Reportéři končí v Redakci publicistiky a s jedinou výjimkou opouštějí Českou televizi. Co se chystají dělat v budoucnu?
Několikaměsíční konflikt v Redakci publicistiky České televize spěje do finále. Původní reportéři odcházejí. V ČT z nich zůstává pouze Nora Nováková, která přechází do domácího oddělení Redakce zpravodajství. Hanuš Hanslík, Martin Schmarcz, Radan Šprongl, David Vandrovec, Marek Vítek a Petr Vrabec podali v České televizi výpovědi a k 1. prosinci médium definitivně opouštějí.
Soukromé televize: Máme zavřeno!
O odchodu reportérů psala již počátkem listopadu Mladá fronta dnes. V tu dobu to ještě nebylo jisté. Dnes je však rozhodnuto i na papíře a členové týmu, který pro ČT připravoval pořady Fakta a Tady a teď, si hledají nová zaměstnání.
S uplatněním to přitom nemusejí mít jednoduché. Na působení v některé z celoplošných soukromých televizních stanic mohou zcela jistě zapomenout. Proti možnosti zaměstnat například Marka Vítka se již letos na jaře ohradil držitel licence pro vysílání TV3 Martin Kindernay. Žádný zájem nelze očekávat ze strany televize Nova. Podle dobře informovaných zdrojů se někteří reportéři pokusili ucházet se o práci v televizi Prima a tato stanice v první chvíli dokonce o ně projevila zájem. Vzápětí však reportéry odmítla s odvoláním na „nařízení shora“, podle kterého nesmí s žádným z nich být navázána ani externí spolupráce.
Reportéři: Tiskoví mluvčí z nás nebudou
Sami reportéři o své budoucnosti zatím nechtějí prozradit nic bližšího. „Každý z nás vede nějaká jednání,“ říká Hanuš Hanslík s tím, že neposkytne konkrétní informace, dokud tato jednání nebudou uzavřena. „V tuto chvíli jednám se dvěma potenciálními zaměstnavateli, o koho jde bych si ale prozatím nechal pro sebe,“ doplňuje David Vandrovec. Méně tajemný je zatím pouze Radan Šprongl, který odchází na volnou nohu. „Koupím si kameru a střižnu a uvidíme. Chci se pokusit nabízet práci do zahraničí a možná budu mít v zahraničí i základnu,“ popisuje své plány Šprongl, který zároveň do budoucna nevylučuje ani případnou spolupráci s Českou televizí. „Pokud bude nabídka zajímavá, tak ji neodmítnu. Nechci ale být závislý jak na ČT, tak i na jiných českých televizních stanicích, které má pod kontrolou pan Železný,“ dodává.
„Můžete taky napsat, že nikdo z nás nejde na post mluvčího, nebo do nějaké vlivné agentury a podobně. Zůstáváme u řemesla,“ nastiňuje Šprongl budoucnost svou i svých kolegů. Ti potvrzují, že hodlají působit v médiích. „Hledám uplatnění v tisku,“ prozrazuje něco více o svých plánech Vandrovec.
Diváci: Fakta minulostí?
Redakce publicistiky ČT vznikla v září 1998 nejprve jako oddělení reportérů Redakce zpravodajství, které původně mělo na starosti pořad Tady a teď. Oddělení reportérů vedl Marek Vítek, pozdější Redakci publicistiky šéfoval Martin Mrnka, odvolaný letos v červnu. První investigativní pořad Vítkových reportérů spatřil světlo světa na jaře 1999. Tady a teď plus měl zacelit mezeru po pořadu Nadoraz, jehož redakce v té době hromadně Českou televizi opustila. „Provizorní“ Tady a teď plus byl pak nahrazen „stálým“ pořadem, který se pod názvem Fakta vysílal poprvé 6. září 1999. Od té doby Fakta v asi 120 vydáních obsáhla na 350 reportáží. Čtyři reportáže získaly mezinárodní ocenění. Nejvýznamnějšího Fakta dosáhla na televizním festivalu v Monte Carlu letos v březnu. Reportáže ze Sierra Leone „Diamantová tragédie“ a „V první linii“ zde získaly cenu Mezinárodní asociace přátel dětí Amade a UNESCO.
Nyní lze očekávat, že podoba pořadu Fakta projde proměnou, jejíž náznaky jsou ostatně patrné již pár týdnů. Další budoucnost pořadu přitom není zcela zřejmá a nelze zatím vyloučit ani jeho úplné zrušení.
Pozn.: Podle informací RadioTV nastoupí reportéři a moderátoři pořadu Fakta Marek Vítek a Hanuš Hanslík od prosince t.r. do redakce deníku MF Dnes.