Diskusní pořad Lidový parlament vzniká v licenci holandské veřejnoprávní televize Vara a v České republice se jej snaží prosadit sdružení Agora. Zatím ale není jisté, zda se na obrazovce ČT vůbec objeví.
Herec a moderátor Jan Kraus připravuje společně se sdružením Agora nový diskusní pořad Lidový parlament, který již pět let úspěšně vysílá nizozemská veřejnoprávní televize Vara. Ačkoli jde o formát vhodný pro veřejnoprávní televizi a pilotní díl vznikal ve studiu na Kavčích horách, není jisté, zda se Lidový parlament skutečně objeví na obrazovce ČT. Serveru RadioTV to řekl mluvčí televize David Jirušek, který se od připravovaného pořadu prakticky distancoval.
„Česká televize poskytla za zcela standardních podmínek, tak jako v jiných případech, své volné studiové kapacity privátní společnosti pro natočení pilotu pořadu. Je pak zcela v rozhodování této společnosti, zda nabídne tento pořad, respektive námět na pořad s pilotním dílem České televizi či nikoliv,“ odpověděl Jirušek na dotaz RadioTV, zda programové oddělení počítá se zařazením Lidového parlamentu do schématu ČT a kdy by se s ním mohli poprvé setkat i diváci.
Projekt se líbil, ale do vysílání nepůjde
O připravovaném pořadu informoval již koncem dubna týdeník Reflex. Produkční Ivana Bursíková časopisu řekla, že si dřívější jednání s vedením ČT vyložila tak, že s ním televize počítá. „Pan Balvín i programový ředitel pan Koliha nám odpověděli, že se jim pořad líbí. My jsme si to vyložili tak, že ho ČT přijímá. To se ale ukázalo jako omyl. Pak už se totiž neozval nikdo. A po dvou měsících jsme dostali jednořádkový dopis, že se jim takový pořad nehodí do vysílacího schématu.“
Agora proto na vlastní náklady, respektive z třísettisícového grantu nizozemské ambasády určeného na rozvoj demokracie, natočila pilotní díl, který chce nabídnout všem českým televizím. Problém při jednání s ČT mohl vzniknout také kvůli osobě moderátora, kterým není nikdo jiný než Jan Kraus. Ten se dostal do konfliktu s vedením redakce publicistiky poté, co mu šéfredaktor Milan Bouška zakázal pozvat do pořadu Přesčas k tématu volby ředitele brněnského studia ČT zástupce Rady ČT. Kraus poté divákům Přesčasu v přímém přenosu řekl, že s moderováním pořadu pro nepřiměřené zásahy vedení ČT končí.
Kraus: ČT se bojí svobodného pořadu
Podle Krause se Česká televize projektu Lidového parlamentu bojí. „Tohle je v principu svobodný pořad. Tady žádný dramaturg nemůže uhlídat, co kdo řekne. To není typ pořadu, kam chodí politici a experti – lidi, kteří už předem vědí, co se sluší a nesluší říkat v televizi,“ vysvětlil moderátor týdeníku Reflex. Lidový parlament by měl být kultivovanější diskusí než pořad Kotel na televizi Nova a zábavnější než předvolební diskusní pořad Bez imunity, který ČT vysílá pravidelně v úterý od 20 hodin na prvním programu.
V nizozemské televizi Vara slaví Lidový parlament (v doslovném znění Het Lagerhui – Dolní sněmovna) mimořádný divácký úspěch. Televize vybírá diskutující podle přísných pravidel, aby v něm měly zastoupení všechny sociální a věkové skupiny obyvatel. Důležitou roli hraje také různý stupeň vzdělání, zaměstnání, a schopnost dostatečně vyjádřit svůj názor. Osmnáct účastníků diskuse stanice volí na dobu jednoho roku, poté se obsazení pořadu mění.