovali mě dvakrát a dvakrát jsem jim řekla, že k tomu nemám co říct. Potom se už neozvali,“ dodala Fibingerová.
Knížák považuje postup policie za nestandardní. Kučera měl podle něj počkat na obsílku a informovat Radu ČT. Sám Kučera řekl, že na postupu policie nevidí nic nestandardního, neboť se s ním ve svém zaměstnání setkal několikrát. „Co by se změnilo tím, že bych počkal na obsílku? Prostě mi zavolali, tak jsem šel.“ Kučera také odmítnul tvrzení, že měl výzvu policie odmítnout a informovat o ní Radu ČT. „Jestliže mě policejní orgán vyzve k podání vysvětlení, jako občan mám povinnost je podat.“ Mrzena několikrát zopakoval, že tím porušil usnesení Rady o nezasahování do probíhajícího trestního stíhání.
Předsedo, udělej s tím něco!
„Nuž, nezbývá než podat trestní oznámení na Kučeru za to, že podal vysvětlení,“ konstatoval lakonicky Kučera, který dále navrhnul, aby jednotliví členové Rady vždy na začátku každého jednání předávali seznam osob, se kterými se za uplynulý týden sešli, a „zvláště těch, kterým dali svou vizitku“. Fibingerová, o které Kučera několikrát prohlásil, že na policii podával vysvětlení až po ní, psychicky nevydržela a žádala Mrzenu, aby „něco udělal s tím člověkem, nebo odejde ze zasedání“. „Tento člověk mě tady nebude napadat a urážet,“ řekla zvýšeným hlasem. Knížák si poté od Kučery vyžádal kopii protokolu o podání vysvětlení.
Do věci se vložil i generální ředitel ČT Jiří Balvín, podle něhož Kučerův výslech probíhal bez účasti jeho právního zástupce Tomáše Sokola a policie mu neposkytla ani kopii protokolu. Rada ČT se následně usnesla, že Kučera musí ponechat jednu kopii protokolu na jejím sekretariátě, aby se s jeho obsahem mohli seznámit všichni radní. Kučera na to přistoupil s tím, že striktně požaduje, aby se protokol dále nekopíroval. Původně radní chtěli, aby každý z nich dostal po jedné kopii protokolu. Podle názorů několika na sobě nezávislých právníků však Rada neměla na vyžádání kopie protokolu žádné právo.
Mrzena: Jsme speciální občané státu
Situace na Radě ČT dospěla do takové fáze, že radní Pavel Žáček navrhnul rozšířit dřívější usnesení o nezasahování do trestního stíhání na nespolupráci s dalšími orgány, které by se mohly případem nákupu přenosového vozu zabývat. Žáček, který se profesně zabývá problematikou komunistických tajných služeb, tím měl zřejmě na mysli zpravodajské služby. Podle Mrzeny je Kučerovo jednání „zaséváním nedůvěry do této Rady“. „Jsme speciální občané tohoto státu, jsme členy kontrolního orgánu ČT. Musíme proto Radu předem informovat a může za ní mluvit pouze ten člen, který bude zplnomocněn,“ uzavřel Mrzena.
Případné odvolání Petra Kučery, který v poslední době prosazoval ostřejší postup proti Balvínovi, by musela schválit Poslanecká sněmovna. Vzhledem k blížícím se parlamentním volbám je ale vysoce nepravděpodobné, že by se tak stalo ještě v tomto funkčním období. Poslanci také dosud nezvolili patnáctého člena Rady, který by nahradil bývalého radního Svatopluka Karáska, který rezignoval loni v říjnu na protest proti volbě Jiřího Balvína do funkce řádného generálního ředitele ČT. Karásek nyní kandiduje za Koalici do Poslanecké sněmovny, jeho jméno figuruje na čtvrtém místě pražské kandidátky.