Zdeněk Šámal: Výhodnější je funkcemi pověřovat než jmenovat

radiotv222Necelý měsíc po návratu do České televize provedl nový ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal změny ve vedení jednotlivých zpravodajských rubrik. Jmenoval nového šéfa zahraniční redakce a dva další redaktory dočasně pověřil vedením domácí a ekonomické rubriky. Důvody těchto změn Šámal ozřejmil v rozhovoru pro sever RadioTV.

Vedoucího domácího zpravodajství ČT Ladislava Doležala k 1. září střídá moderátor Jan Němec. Jaký byl důvod k té změně?

Potřeba jiného stylu práce, intenzivnější práce. Změna přístupu k vytváření vlastní agendy, změna pojímání agendy, větší operativnost, potřeba většího důrazu.

Jakou roli přitom hrálo dřívější angažmá Ladislava Doležala v PR agentuře Negrelli?

Žádnou.

Co teď bude Doležal dělat?

Přechází na pozici analytika ředitele zpravodajství. Máme sice k dispozici analýzy InnoVatio, ale my potřebujeme mít každodenní konkrétní výstupy. Je potřeba je shrnovat v rámci týdne, měsíce. Bude řešit organizační záležitosti.

To znamená, že bude muset sledovat všechny zpravodajské pořady ČT a dělat z nich výstupy?

Ano. Součástí jeho náplně práce bude porovnávání agendy ČT s agendami vybraných českých médií, ale i s agendou vybraných médií v zahraničí. Je toho poměrně hodně. Jsou to věci, které si teď musím dělat sám a nestíhám je. Navíc to bude mít přesah i do redakce zpravodajství.

Spekulovalo se také o výměně šéfa ekonomické redakce Přemysla Čecha, který v minulosti působil v PR agentuře Donath-Burson-Masteller.

Dlouho jsem to zvažoval. Mluvil jsem s ním o tom naprosto otevřeně. Tenhle bolestný problém si uvědomujeme, na druhou stranu jsem dospěl k nezvratnému přesvědčení, že Přemysl Čech je dobrý vedoucí, člověk na svém místě. Je pořád prozatímním vedoucím, ale funkci vykonává dobře. Ekonomové pracují velmi efektivně a je to i jeho zásluha. Vím, že leckdo chápe jeho profesní minulost jako problém. Na druhou stranu já se dál o tom, že problémy minulosti jsou problémy dneška budu bavit jenom na základě konkrétních příkladů. Nikoliv na základě toho, že někdo má určitou minulost. Jsou to dva tři roky, co se Přemysl Čech vrátil do ČT. Odešel za poměrně nešťastných okolností a něco dělat musel. Stejně jako Ladislav Doležal.

Přemysl Čech byl stálým vedoucím ekonomické redakce a od 1. září je jenom pověřeným, nebo byl vždycky vedením rubriky jenom pověřen?

Byl vždycky jenom pověřeným vedoucím.

Takže mu pokračuje “pověření”. Znamená to, že může být kdykoli vyměněn?

Když je někdo na stálo jmenován, znamená to, že má pracovní smlouvu na neurčito na post vedoucí redaktor. Když má pověření, lze ho okamžitě odvolat. Jde o vedoucí funkce na třetím stupni řízení, takže teoreticky vzato když neporuší hrubě pracovní kázeň, jsou neodvolatelní. Pověřeného vedoucího lze odvolat kdykoli. Je to výhodnější i z hlediska vrcholového managementu.

Jan Němec je vedením domácí redakce také pověřen?

Na základě dohody s ním jde o pověření. Asi bychom za normálních okolností, kdybychom měli dostatek času, vypisovali na tuto pozici výběrové řízení, ale chtěli jsme tu situaci vyřešit rychle a efektivně. Proto jsme vybírali uvnitř redakce. I on souhlasil s tím, že půjde jen o dočasné pověření. Po několika měsících si uděláme revizi, jestli to funguje podle našich představ nebo ne, a pak se dohodneme na dalším administrativním postupu.

V případě Michala Kubala, který na místě vedoucího zahraniční rubriky vystřídal Romana Bradáče, jde o jmenování?

Ano. Myslím si, že Michal Kubal je oblíbenou a nezpochybnitelnou ikonou ČT.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .