Již po několikáté nabízí Česká televize o letních prázdninách záslužný projekt s názvem Americké nezávislé léto. Nejinak tomu bude i letos, kdy série amerických snímků s přídomkem „nezávislé“ odstartuje v neděli 5. července. Filmy se budou vysílat vždy poslední den v týdnu v rámci Filmového klubu na ČT2, po 22. hodině a v původním znění s českými titulky.
Prvním filmem, který Česká televize v rámci Amerického nezávislého léta divákům nabídne bude koprodukční film podle knihy a povídek kultovního amerického spisovatele Charlese Bukowského s názvem Faktótum (Factotum). Film v roce 2005 režíroval norský režisér Bent Hamer. V roli spisovatelova slavného alter ega Henri Chinaskiho se představí herec Matt Dillon (Kansas, S Madonnou v posteli, Crash).
Další týden je připraven pozoruhodný film Jasona Reitmana s názvem Děkujeme, že kouříte (Thank You for Smoking, 2005), jenž vypráví příběh Nicka Naylora (Aaron Eckhart, např. Erin Brockovich, Temný rytíř), který má v popisu práce velebit před veřejností a médii krásy kuřáctví. Nick společně se svými kumpány (jeden z nich pracuje pro výrobce alkoholu a druhý pro zbrojní průmysl) tvoří trio známé jako Obchodníci se smrtí. Jason Reitman (syn Ivana Reitmana, např. Krotitelé duchů) vytvořil štiplavou satiru plnou cynických komentářů a dialogů.
V dalších rolích se objeví např. Robert Duvall (MASH, THX 1138, Kmotr), Katie Holmes (Go, Telefonní budka; manželka Toma Cruise) nebo William H. Macy (Hříšné Boogie, Fargo, Městečko Pleasantville).
O týden později se diváci mohou těšit na aktualizovanou adaptaci povídky Lva Nikolajeviče Tolstého Smrt Ivana Iljiče, jejíž děj se odehrává v současném Hollywoodu. Film Exitus (Ivans xtc., 2000) je zdařilou modernizací nadčasového tématu. Ta v režii Bernarda Rose působí věrohodně a realisticky.
Rose se Tolstým zabývá dlouhodobě. V roce 1997 režíroval Annu Kareninovou se Sophie Marceau a Alfredem Molinou v hlavních rolích. Loni pak měl premiéru snímek Kreutzerova sonáta s Anjelicou Huston.
V Exitu se diváci mohou těšit na Danny Hustona (21 gramů, Letec, X-Men Origin: Wolverine) nebo Petera Wellera (RoboCop, seriál 24 hodin). Film je také velmi dobře hodnocen kritikou a získal několik ocenění na světových festivalech.
Zřejmě nejznámější film letošního Amerického nezávislého léta nabídne ČT2 následující neděli. Jde o režijní debut ikony americké nezávislé pop scény Quentina Tarantina. Film Gauneři (Reservoir Dogs, 1991) stojí u mnoha fanoušků na pomyslném „tarantinovském žebříčku“ výše než věhlasné Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994).
Tarantino v Gaunerech ukazuje spoustu syrového násilí, amorálního chování i zloděje, kteří vedou nekonečné a dlouhé dialogy o různých zbytečnostech (píseň Like a Virgin, atp.). Gauneři jsou jednou z poct béčkovým filmům, které Taratino servíruje téměř ve všech svých filmech.
Kromě samotného režiséra ve filmu hrají také Harvey Keitel (Thelma a Luise, Piano, Smoke), Steve Buscemi (Můj nejmilejší bar, Fargo, Armageddon) a Tim Roth (Čtyři pokoje, Million Dollar Hotel, Neuvěřitelný Hulk)
Na první srpnovou neděli je připraven snímek Utrpení (Muži v nesnázích – další český distribuční název; Affliction, 1997). Film režiséra Paula Schradera (Americký gigolo) vypráví příběh Wade Whitehouse, maloměstkého policisty, jenž má za otce alkoholického násilníka, a který momentálně vyšetřuje očividnou loveckou nehodu, jež je postupně překrucována jeho vzrůstající posedlostí minulostí.
V hlavní roli se představí Nick Nolte (48 hodin, Mys hrůzy, U-Turn). Herec James Coburn (Sedm statečných, Pat Garrett a Billy Kid, Hráč) za výkon v tomto filmu obdržel Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Hlavní ženskou roli ztvárnila Sissy Spacek (Carrie, JFK, Luční harfa).
Film Slon (Elephant, 2003) vzbudil v době svého uvedení velké emoce. Popisuje totiž krvavý masakr, který se odehrál na střední škole v Columbine, kde studenti postříleli mnoho svých spolužáků.
Režisér Gus Van Sant (Mé soukromé Idaho, Dobrý Will Hunting, Milk) natáčel převážně s neherci (jejich postavám nechal skutečná křestní jména). Často improvizoval, aby dosáhl co nejpřesvědčivějšího účinku. Zcela se vyhnul jakýmkoli soudům, zdůvodňování či vhledům do psychiky mladistvých vrahů. Divákovi předkládá místy až odtažitý záznam jednoho dne ve střední škole, který vyvrcholí nesmyslnou střelbou.
Film získal v roce 2003 Zlatou palmou na MFF v Cannes.
Film Střípky vzpomínek (The Bumblebee Flies Anyway, 1999) vypráví o Barney Snowovi, který se probere na klinice pro vážně nemocné a pomalu si skládá dohromady vlastní minulost, na niž si nemůže vzpomenout.
Romantické drama režíroval téměř neznámý Martin Duffy a v hlavní roli se představí známý „Frodo“ Elijah Wood (Věčný svit neposkvrněné mysli, Fakulta, Sin City – Město hříchů) a Janeane Garofalo (Cable Guy, 200 cigaret, Dogma).
23. srpna nabídne Česká televize snímek Opilí slávou (Delirious, 2006), který má na svědomí další kultovní režisér. Už v debutu režiséra Toma DiCillia Johnny Suede (1991) hráli Brad Pitt, Nick Cave nebo Samuel L. Jackson. DiCillio se proslavil v roce 1995 snímkem Život v oblouznění a příznivých reakcí se dočkal v roce 2001 film Bouchači a bouchačky.
Příběh lehce zahořklé komedie Opilí slávou, nahlížející do světa showbyznysu, vypráví DiCillio s ironickou nadsázkou, v níž nešetří jak hollywoodské hvězdy, tak ty, kteří jim jejich popularitu zajišťují.
V hlavní roli se objeví dvorní herec tohoto režiséra Steve Buscemi.
Letošní Americké nezávislé léto uzavře sžíravé filmové drama Portrét šílenství (Edmond, 2005). Režisér tohoto snímku Stuart Gordon je ve světě slavný zejména svým hororem z 80. let Re-animator. V portrétu šílenství nabízí Gordon příběh plný temné atmosféry a psychopatických vztahů a chování.
V hlavní roli exceluje William H. Macy jako obyčejný člověk, který si nedokáže poradit se svým potlačovaným vztekem.
foto: internet