V sousedním Německu na televizních obrazovkách komerčních televizí vládne společně reality show se zábavnými talk show. V USA je trh na tom obdobně, ačkoliv reality show se prosazuje čím dál více. A co české TV? Zatím sázejí více na vlastní zábavu.
Hitem letošního jara v sousedním Německu je další řada klasické „tvrdé“ reality show Big Brother. Tu vysílají společnými silami televize RTLII, Tele5, MTV2Pop. Navíc nonstop běží na speciálním kanálu předplacené digitální televize Premiere.
Nejnověji předtím, než se rozjel nový Velký bratr, (skorokonkurenční) RTL vysílala další řadu úspešné vyhledávací reality show Deutschland sucht den SuperStar (Německo hledá SuperStar) a vlastní reality Ich bin ein Star (Jsem Star). Ta se odehrávala v pralese na australském kontinentu, kde skupinka známých německých osobností tamního šoubyznysu musela přežít a navíc plnit velmi nepříjemné úkoly. O jejich osudu opět rozhodovali televizní diváci.
Jinak německé komerční, avšak i veřejnoprávní, kanály objevily kouzlo talk show. Přeborníkem tohoto typu pořadů je duo televizí Sat.1 a ProSieben (Pro7). Vlajkovou lodí je každodenní večerní „estráda“ AnkeLateNight, která začíná vždy hodinu před půlnocí (Sat.1). Sousední Pro7 především sází na TV Total, které začíná ještě o hodinu dříve. Lídrem denních show je Sat.1, které začíná už v 10 hodin a vysílá je po celé odpoledne. Celý seznam show Pro7 najdete zde, naopak Sat.1 zde.
USA: Ať žije reality
Úplně jiná situace se rýsuje za Atlantikem ve Spojených státech amerických (USA). Zde podle analytika TV Nova Milana Krumla tamní celonárodní sítě NBC, ABC a Fox připravují na letošní televizní podzim doslova uragán reality show. Těm místo musejí uvolnit dlouhotrvající seriály jako: Guardian, The District, Boston Public, Angel, Tarzan nebo Threat Matrix.
„Ukazuje to i strategie stanice ABC, která se na jaře propadla až na čtvrté místo na americkém trhu, a proto přistoupila k největším změnám. ABC v první řadě zrušila celkem 13 televizních sérií. Následovalo přeskupení schématu a podzimní nasazení osmi nových pořadů, mimo jiné napínavého seriálu Lost, který sleduje osudy skupiny trosečníků, která se zachrání na pustém tichomořském ostrově, nebo Desperate Housewives o ženě, která po sebevraždě sleduje další osudy své rodiny a přátel,“ napsal Kruml pro Hospodářské noviny.
Podle něj i jaro velkého loučení prožila NBC, která ukončila i svůj vůdčí projekt sitcomu Friends (Přátelé) a Frasier. „Kromě toho vyřadila tato síť z programu i několik dalších nových sitkomů včetně seriálu Whoopi s Whoopi Goldbergovou,“ specifikuje Kruml.
Naopak zelenou dostávají velké reality show. Dominantní mají být opět formáty typu PopStar a Big Brother. „Tento typ pořadu na americkém trhu představuje z hlediska výrobních nákladů levnější zboží než například nové dramatické seriály,“ objasňuje Kruml a dodává: „I přes neúspěšné výjimky se totiž ukazuje, že potenciál těchto programových formátů vyčerpán zdaleka není, což ostatně platí i pro evropský televizní trh. Stále větší oblibu získávají reality show, v nichž se kandidáti snaží získat přízeň a respekt miliardářů, díky čemuž získají buď dobře placené zaměstnání, nebo peníze na podnikání.“
Kruml tak naráží na reality show typu: hledáme nového superbyznysmena, kterou financoval například známý miliardář Donald Trump. Je otázkou času, kdy se objeví reality show typu: hledáme superpolitika.
A co ještě „frčí“ za velkou louží? Kruml objasňuje: „Rozvíjejícím se trendem jsou i reality, v nichž soutěžící mají co nejvíce změnit buď prostředí v němž žijí, nebo sami sebe – typickým zástupcem je The Swan, v níž se z ošklivého káčátka stává postupně krásná labuť za pomocí nejrůznějších technik, včetně plastické chirurgie.“ A tak televize Fox sází na další řadu American Idol (americká verze Česko hledá SuperStar), The Simple Life a zmiňovanou The Swan.
České TV: Show? Co to je?
Naopak české komerční televize kouzlo talk show ještě neobjevily, resp. je nepodporují a nerozvíjejí. Smělým pokusem bylo vysílání odpolední talk show Áčko před několika lety na TV Nova. To ale prý kvůli stále klesajícímu zájmu diváků muselo ustoupit do pozadí. Stejný osud potkalo i stejně naladěnou Saunu na Prima TV. K vlastní zábavné večerní talk show zatím nedošlo.
Obě televize raději sázejí na zábavné pořady estrádního typu. Letošní novinkou je Tenkrát na východě (TV Nova) uváděnou Patrikem Hezuckým, která hraje na nostalgickou notu. Nejnověji je vlastním produktem talk show Pánský klub na Primě, kterou se snaží ukočírovat Miloš Pokorný s Romanem Ondráčkem.
Prima vyrábí i nový pořad pod názvem Dementi/y, který se pokouší vtipně komentovat události minulého týdne. Navíc se odhodlala produkovat i první vlastní soap operu Rodinná pouta. Česká televize nabízí více zajímavých talk show. Jmenujme např. Banánové rybičky Haliny Pawlowské, Krásný ztráty Michala Prokopa nebo Plovárnu s Markem Ebenem.
Avšak o vysílání reality show uvažuje po Nově i Prima. Obě televize ale zatím nechtějí prozradit, s jakým programem vyrukují na českého diváka o letošním podzimu.