Drama tří českých novinářů, kteří byli v neděli uneseni v Iráku, šťastně skončilo. Únosci je odpoledne propustili na předměstí Bagdádu. Zpravodaj ČRo1-Radiožurnálu Vít Pohanka, reportér České televize (ČT) Michal Kubal a kameraman Petr Klíma jsou v pořádku. Po propuštění dorazili na české velvyslanectví, odkud se okamžitě ozvali svým blízkým a kontaktovali své redakce. Česká armáda pro ně posílá letadlo.
Čeští novináři zadržovaní v Iráku jsou živi, zdrávi a na svobodě. Zlom v dosud bezvýsledných pokusech o jejich záchranu nastal po odpoledním vyjednávání českého velvyslance Martina Klepetka s představiteli sunnitských duchovních.
„I když jsme se obávali, že nás jenom převážejí na jiné místo a pouze slibují, že nás dovezou do Bagdádu, tak nás ti lidé přivezli na jedno z bagdádských předměstí, tam už nám sehnali taxíka a tím jsme se teď dopravili na velvyslanectví,“ řekl ve vysílání ČRo1-Radiožurnálu krátce po svém propuštění Pohanka. „Já bych chtěl především říct, že všichni tři, jak Michal Kubal, kameraman Petr Klíma i já, jsme zdravotně v pořádku a psychicky jsme na tom teď samozřejmě velmi výborně.“
Reportér ČT Kubal šestidenní pobyt v iráckém zajetí popsal takto: „Bylo to celé hrozně zmatené, nevěděli jsme, kdo nás unesl, co po nás budou chtít. … Myslím si, že rozhodující roli (při propuštění) sehrálo to, že jsme Češi, že jsme nebyli příslušníky žádné země, která se výrazně podílí tady v Iráku. Výslovně nám říkali, že kdybychom byli Italové, Poláci, Američané, Britové, tak by to byl hrozně velký problém.“
Podle náměstka ministra zahraničí Petra Koláře k propuštění rukojmí přispěla schůzka českého velvyslance Martina Klepetka s představiteli sunnitských duchovních. Jak Kolář řekl, duchovní o zadržených Češích zjevně věděli a obměkčilo je až poukázání na ryze humanitární charakter přítomnosti České republiky v Iráku, operace iráckých dětí v našich nemocnicích a také dopis českých muslimů, psaný v arabštině, který velmi citlivým způsobem vysvětlil celou situaci. O tom, jestli byl únos plánovaný, zatím není nic známo. Jisté je jen to, že irácký taxikář, který novináře měl dovézt do Ammánu, jel jinou trasou, než na které se s Čechy předem domluvil.
Okolnosti samotného únosu přiblížil Pohanka: „V neděli ráno jsme vyrazili z Bagdádu směrem na Ammán, po několika desítkách kilometrů jsme byli zadrženi na jednom z check pointů místními ozbrojenci, museli jsme vystoupit z auta, začali nám rozebírat věci, svázali nám ruce za zády, šátky na oči, byli jsme převezeni na jedno místo, tam jsme byli vyslýcháni, po jisté době nám opět zavázali oči – to byly asi ty nejkrušnější chvilky, protože nám říkali, že nás propustí, ale cestovali jsme krajinou, točili jsme se neustále sem a tam, takže jsme absolutně ztratili orientaci a z auta jsme se dostali až na takové malé, není to snad ani usedlost, to byla spíš taková dílna uprostřed pole.“
Plné znění rozhovoru s Vítem Pohankou a Michalem Kubalem:
„Bylo to, jak jsme si teďka ověřili, severozápadně od Bagdádu, nedokázali jsem ale odhadnout, jak daleko. Tam s námi natočili takové krátké rozhovory na video, které absolutně nevím, jestli použili nebo nepoužili. Naštěstí jsme byli alespoň všichni tři společně, měli jsme kde spát, měli jsme co jíst a pít, to bylo to podstatné, že jsme neskončili v nějaké díře každý zvlášť se zavázanýma očima. Nicméně psychicky to samozřejmě bylo náročné, protože prakticky každý den nám říkali: Zítra, možná zítra. Ale nikdy jsme si nemohli být jisti, jak to bude. Na tom jednom místě jsme strávili všechny ty dny a noci až do dneška,“ řekl ve vysílání ČRo1-Radiožurnálu Pohanka.
O totožnosti únosců novináři podle Pohanky nic nevědí. „Vlastně nám nebylo úplně jasné, kdo nás unesl, protože to vypadalo, že nás zastavili jenom nějací místní lidé, prostě ozbrojenci ve vesnici. A zdá se to potvrzovat i tu teorii, že jsme se potom dostali do rukou nějaké větší organizace, nedokážu říct jaké, nikdo nám nic neřekl, my jsme absolutně nevěděli, co se děje kolem. … Byli jsme úplně izolováni, takže já teďka vůbec nevím, co se vlastně kolem nás dělo.“
Jak potvrdil v České televizi velvyslanec Klepetko, skupina únosců zůstala v anonymitě až do úplného konce. „Také se pravděpodobně nikdy nedozvíme, kdo za tím stál. Požadavky (únosců) nebyly, tím se náš případ lišil od několika dalších, kdy byly vznášeny třeba politické požadavky na stažení vojsk a podobně, v našem případě to tak nebylo a do poslední chvíle jsme nevěděli, zda nějaké požadavky vůbec existují.“
Česká armáda připravuje speciál, který pro trojici našich novinářů poletí. Vzhledem k tomu, že nemůže přistát v Bagdádu, poletí buď do Basry nebo do Kuvajtu.
„V tuto chvíli se intenzivně vyjednává o důležitých diplomatických povoleních k přeletům a zároveň se snažíme se spojenci dohodnout přepravu novinářů z Bagdádu do Basry,“ sdělil v podvečer mluvčí ministerstva obrany Ladislav Šticha. Domů novináři odletí nejdříve v sobotu v podvečer.
Aktuální zpravodajství o situaci unesených českých reportérů v Iráku přináší RadioTV ve spolupráci s Českým rozhlasem 1 – Radiožurnál a serverem iŽurnál.