Téměř nikdo nepochybuje, že z výběrového řízení vzejde vítězně současný pověřený ředitel zpravodajství ČT Zbyněk Honys. Jaké jsou šance jeho protikandidátů?
Tříčlenná komise dnes vyslechne 13 kandidátů na ředitele zpravodajství České televize, z nichž by měl generální ředitel Jiří Balvín do konce roku vybrat jediného finalistu. Jeho jmenování potom musí schválit Rada ČT. Mediální odborníci vesměs nepochybují o tom, že konkurz potvrdí ve funkci stávajícího pověřeného ředitele zpravodajství ČT Zbyňka Honyse, o němž se Balvín pravidelně vyjadřuje jako o „muži na svém místě“.
Vedle Honyse však o tuto funkci usiluje dalších 12 kandidátů. Někteří z nich mohou ještě zamíchat kartami. Veřejně se dosud ví o kandidatuře sedmi lidí. Jejich šance se snažím rozebrat na následujících řádcích:
Zbyněk Honys
Velkou výhodou stávajícího ředitele zpravodajství je podpora generálního ředitele ČT Jiřího Balvína, který má v konkurzu konečné slovo. Nevýhodou je malá důvěra redaktorů zpravodajství a publicistiky, převažující názor o zbytečnosti jeho funkce a také minulost v redakci marxismu-leninismu Československého rozhlasu. Nejistá je jeho pozice u Rady České televize.
Jan Martinek
Generální ředitel TV3 prošel všemi českými celoplošnými televizemi. Začínal v Československé televizi, pomáhal budovat zpravodajství TV Nova, podílel se na přerodu pražské televize Premiéra na Primu a poté zastával funkci ředitele zpravodajství TV3. Jeho zkušenosti jsou velkou výhodou. Takřka stejně velkou nevýhodou je ale jeho současná role v kauze TV3, zejména v souvislosti s kritikou Rady pro rozhlasové a televizní vysílání na nedělní pořad Naostro s Petrem Štěpánkem, který se týkal také tohoto problému.
Jiří Janeček
Moderátor Událostí se zúčastnil už konkurzu na generálního ředitele České televize, nepostoupil však ani mezi kandidáty, které rada vyslechla na neveřejných slyšeních. Hovoří pro něj dlouholeté zkušenosti nejen v roli moderátora hlavní zpravodajské relace, ale i řadového redaktora a krajánka z jižních Čech. Nevýhodou je jeho role během prosincových a lednových událostí na Kavčích horách, kdy se jednoznačně postavil na stranu vzbouřených redaktorů.
Jiří František Potužník
Kandidatura tohoto redaktora zahraničního zpravodajství České televize spíše překvapila, neboť Potužník má v dohledné době vystřídat zpravodaje ČT v Bruselu Pavla Boudu. Nelze předpokládat, že by mohl do výběrového řízení nějakým zásadním způsobem zasáhnout.
Martin Schmarcz
Mnohem překvapivější je kandidatura redaktora publicistiky ČT Martina Schmarcze, zejména proto, že ohlásil svůj odchod z veřejnoprávní televize. Schmarcz navíc patří mezi největší kritiky funkce ředitele zpravodajství a požadoval její zrušení. Rozhodně se nedá říci, že by si jej generální ředitel ČT Jiří Balvín pochvaloval, a tak lze Schmarczovu kandidaturu spíše přisoudit provokaci, než vážně míněnému zájmu.
Markéta Soukupová
Vedoucí ekonomického zpravodajství České televize nepatří k příliš mediálně známým zaměstnancům ČT, ani k favoritům volby, ale může překvapit kvalitním projektem, založeným na dlouholetých zkušenostech práce ve veřejnoprávní televizi. Musel by to ale být opravdu zajímavý projekt, aby mohl konkurovat stávajícímu řediteli zpravodajství, nebo šéfovi TV3 Janu Martinkovi.
Pavel Daniel
Redaktor týdeníku Marketing&Media prakticky nemá žádnou šanci na úspěch. Jako jediný sice poskytnul svůj projekt médiím, odborníci jej ale označují za příliš obecný a nezajímavý. Daniel navíc nemá žádnou zkušenost s televizním zpravodajstvím a vůbec prací v televizi, takže jeho účast v tomto výběrovém řízení bude spíše symbolická.
Ve tříčlenné komisi, která kandidáty na ředitele zpravodajství vyslechne, mohou být členové Rady ČT, ředitel rozhlasového studia, šéf orchestru, náměstek ministra a další osobnosti. Vedení televize složení komise nebude zveřejňovat, stejně jako jména kandidátů, kteří se konkurzu účastní. Kandidáta, kterého komise navrhne Balvínovi jmenovat řádným ředitelem zpravodajství, představí šéf ČT ve středu 12. prosince na veřejném zasedání Radě ČT. Ta by měla jeho jmenování potvrdit.